Fico vyzýva KDH: Zakážme zisk poisťovniam

Premiér Robert Fico (Smer) v diskusnej relácii Rozhlasu a televízie Slovenska - RTVS O päť minút 12 vyzval predsedu KDH Jána Figeľa, aby spolu zakázali zisk zdravotným poisťovniam.

22.03.2015 16:13
Robert Fico Foto: ,
Premiér Robert Fico.
debata (236)

„Dnes vieme, že v súkromných zdravotných poisťovniach zostáva 18–20 percent všetkých zdrojov, ktoré sa míňajú na náklady na zdravotné poisťovne a okrem iného aj na profit týchto zdravotných poisťovní. Dávam Vám ponuku, pán predseda KDH, poďte s nami a schváľme zákon o zákaze zisku zdravotným poisťovniam, urobme to spolu,“ vyzval Fico svojho oponenta.

Fico v relácii pripomenul, že v minulosti Ústavný súd SR práve na podnet vtedajšej opozície, medzi nimi aj Figeľovej strany, uznal, že nie je možné zakázať zisk zdravotným poisťovniach. Premiér hovorí, že si síce treba dať pozor, aby pri tvorbe ústavného zákona záver súdu neobišli, no podľa neho možnosti existujú.

„Máme jasné rozhodnutie európskych inštitúcií, ktoré hovoria, že peniaze, s ktorými nakladajú zdravotné poisťovne, sú verejné zdroje. Čiže, aj súkromná zdravotná poisťovňa, ktorá berie od pacienta poistenie, tak to sú peniaze toho človeka a s nimi musí pracovať ako s verejnými zdrojmi,“ povedal v relácii Fico. Preto vyzval Figeľa na tvorbu ústavného zákona, vrátiť tak vraj môžu do slovenského zdravotníctva tých 18–20 percent zdrojov. Figeľ na výzvu premiéra Fica priamo nezareagoval, povedal, že ak ide o nové témy a nové výzvy, môžu o tom diskutovať. Podľa neho totiž všetky procesy majú nejaké súvislosti.

„Napríklad, ak sme v 90. rokoch zaviedli pluralitný systém, tzn. právo voľby nielen lekára, ale aj poistenia a poisťovne, tak dnes treba prijímať opatrenia, ktoré tento pluralitný systém vylepšia a vystužia na prospech pacienta, a nie poisťovní. Regulácia zisku, primeranosť zisku alebo spôsob ako monitorovať tých, ktorí sú aktérmi v priestore, lebo je nie monopolný, ale pluralitný, je logickou témou a sme ochotní o tom diskutovať,“ povedal v relácii Figeľ s tým, že či to dospeje k ústavným záležitostiam alebo len regulácii, už je na odbornú debatu. Presvedčený však je, že zásahy majú byť udržateľné, systémové, dlhodobé a na prospech pacienta. Figeľ hovorí, že chce chrániť pacientov a tých trápi rozkrádanie v zdravotníctve. „S tým môže súvisieť viacero systémových opatrení, napríklad aj vo vzťahu k poisťovniam,“ povedal predseda KDH s tým, že dnes je v zdravotníctve skôr korupcia, netransparentnosť, predraženia, a preto niet peňazí pre sestričky či na zvýšenie kvality.

Hostia v relácii hovorili aj o práci len pred pár mesiacmi vymenovaného ministra zdravotníctva Viliama Čisláka. Časť opozície už avizovala, že chce v súvislosti s kauzou nákupu CT prístroja v piešťanskej nemocnici iniciovať ministrovo odvolanie. Ďalší opoziční poslanci, medzi nimi aj Figeľ, zase chcú od ministra zdravotníctva správu o stave rezortu. „Chceme počuť, čo urobí systémové do konca volebného obdobia,“ povedal Figeľ. Ako dodal, šéf rezortu zdravotníctva napríklad sľuboval transparentné verejné obstarávanie či znižovanie dlhu nemocníc, no stále sa nič nedeje. Fico na margo práce ministra zdravotníctva Čisláka hovorí, že je pod obrovským tlakom, nielen verejným, ale aj jeho. No vraj záleží len na samotnom ministrovi ako náročné úlohy v zdravotníctve zvládne.

Fico v relácii v súvislosti s vyhláseniami prezidenta Andreja Kisku na adresu slovenského zdravotníctva poznamenal, že prezident je od svojich poradcov neustále tlačený do konfliktu s vládou. „Je tlak na prezidenta, aby rok pred voľbami začal politickú vojnu so Smerom a s vládou,“ povedal Fico. Dodal, že na poslednom stretnutí Kisku žiadal, nech dá dôkazy o netransparentom a neefektívnom nakladaní s majetkom v zdravotníctve, no žiadne vraj od neho nedostal. Fico dodal, že on ani vláda nemajú záujem mať s prezidentom konflikt, záleží mu vraj na dobrých vzťahoch s ústavnými činiteľmi. " Prezident je zvolený občanmi, má legitimitu ako prvý medzi občanmi. A čo je dôležitejšie v politike ako krytie, je pravda. A ak hovorí pravdu a opisuje stav, ktorý je nezdravý a neudržateľný v zdravotníctve, tak som presvedčený, že pomáha nielen k spoznaniu tej reality, ale nabáda aj na riešenia," reagoval Figeľ.

236 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #zdravotné poisťovne #Ján Figeľ
Flowers