Hlina: Rodičia by mohli ospravedlniť svoje deti zo sexuálnej výchovy

Rodičia by mohli ospravedlniť svoje deti z rozšírenej sexuálnej výchovy a škola by im musela zabezpečiť náhradné vyučovanie. Vyplýva to z novely školského zákona, ktorú do parlamentu predložil nezaradený poslanec Alojz Hlina.

26.03.2015 15:46
Alojz Hlina Foto: ,
Alojz Hlina
debata (14)

„Ide o jedno z najliberálnejších opatrení na úseku správy školstva a nevidíme racionálny dôvod, prečo nezaviesť právo rodičov sa vyjadriť, respektíve rozhodnúť o tom, či ich dieťa materskej školy alebo žiak základnej školy bude absolvovať rozšírenú sexuálnu výchovu,“ argumentuje Hlina.

Ak sa štát prostredníctvom školy rozhodne rozšíriť hodiny vzdelávania v sexuálnej výchove, škola bude podľa novely povinná informovať o tom rodičov dieťaťa. Rodič nemusí zareagovať, a teda bude súhlasiť s rozšírením výučby alebo si môže od školy vyžiadať študijné materiály. „Po ich preštudovaní môže povedať, že s tým nemá problém, alebo, a to je vrchol toho liberalizmu, môže povedať prepáčte, nezdieľam názory, ktoré sú v týchto osnovách, a preto využijem moje právo, ktoré chceme zaradiť do tohto zákona, a chcem ospravedlniť svoje dieťa z vyučovania,“ povedal Hlina. Zároveň by škola musela zabezpečiť dieťaťu náhradné vyučovanie, aby sa nestalo, že dieťa bude samé, a tak bude nepriamo vyvíjaný tlak, aby radšej ostalo na vyučovaní.

Hlina chce v novele stanoviť existujúci rozsah, ktorý sa môže týkať sexuálnej výchovy, napríklad na prírodovede. V prípade, že by bolo vyučovanie o sexualite nad rámec látky, ktorá je obsiahnutá v osnovách, tak by si rodičia mohli uplatniť právo na ospravedlnenie dieťaťa z vyučovania. Hlina nepredpokladá, že by v blízkom čase vznikla sexuálna výchova ako samostatný predmet, skôr predpokladá rozšírenie výučby o sexe na hodinách prírodovedy a etiky. Študijné materiály pre rodičov by podľa Hlinu mali byť k všetkým predmetom, na ktorých sa veci súvisiace so sexuálnou výchovou vyučujú.

Návrhom sa bude parlament zaoberať na májovej schôdzi.

14 debata chyba
Viac na túto tému: #Alojz Hlina #sexuálna výchova #novela zákona #rozsah výučby