Pacientov s vysokým tlakom už môžu liečiť aj obvoďáci

Pacientov s vysokým krvným tlakom už môžu od stredy liečiť aj všeobecní lekári. Ide o ďalšiu kompetenciu, ktorú pre nich pripravilo ministerstvo zdravotníctva. S posilňovaním právomoci všeobecných lekárov sa začalo už minulý rok.

, 06.04.2015 12:00
lekár, pacient, zdravotníctvo Foto: ,
S posilňovaním právomoci všeobecných lekárov sa začalo už minulý rok.
debata (19)

Od júla 2014 robia aj predoperačné vyšetrenia a od budúceho roka by sa mali starať aj o cukrovkárov.

Všeobecní lekári tvrdia, že pacientov s vysokým tlakom už majú v starostlivosti. Očakávajú, že im teraz za tieto výkony zdravotné poisťovne aj zaplatia. Nie všetky poisťovne sa na to chystajú podľa ich predstáv.

Ako majú lekári postupovať pri liečbe pacientov s vysokým krvným tlakom, hovorí odborné usmernenie. Hlavná odborníčka rezortu pre všeobecné lekárstvo Monika Palušková uviedla, že podľa neho je jasné, aké vyšetrenia majú lekári urobiť, v akých intervaloch má chodiť pacient na kontroly a aké lieky má dostať. „Ak pôjde o ľahšieho pacienta bez vážnych zdravotných komplikácií, liečiť ho môže všeobecný lekár. Ťažšie prípady bude konzultovať so špecialistom a ak si to stav pacienta vyžiada, prejde do starostlivosti špecialistu,“ povedala Palušková.

Podľa ministra zdravotníctva Viliama Čisláka je primárna starostlivosť jednou z priorít jeho rezortu. Tvrdí, že usmernenie zabezpečí, aby zdravotná starostlivosť bola poskytnutá správne, účelne a bezpečne nielen pre pacienta, ale aj z hľadiska lekára. „Liečba pacientov bude efektívna aj z ekonomického hľadiska, pretože sa budú eliminovať duplicitné vyšetrenia,“ pripomenul Čislák s tým, že na tvorbe metodiky spolupracovali s odborníkmi z internej medicíny, kardiológie, revízneho aj všeobecného lekárstva.

Kardiológovia hovoria, že bude pre nich výhodné, ak sa o ľahšie prípady budú starať všeobecní lekári. Zostane im tak viac času, aby liečili komplikované stavy. Hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre kardiológiu Gabriel Kamenský poukazuje na to, že v ambulanciách kardiológov sú trojmesačné čakacie lehoty. „Ak by k nám nechodili ľahší pacienti, mali by sme viac času na ťažších,“ myslí si Kamenský. Upozornil, že na Slovensku je 250-tisíc rizikových občanov, ktorí sa neliečia, a tých by bolo treba zachytiť v ambulanciách všeobecných lekárov.

„My hypertonikov liečime už dnes, teraz ide o to, že s novým nariadením budeme mať možnosť vykázať zdravotnej poisťovni nejaký výkon navyše,“ povedal prezident Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva Peter Makara. Kým preventívnu prehliadku môžu lekári robiť každé dva roky, pacient s vysokým krvným tlakom bude podľa neho podliehať častejším kontrolám, ktoré by im zdravotné poisťovne mali preplatiť. Makara zatiaľ nevedel povedať, čo všetko už je dohodnuté, čo budú uhrádzať a akým spôsobom.

„Je pekné, že také odborné usmernenie vzniklo, ale je tam ešte veľa nezodpovedaných otázok, ktoré treba doriešiť, napríklad, ako budeme odmeňovaní,“ pripomenul viceprezident Asociácie súkromných lekárov Marián Šoth. Podotkol, že mnohé vyšetrenia sú v usmernení stále nad rámec ich kompetencií. Lekárov podľa neho čakajú ešte rokovania so zdravotnými poisťovňami.

Zazmluvnenie týchto výkonov navyše pripravila Všeobecná zdravotná poisťovňa od apríla. „Výkon pre diagnostiku a manažment pacienta s hypertenziou VšZP uhradí vo výške 4,50 eura,“ informovala hovorkyňa poisťovne Petra Balážová. Zdravotná poisťovňa Dôvera bude platiť nadlimitné výkony všeobecným lekárom len vtedy, ak im skráti kapitačnú platbu. Ide o pravidelný mesačný paušál od 1,66 do 2,06 eura, ktorý dostávajú za každého pacienta, ktorého majú lekári v evidencii. Tieto platby by mali byť pre nich o polovicu nižšie.

Lekári však s takýmto krátením nesúhlasia. „Liečiť hypertonikov chceme aj budeme, ale zníženie kapitačnej platby na polovicu pokladáme v dnešnej dobe za neprijateľné,“ reagoval Makara.

Ako sa zhostia všeobecní lekári novej kompetencie, ukáže podľa Kamenského až prax. Jediný problém, ktorý vidí kardiológ, je ten, že všeobecný lekár nie je motivovaný, aby liečil takého pacienta. Plusom by mohlo podľa neho byť, ak by tieto výkony lekárom uhrádzali zdravotné poisťovne, ale aby aj kontrolovali kvalitu liečby. „Chýba mi tu spätná väzba od zdravotných poisťovní, ktoré síce kontrolujú, kto koľko liekov predpíše a aké výkony si naúčtuje, ale nekontrolujú, ako lekári liečia. Chýbajú mi dáta o kvalite liečby,“ pripomenul hlavný odborník pre kardiológiu.

Vysokým tlakom podľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne trpí takmer 940-tisíc pacientov. Lekára navštívil každý z nich viac ako 4-krát ročne. Z toho počtu tak bolo 3,3 milióna návštev u všeobecných lekárov, 820-tisíc u internistov a 240-tisíc u kardiológov.

Diabetici chcú zostať u špecialistov

Ministerstvo zdravotníctva začalo posilňovať kompetencie všeobecných lekárov už v minulom roku, keď im umožnilo vykonávať predoperačné vyšetrenia.

Pacienti i diabetológovia nesúhlasia s... Foto: SHUTTERSTOCK
diabetes, cukrovka, cukor v krvi Pacienti i diabetológovia nesúhlasia s rozhodnutím ministerstva, ktoré pripravuje presun časti pacientov do ambulancií všeobecných lekárov.

Doteraz ich obvodní lekári podľa údajov VšZP vykonali približne desaťtisíc. Za takéto vyšetrenie dostávajú od zdravotnej poisťovne Dôvery 10 eur, od VšZP 13 eur. Ministerstvo chce v tomto trende pokračovať aj naďalej, pripravuje presun časti diabetických pacientov do ambulancií všeobecných lekárov.

Diabetológovia aj pacienti s cukrovkou to považujú za neodborný experiment úradníkov. Predseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti Emil Martinka zhodnotil, že táto zmena prinesie zhoršenie starostlivosti o pacientov, vytvorí chaos v liečbe cukrovkárov a zvýši finančné náklady zdravotných poisťovní, pretože niektoré vyšetrenia budú duplicitné.

Diabetes podľa neho vôbec nie je jednoduché ochorenie, je hlavnou príčinou slepoty, zlyhania obličiek, amputácií nôh a ak nie je dobre liečené, tak skracuje očakávanú dĺžku života o 5 až 25 rokov. Zväz diabetikov Slovenska ministerstvu adresoval aj hromadnú pripomienku, kde vyjadrujú nesúhlas s ich postupom.

© Autorské práva vyhradené

19 debata chyba
Viac na túto tému: #vysoký krvný tlak #všeobecný lekár #diabetici
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy