Sestry žilinskej JIS dali výpovede, riaditeľ nemocnice hrozí zrušením oddelenia

Dvadsaťštyri z 25 zdravotných sestier centrálnej Jednotky intenzívnej starostlivosti (JIS) žilinskej fakultnej nemocnice podalo v piatok hromadnú výpoveď pre nezvládnuteľný počet nadčasových hodín. Riaditeľ nemocnice Štefan Volák hrozí, že ak nebude mať dosť sestier, centrálnu JIS zatvorí a intenzívnu starostlivosť o pacientov vráti na jednotlivé oddelenia.

20.03.2015 17:37
Nemocnica, Žilina, JIS, Monika Kavecká Foto: ,
Monika Kavecká z Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek počas brífingu k aktuálnej situácii v žilinskej Fakultnej nemocnici s poliklinikou.
debata (38)

Ako na piatkovom brífingu uviedla predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek Monika Kavecká, sestry sú enormne preťažované nadčasovou prácou.

„V takej miere, že je to nezvládnuteľné pre bežného človeka. Zaťaženosť sestier spôsobuje ich totálnu vyčerpanosť a syndróm vyhorenia. Nechceme, aby tieto riziká znášal pacient, preto žiadame, aby sestry neboli preťažené nadčasovou prácou viac ako desať hodín mesačne,“ uviedla.

Sestry vo výzve adresovanej vedeniu nemocnice tiež žiadajú možnosť čerpať za nadčasy náhradné voľno. Podľa Kaveckej problém s neúnosným počtom nadčasov, keď niektoré z 25 sestier centrálnej JIS musia ťahať aj 22 dvanásťhodi­nových služieb mesačne, by vyriešilo prijatie ďalších sedem sestier.

Časť nemocničných sestier Fakultnej nemocnici s... Foto: SITA, Milo Fabian
Nemocnica, Žilina, JIS zdravotné sestry, Časť nemocničných sestier Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) Žilina, ktoré podali výpoveď.

Riaditeľ Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline Štefan Volák nerozumie hromadnej výpovedi, ktorú sestry podali, pretože podľa neho o všetkom diskutovali ešte minulý týždeň a dohodli sa na požadovanom znížení počtu nadčasov, ako aj na čerpaní náhradného voľna a preplácaní nadčasových hodín.

"Dohodli sme, že vytvoríme také časové podmienky, aby nové nadčasové hodiny nevznikali, alebo vznikali len minimálne. A tiež sme sa dohodli, že nadčasové hodiny, ktoré doteraz majú, preplatíme v šiestich častiach sestrám v rámci celej nemocnice, aby sme nikoho nediskriminovali. A to odčerpaním nadčasových hodín plus od 1. marca začíname platiť všetky aktuálne vzniknuté nadčasové hodiny a od 1. júna do konca roka preplatíme tie zostávajúce nadčasové hodiny, ktoré nám zostali z minulosti. Tak, aby sme k 1. januáru 2016 nemali žiadnu nadčasovú hodinu,“ reagoval na hromadnú výpoveď sestier Volák.

Jozefína Súkeníková (vpravo) zo Slovenského... Foto: SITA, Milo Fabian
Nemocnica, Žilina, JIS zdravotné sestry, Jozefína Súkeníková (vpravo) zo Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb počas brífingu k aktuálnej situácii vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) Žilina.

"Dnes sme sa so sestrami dohodli, že oni sa najneskôr do utorka znovu stretnú, pretože dnes tu neboli všetky, a nech mi dajú svoje rozhodnutie, ale také, ktoré bude jasné,“ doplnil Volák. Nemocnica má pritom podľa neho v súčasnosti sestier akurát a na apríl sú už služby rozpísané tak, že pokiaľ sa niečo mimoriadne nestane, tak nevznikne žiadna nadčasová hodina.

Ak však sestry výpovede nestiahnu, Volák pripúšťa, že bude musieť centrálnu JIS zrušiť. "Nerád by som k tomu pristúpil, ale to je jednoduché riešenie, proste tie lôžka zatvorím. Lebo centrálna JIS vznikla na oddelení bývalého ARO, kde materiálno-technické predpoklady boli už relatívne dobre vytvorené. A my sme to doplnili o nejakú diagnostickú techniku a využili sme to, že sme tu mali také priestory, aby sme ten štandard starostlivosti o pacienta zvýšili. Ale v podstate nie je nič jednoduchšie, ako vydať rozhodnutie, že to ruším,“ povedal riaditeľ žilinskej fakultnej nemocnice Štefan Volák.

Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) Žilina. Foto: SITA
Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) Žilina.

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek podľa jej prezidentky Ivety Lazorovej považuje rozhodnutie sestier za „krok zúfalstva z dlhodobo nahromadených problémov, ktoré sú jednoznačne výsledkom neschopnosti manažmentu nemocnice“. Zároveň komora vyzvala ministra zdravotníctva Viliama Čisláka, aby okamžite odvolal riaditeľa nemocnice a spravil poriadok.

Problémy, ktoré sestry požadujú zmeniť, nie sú len problémom Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline, ale týkajú sa väčšiny zdravotníckych zariadení. Podľa prezidentky sa preto nedá vylúčiť, že v blízkej budúcnosti podajú sestry výpovede aj v iných zdravotníckych zariadeniach a preto by kompetentní mali bezodkladne systémovo riešiť nahromadené problémy.

38 debata chyba
Viac na túto tému: #Žilina #výpoveď #zdravotné sestry #JIS