Alojza Hlinu prijali do poslaneckého klubu KDH

24.03.2015 09:48, aktualizované: 13:07
Aloj Hlina
Alojz Hlina Autor: ,

Nezaradený poslanec NR SR Alojz Hlina je v poslaneckom klube KDH. V utorok požiadal o vstup do parlamentného klubu kresťanských demokratov a tí ho prijali.

„Poslanecký klub po diskusii súhlasil so vstupom Hlinu do klubu KDH,“ povedal predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Abrhan. Podľa neho Hlinovo prijatie je napĺňaním projektu KDH+, ktorý hnutie schválilo na februárovom sneme. Abrhan priznáva, že Hlina je iný ako kresťanskí demokrati a práve preto má hnutie projekt KDH+. „Keby bol taký istý ako my, tak je členom KDH,“ konštatoval Abrhan.

Hlina založil v roku 2014 stranu Občania. „My sa snažíme integrovať ľudí, ktorí dokážu akceptovať náš základný program. V tomto sa vieme zhodnúť. Hlasovali sme spolu o novele ústavy, o ochrane rodiny, o amnestiách. Pri jeho návrhoch, ktoré sa týkali úžery či ochrany živnostníkov, aj v tomto sme boli v zhode. Jeho prezentácia je iná ako prezentácia konzervatívnej strany, akou je KDH. Ale to my rešpektujeme,“ vyhlásil Abrhan.

Hlina požiadal podľa Abrhana aj o rokovanie o politickej dohode medzi KDH a jeho stranou. Tieto rokovania zatiaľ prebiehajú. „Ak by k takej dohode došlo, takáto dohoda skončí tri mesiace pred voľbami. Potom uvidíme, ako sa rozhodneme ďalej,“ uviedol šéf klubu KDH. Zároveň pripustil možnosť, že Hlina bude na budúci rok na kandidátke KDH do parlamentných volieb.

Hlina sa dostal do parlamentu v roku 2012 na kandidátke hnutia OĽaNO, z ktorého ešte ten istý rok vystúpil. Následne začal pri predkladaní viacerých návrhov zákonov spolupracovať s KDH. Poslanecký klub KDH tak má s Hlinom 17 členov. KDH má po Smere v parlamente druhý najsilnejší poslanecký klub.

Vo februári do poslaneckého klubu KDH vstúpil Jozef Mikuš, ktorý v decembri odišiel z SDKÚ. Z hnutia však odišli Daniel Lipšic, Jana Žitňanská a Radoslav Procházka. Žitňanská sa stala europoslankyňou a Procházka sa vzdal mandátu. Na ich miesta nastúpili Jozef Bobík a Marián Radošovský.

Poslanci národnej rady sa môžu združovať v poslaneckých kluboch, a to podľa príslušnosti k politickým stranám, hnutiam alebo volebným koalíciám, za ktoré boli zvolení do parlamentu. Ak sa počas volebného obdobia rozdelia volebné koalície alebo zlúčia politické strany či hnutia, rozdelia sa alebo zlúčia aj ich poslanecké kluby, ak spĺňajú podmienky zákona. Poslanec môže byť členom len jedného poslaneckého klubu. Na utvorenie poslaneckého klubu treba najmenej osem poslancov. Poslanecké kluby delegujú podľa zákonom stanoveného kľúča svojich členov do poslaneckého grémia. Kancelária Národnej rady SR vyčleňuje prostriedky na úhradu výdavkov poslaneckých klubov. Ich výšku určuje predseda parlamentu.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#KDH #Alojz Hlina #poslanecký klub
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku