Koniec daňových únikov u lekárov? Vydávajú bločky

Daniari už budú vedieť o každom cente, ktorý nechá pacient v ambulancii. Desaťtisíc lekárov by oddnes malo používať registračnú pokladnicu a pacientovi po zaplatení vytlačiť doklad.

, 01.04.2015 12:00
zubar Foto:
Lekári aj zubári budú môcť bezplatne využívať virtuálnu pokladnicu.
debata (11)

Najčastejšie budú ľudia dostávať bločky u zubárov, tam totiž peňaženku vyťahujú najčastejšie. Komora zubárov avizuje, že nová povinnosť lekárov sa dotkne aj pacientov. Náklady na pokladnicu časť zubárov premietne do cien. Podobný postup hlásia aj špecialisti.

Náklady na pokladnicu časť zubárov premietne do cien

Ambulantní lekári mali doteraz v zákone výnimku a platby od pacientovi neregistrovali cez pokladnice. Po prijatí poplatku pacientovi vydávali príjmový bloček. Či však všetky príjmy zarátali do daní, to daniari nemali šancu skontrolovať. Ministerstvo financií sa preto rozhodlo výnimku zrušiť. Odborníci odhadujú, že vďaka zavedeniu pokladníc získa štát na daniach okolo 11 miliónov eur ročne. Lekári si nemusia kupovať nové vybavenie, rezort im dal možnosť zadarmo sa napojiť na on-line pokladnicu.

„Určite každého zubného lekára sa dotkne zabezpečenie elektronickej blokovej pokladnice, hoci to nepovažujeme za najrozumnejšie riešenie, nakoľko doteraz sme mali povinnosť vystavovať pokladničné príjmové doklady,“ povedal viceprezident Komory zubných lekárov Igor Moravčík. Myslí si, že takýto doklad bol pre pacienta oveľa prehľadnejší ako bloček, ktorý vyjde z pokladnice.

Zubári si podľa neho už pokladnice zabezpečili. Väčšina nakúpila klasické registračné, našli sa aj takí, ktorí sa rozhodli pre fiskálnu tlačiareň či virtuálnu pokladnicu. Tá je síce zadarmo, podľa Moravčíka však celý postup dlho trvá. „Mal som možnosť vyskúšať si ju. Je to časovo náročné, kým prebehne operácia, čím sa predlžuje aj čas ošetrenia a aj ten treba zarátať do ceny,“ dodal viceprezident komory.

Náklady na pokladnice stomatológovia premietnu aj do cien za ošetrenie zubov. „Príjmy stomatológov sa nepohybujú na takej úrovni, aby mohli celú túto čiastku prevziať na vlastnú ťarchu, ceny za ošetrenie pôjdu hore, teraz neviem povedať o koľko, pravdepodobne až čas ukáže,“ ukončil Moravčík.

Najvyššie poplatky platia ľudia u zubárov

Najvyššie poplatky platia ľudia u zubárov, najmä v mestách, jedno plombovanie vyjde aj na 50 eur, odstránenie zubného kameňa 40 eur, protéza od 300 eur, zubný implantát 1 200 eur. Ceny v jednotlivých regiónoch sú rozdeilne, v menších okresoch sú aj o desiatky eur nižšie.

Zástupcovia pacientov nerozumejú tomu, prečo by mali zubári zase zdražieť. „Už teraz platíme u zubárov veľa, a z roka na rok sa to len zvyšuje,“ povedal Kamil Chamilla z Asociácie na ochranu práv pacientov s tým, že stomatológovia naháňajú peniaze, kde sa dá. Ako príklad uviedol, že ešte pred ošetrením zuba nariadia pacientovi aj ústnu hygienu, čo je približne 25 eur navyše.

„Náš poznatok je ten, že dôchodcovia už radšej volia radikálne riešenie, to znamená, že sa dávajú robiť totálne protézy, namiesto toho, aby si stále nechali zachraňovať ostatné zuby,“ povedal Chamilla. Ak si pacient dá podľa neho urobiť mostíky, za ktoré zaplatí 2-tisíc až 2 700 eur, totálna náhrada ho vyjde od 400 do 800 eur a má pokoj celý život.

O vyšších poplatkoch pre pacienta z toho istého dôvodu ako zubári uvažujú aj špecialisti. „Zvýšia sa nám náklady na zabezpečenie, údržbu aj prevádzku blokových pokladníc asi o 50 eur na týždeň. Premietne sa to do zvýšených poplatkov,“ povedal Andrej Janco, prezident Slovenskej lekárskej únie špecialistov.

Každé opatrenie, ktoré stojí lekárov peniaze, musí podľa Janca niekto zaplatiť a ak to nie je poisťovňa, tak potom pacient. „Na pokladne nám nikto peniaze nedal, štát nám dáva iba povinnosti a čaká, že bez reptania budeme znášať tieto náklady. No niekto ich zaplatiť musí, a aj v ambulanciách, kde sa doteraz poplatky nevyberali, tak sa vyberať začnú,“ odkázal Janco. Špecialisti už registračné pokladnice majú. Únia im odporučila také, ktoré sa perspektívne budú dať napojiť na internet. Stoja okolo 500 eur. Virtuálnu pokladnicu únia lekárom neodporučila.

O zdražovaní ako jediní zatiaľ nehovoria všeobecní lekári

O zdražovaní ako jediní zatiaľ nehovoria všeobecní lekári. Časť z nich podľa prezidenta Asociácie súkromných lekárov Ladislava Pásztora zvažuje, či vôbec bude poplatky vyberať. „Asi 70 percent členov asociácie si zakúpilo buď klasické registračné pokladnice, alebo fiskálnu tlačiareň. Zvyšných 30 percent vyčkáva a rozhoduje sa, či vôbec bude prijímať úhrady v hotovosti,“ pripomenul Pásztor. V hre je tiež prijímanie poplatkov poštovou poukážkou alebo prevodom cez bankový účet či mobilný telefón.

Lekárom podľa Pásztora stúpnu náklady, či už na obstaranie pokladnice, a to od 200 do 600 eur, alebo na registráciu pokladničnej knihy na daňovom úrade, na servis, pásky do pokladnice a aj pracovný čas potrebný na dennú uzávierku. Poplatky však, ako tvrdí, zvyšovať nebudú. Ministerstvo financií uviedlo, že ak lekár nebude prijímať hotovosť, nemusí vlastniť registračnú pokladnicu. Tú nemusí mať ani doktor, ak je zdravotne ťažko postihnutý.

Na bločku z pokladnice bude uvedená identifikácia poskytovateľa, účel platby a suma. Lekári budú musieť vydať bloček aj v takom prípade, ak im pacient dá stravný lístok či darčekovú poukážku. Hovorkyňa Finančnej správy Patrícia Macíková pripomenula, že hotovosťou nie sú len bankovky či mince, ale aj stravné lístky, darčekové poukážky, platobné karty a iné platobné prostriedky nahrádzajúce hotovosť. „Hotovosťou nie je poštová poukážka, platba prevodom z banky a podobne,“ reagovala Macíková.

Lekár nie je povinný použiť pokladnicu, ak je nefunkčná, napríklad pôjde o výpadok internetu, poruchu tlačiarne, poruchu počítača. Macíková uviedla, že v takom prípade musí sprevádzkovať pokladnicu do 48 hodín od poruchy. Ak ide o dlhodobý výpadok internetu, lekár dovtedy môže vystavovať príjmový doklad, kým internet znovu nenabehne.

Počty ambulantných lekárov na Slovensku

  • všeobecní 3 600
  • špecialisti 2 700
  • zubári 3 400

© Autorské práva vyhradené

11 debata chyba
Viac na túto tému: #ceny #lekári #bločky #pokladnice #slovenská lekárska komora
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy