SIS navrhuje prelomiť mlčanlivosť spravodajských dôstojníkov

Slovenské spravodajské služby navrhujú prelomenie mlčanlivosti svojich príslušníkov, čím reagujú aj na podnety k novému návrhu zákona o tajných službách.

19.03.2015 12:14
debata (12)

„Naša spravodajská služba v rámci medzirezortného pripomienkového konania predložila legislatívne riešenie – príslušníci spravodajských služieb budú mať historicky prvýkrát v zákone zakotvenú možnosť nahlásiť riaditeľovi spravodajskej služby podozrenie, že ich kolega porušil zákon. Ten bude povinný riešiť takéto podania v rámci tzv. vnútornej inšpekcie,“ uviedol hovorca SIS Branislav Zvara.

Novinkou by podľa SIS bolo, že pokiaľ príslušník, ktorý nahlásil podozrenie z porušenia zákona svojich kolegov, nebude s rozhodnutím riaditeľa služby stotožnený, môže túto skutočnosť oznámiť špeciálnemu prokurátorovi. Ten ju prešetrí a riaditeľ spravodajskej služby je špeciálnej prokuratúre povinný poskytnúť zákonom stanovenú súčinnosť. „Prvýkrát za posledných 20 rokov sa tak stane tzv. whistleblowing súčasťou zákonov o spravodajských službách,“ dodal Zvara.

Návrh zákona o Úrade civilného spravodajstva a Vojenskom spravodajstve predložilo ministerstvo vnútra do medzirezortného pripomienkového konania. Nová legislatíva má nahradiť dva zákony – o SIS a o Vojenskom spravodajstve. Návrh počíta napríklad so zmenou názvu Slovenskej informačnej služby, po novom by malo ísť o Úrad civilného spravodajstva. Ďalšou zo zmien je zavedenie programu štátneho spravodajstva. Na rozdiel od súčasných pravidiel, keď vláda schvaľuje štatút jednotlivých spravodajských služieb, by po novom mal kabinet schvaľovať Program štátneho spravodajstva, a to na štyri roky s možnosťou aktualizácie.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #spravodajské služby #SIS