Zimné ťaženie bude pokračovať aj počas Veľkej noci

Vetrovky, kabáty, lyže ani zimné pneumatiky ešte neodkladajte, zídu sa aj cez veľkonočné sviatky. A možno bude Veľká noc na niektorých miestach ešte chladnejšia, ako bol posledný Štedrý deň. Podľa včerajších predpovedí sa zrejme výraznejšie začne otepľovať až v druhej polovici budúceho týždňa.

, 02.04.2015 12:00
polomka, veľká noc, sneh, počasie Foto:
V Polomke museli v noci na stredu pluhovať cesty. Snežilo aj celý nasledujúci deň.
4

Zatiaľ pretrváva studené a veterné počasie. „Prúdi k nám chladný a vlhký vzduch zo severných zemepisných šírok, ktorý prináša chlad a vietor. Ten je veľmi nepríjemný a ešte umocňuje pocit chladu,“ hovorí meteorologička Miriam Jarošová.

Počasie sa v posledných dňoch mení veľmi razantne a bude to tak aj počas veľkonočných sviatkov. Nočné teploty na severe budú klesať na mínusové hodnoty. Cez deň na horách zasneží, inde zaprší, niekde sa občas na chvíľku ukáže slnko, vzápätí ho skryjú mraky. „V období druhej polovice sviatkov, to znamená na začiatku budúceho týždňa, hrozí, že bude mrznúť aj dva metre nad zemským povrchom. Čiže nebudú to len prízemné mrazy. Niekde už rozkvitli marhule, a tak sú tieto stromy v ohrození,“ uviedol Pavol Faško, klimatológ Slovenského hydrometeorolo­gického ústavu.

„Lyžiari budú asi nadšení, čo sa týka snehu, pretože sa zlepšia podmienky a pripadne čerstvý sneh. Ale zase na druhej strane, na horách bude fúkať nepríjemný vietor aj naďalej, aj keď trošku zoslabne,“ upozorňuje Jarošová. "Počas veľkonočných sviatkov bude v prevádzke viac ako 20 lyžiarskych stredísk, zväčša v severnejších lokalitách. Lyžovať sa bude napríklad na Orave a Kysuciach, v strediskách Snowparadise Veľká Rača, v prevádzke budú tatranské areály Štrbské Pleso, Tatranská Lomnica, Ski Bachledova, Chopok sever a juh, Donovaly, Telgárt a Čertovica.

Úvod týždňa priniesol so sebou takmer všetky formy počasia. Slnko, sneženie, prehánky, krúpy, búrlivý vietor a búrky. Apríl sa teda začal naozaj bláznivo, aj keď prirovnanie bláznivý vraj neplatí pre všetky oblasti. „Apríl v nížinách nie je najpremenlivejší mesiac, často sa dohaduje s marcom, ktorý je premenlivejší. A je to preto, lebo sa veľmi často striedajú vpády chladného vzduchu od severu s prílevom teplejšieho vzduchu od juhu až juhozápadu,“ hovorí Jarošová.

Veľká noc je pohyblivý sviatok, slávi sa prvú nedeľu po prvom splne, po jarnej rovnodennosti, a teda dátumovo môže byť od konca marca až k záveru apríla. „Takže Veľká noc môže byť aj studená, ako to bude teraz, môže však byť aj teplá, ako to bolo pár rokov dozadu,“ hovorí meteorologička. Vlani bola 18. až 21. apríla a počasie šibačom prialo. Teplo bolo na Veľkonočný pondelok a ešte teplejšie cez Veľký piatok, keď boli podľa Faška na mnohých staniciach namerané denné teploty cez 20 stupňov. „18. apríla 2014 bolo najteplejšie na východnom Slovensku, v Michalovciach 24,8 stupňa,“ uviedol Faško.

Naopak, rok predtým vyšli veľkonočné sviatky na prelom marca a apríla a boli studené. Veľký piatok pripadol na 29. marca, kedy sa ľudia zobudili do zasneženého rána aj na juhu Slovenska. „V ten deň ráno pribudol nový sneh. V Bratislave na Kolibe bolo 18 centimetrov snehu, v Modre – Piesku 31 cm, v Podhájskej 15 cm, v Banskej Štiavnici 19 cm,“ uviedol príklady Faško. Prvoaprílový veľkonočný pondelok v roku 2013 bol celkom mrazivým dňom, napríklad v Dolnom Hričove bola minimálna teplota vzduchu mínus 6 stupňov, o deň neskôr bolo ešte mrazivejšie, v Liesku až mínus 12,7 stupňa.

Faško spomenul, že apríl pred dvoma rokmi bol vcelku extrémnym mesiacom, čo sa počasia týka, ktoré v priebehu apríla akoby prešlo z pravej zimy do vrcholného leta a končil sa tropickými dňami a teplotami 30 stupňov Celzia.

Ako bude?

  • Štvrtok – Oblačno až zamračené a na väčšine územia dážď so snehom alebo sneženie, v nížinách aj dážď. Na horách spočiatku búrlivý vietor. Najvyššia denná teplota 4 až 9, na Orave, Kysuciach, v Liptove a na Spiši okolo 2 stupňov.
  • Piatok – Polooblačno až oblačno a miestami najmä na severe prehánky, od 600 m snehové. Denná teplota 5 až 10, na severe okolo 3 stupňov.
  • Sobota – Prevažne polooblačno. Cez deň od západu postupne až zamračené a neskôr na mnohých miestach dážď, od zhruba 900 m sneženie. Denná teplota 5 až 10, na severe okolo 3 stupňov.
  • Nedeľa – Veľká, postupne zmenšená oblačnosť. V noci miestami, cez deň ojedinele prehánky, od 600 m snehové. Denná teplota 5 až 10, na severe okolo 3 stupňov.
  • Pondelok – Premenlivá časom zväčšená oblačnosť a miestami prehánky, od 600 m snehové. Veterno. Denná teplota 4 až 9, na severe okolo 2 stupňov.

ZDROJ: SHMÚ

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
4 debata chyba
Viac na túto tému: #počasie #Veľká noc