Sudcovia chcú odchádzať do dôchodku neskôr

Súdna rada sa začala zaoberať otázkou, kedy by mali odchádzať sudcovia do dôchodku. Podľa ústavy ich v súčasnosti na návrh Súdnej rady vo veku 65 rokov môže z funkcie sudcu odvolať prezident.

03.04.2015 19:19
debata (30)

Predsedníčka Súdnej rady Jana Bajánková ako aj viacerí členovia rady si myslia, že by sa mala zvýšiť hranica veku na ukončenie funkcie sudcu tak, ako je to v okolitých krajinách. Hranica by mala byť pevne stanovená.

Člen rady Dušan Čimo zdôraznil, že zo systému by sa mal odbúrať subjektivizmus. „V právnej úprave by mal byť presne stanovený vek, kedy sudca automaticky odíde z výkonu, aby to nebolo ponechané na rozhodovaní Súdnej rady či prezidenta,“ myslí si trnavský sudca. „Ak budú sudcovia presne vedieť, kedy končia, bude to pre nich znamenať vyššiu mieru istotu,“ dodal.

Súdna rada bude podľa svojej šéfky najprv iniciovať zmenu zákona o sudcoch tak, aby rada mala kompetenciu rozhodovať, koho predloží prezidentovi na odvolanie z funkcie sudcu. Zmena ústavy, kde je zakotvený vek, kedy prezident môže sudcu z funkcie odvolať, je zdĺhavejší proces a je na to potrebná v parlamente kvalifikovaná väčšina, vysvetlila. Hovorkyňa rezortu spravodlivosti Alexandra Donevová uviedla, že ministerstvo nemá v legislatívnom procese zákon, ktorý by sa zaoberal touto problematikou. „Ak príde takýto podnet zo Súdnej rady, tak sa ním budeme zaoberať a zvážime ho,“ doplnila.

Zákonom stanovený vekový limit

Advokátka spolupracujúca s Via Iuris Zuzana Čaputová považuje za najlepšie riešenie zákonom stanovený vekový limit, do kedy môže sudca funkciu vykonávať. Je na diskusiu, či to má byť ako doposiaľ 65 alebo ako u notárov 67 alebo ako u sudcov Európskeho súdu pre ľudské práva 70 rokov. Stanovením maximálneho veku, do ktorého môže sudca funkciu vykonávať, by sa určila objektívna, vopred známa skutočnosť, ktorej účinky by neboli ďalej predmetom rozhodovania ďalších subjektov. Zabránilo by sa tak potenciálnym zásahom do nezávislosti sudcu, keďže v súčasnosti sudca po dosiahnutí veku 65 rokov je kedykoľvek odvolateľný, upozornila advokátka.

Čimo si myslí, že viacero kolegov vo veku 65 rokov je ešte dostatočne mentálne spôsobilých, aby funkciu sudcu mohli vykonávať. Upozornil na to, že je treba ustanoviť taký vek, aby sa zabezpečila personálna obmena na súdoch. Predsedníčka rady Bajánková v tejto súvislosti upozornila, že na niektorých súdoch je už teraz istá generačnú priepasť. Podľa šéfky Súdnej rady sa veľký generačný rozdiel objaví napríklad na Najvyššom súde, predovšetkým na občianskoprávnom ale aj trestnom kolégiu.

Prezident si chce počkať na materiály

Podľa informácií, ktoré poskytli z Najvyššieho súdu, k 31. marcu bolo na tomto súde 74 sudcov, z toho starších ako 60 rokov bolo 22 a starších ako 65 rokov – 7. V spomínanom občianskoprávnom kolégiu je priemerný vek sudcov 59 rokov, viac ako 60 rokov tam má 10 sudcov a jeden má viac ako 65 rokov. Na trestnoprávnom kolégiu je priemerný vek sudcov 58,5 rokov, viac ako 60 rokov tam má sedem sudcov, jeden má nad 65 rokov. Na ostatných súdoch je v dôchodkovom veku aktívnych 44 sudcov z celkového počtu cca 1 400 sudcov.

Hovorca prezidenta Roman Krpelan sa zatiaľ k téme nechcel vyjadrovať. Prezidentská kancelárie chce počkať na doručenie materiálov zo Súdnej rady, preštudujú si ich a potom sa vyjadria.

30 debata chyba
Viac na túto tému: #dôchodok #sudcovia #vek odchodu do dôchodku