Opozícia žiada prezidenta, aby nepodpísal zákon o odpadoch

Opoziční poslanci NR SR za KDH a Most-Híd v stredu listom oslovili prezidenta SR Andreja Kisku, aby nepodpísal nový zákon o odpadoch. Informoval o tom Darius Hatok z tlačového oddelenia KDH, šéfovia poslaneckých klubov oboch strán Pavol Abrhan a László Sólymos sú presvedčení, že schválený zákon, ktorý navrhla vláda Roberta Fica, nebol pripravený kvalifikovane a viaceré jeho ustanovenia budú v praxi mimoriadne finančne zaťažovať mestá a obce.

25.03.2015 19:23
igelitka, plastová taška, smeti, recyklácia,... Foto:
Ilustračné foto
debata

Spomedzi viacerých výhrad považujú poslanci za najzásadnejšiu presun zodpovednosti za dotrieďovanie odpadu z výrobcov na obce. „Podľa smerníc Európskej únie sa o všetok vzniknutý odpad má postarať výrobca,“ uvádza sa v poslaneckom liste. „Následkom týchto zmien bude zvýšenie miestnych poplatkov, čo pocítia všetci občania.“

Nový zákon o odpadoch zavádza inštitút rozšírenej zodpovednosti výrobcov a dovozcov za výrobok od jeho výroby až po jeho spracovanie ako odpadu. Znamená to, že výrobcovia budú zodpovedať za recykláciu a spracovanie vlastných výrobkov. Platí to napríklad pre výrobcov alebo dovozcov elektrozariadení, vozidiel, pneumatík, akumulátorov, ale aj papiera, plastov alebo skla. O vytriedený odpad sa majú postarať novovytvorené Organizácie zodpovednosti výrobcov.

74 percent komunálneho odpadu na Slovensku končí na skládkach

Obce budú po uzavretí dohody s organizáciami povinné platiť len za vývoz zmiešaného komunálneho odpadu, čo by ich malo motivovať k dôslednému triedeniu odpadu. Momentálne totiž až 74 percent komunálneho odpadu na Slovensku končí na skládkach. Dotrieďovať odpad na vlastné náklady budú obce podľa ministerstva životného prostredia len vtedy, pokiaľ nebudú ich obyvatelia odpad triediť dôkladne a obce budú chcieť znížiť množstvo vyprodukovaného komunálneho odpadu.

Zákon ďalej ruší Recyklačný fond. Funkcie fondu prejdú na výrobcov a na štát. Takisto sa sprísni systém výkupu kovov od fyzických osôb. Zberniam pribudne povinnosť uskladniť kovy na sedem dní na tzv. monitorovacom priestore, ktorý je monitorovaný kamerovým systémom. Taktiež budú zberne využívať len váhy s platným certifikátom o ich ciachovaní.

Vyplácanie osôb, ktoré kov do zberne prinesú, bude fungovať len formou prevodu na bankový účet alebo pomocou peňažného poukazu, nie v hotovosti. Ministerstvo si od týchto opatrení sľubuje pokles trestnej činnosti spojenej s výkupom kovov. Ministerstvo pôvodne uvažovalo nad plošným zákazom výkupu kovov od fyzických osôb. Tento krok by však podľa analýz uškodil zberniam aj spracovateľom ko­vov.

Návrh zákona pred schválením v parlamente kritizovali napríklad recyklačné spoločnosti, podľa ktorých uškodí fungovaniu odpadového hospodárstva na Slovensku. Zákon podľa nich prispeje na trhu s odpadmi k vzniku monopolu, čo bude mať za následok zvýšenie cien za odvoz a likvidáciu odpadu pre občanov. Naopak, podporu návrhu vyjadrila Únia miest Slovenska a skupina starostov a primátorov adresovala svojim kolegom a poslancom parlamentu na podporu zákona otvorený list. Zákon schválil parlament na schôdzi 17. marca.

debata chyba
Viac na túto tému: #prezident #zákon #odpad #opozícia