Františka Mikloška trestne stíhajú v Azerbajdžane

Bývalého poslanca NR SR Františka Mikloška začali v Azerbajdžane trestne stíhať. Dôvodom je jeho návšteva regiónu Náhorný Karabach v roku 2010.

13.04.2015 10:16 , aktualizované: 14:37
debata (28)

Mikloško tam bol v pozorovateľskej misii počas volieb. Exposlanec je trestne stíhaný za narúšanie územnej celistvosti Azerbajdžanskej republiky a za ilegálne prekročenie jej hraníc. Mikloško vtedy vyjadril presvedčenie, že budúcnosť Náhorného Karabachu spočíva v istom druhu konfederácie Azerbajdžanu, Karabachu a Arménska, na spôsob Beneluxu. Zároveň uviedol, že parlamentné voľby v Náhornom Karabachu sú referendom o nezávislosti. Ešte v roku 2010 ho Azerbajdžan za tieto výroky zaradil na zoznam „persona non grata“.

Mikloško upozornil, že jeho trestné stíhanie začali, keď si svet pripomína sto rokov od arménskej genocídy. „Pápež povedal, že to bola prvá genocída v 20. storočí. Je to pre mňa nepochopiteľné,“ povedal Mikloško s tým, že v Náhornom Karabachu boli aj americkí senátori i ruskí poslanci. „Oni si vybrali mňa. To je divné,“ zdôraznil s tým, že jeho trestné stíhanie súvisí s výročím genocídy. „Vždy som tvrdil, že tento región je hranica kresťanského sveta v Európe. Keď Európa pustí Náhorný Karabach, iný svet začne valcovať v Európe,“ dodal.

Zastupiteľské orgány Azerbajdžanskej republiky doposiaľ neinformovali, či budú požadovať vydanie bývalého politika. Ministerstvo spravodlivosti pripomína, že podľa paragrafu 501 Trestného poriadku je vydanie občana Slovenskej republiky pre prípadné stíhanie do zahraničia neprípustné. Výnimkou sú prípady, ak povinnosť vydať vlastného štátneho občana ustanovuje zákon, medzinárodná zmluva alebo rozhodnutie medzinárodnej organizácie, ktorým je Slovenská republika viazaná.

Neprípustnosť vydania sa podľa zákona vzťahuje aj na trestné činy, ktoré majú výlučne politický alebo vojenský charakter, alebo za činy, ktoré sú trestným činom len podľa právneho poriadku dožadujúceho štátu, nie však podľa právneho poriadku Slovenskej republiky. Sekcia medzinárodného práva Ministerstva spravodlivosti SR podľa hovorkyne rezortu Alexandry Donevovej neeviduje spis v tejto záležitosti. „To neznamená, že také konanie v danej krajine nie je vedené, čo v súčasnosti nevieme vyvrátiť ani potvrdiť, ale že nás z ich strany o takomto prípadnom konaní neinformovali,“ dodala Donevová

Náhorný Karabach je územie v Azerbajdžane, ktoré prevažne obývajú Arméni. Na jeho území bola vytvorená v roku 1991 Náhorná karabašská republika, ktorú väčšina štátov neuznala. Arménsko a Azerbajdžan vedú o toto územie spor.

28 debata chyba
Viac na túto tému: #Arménsko #František Mikloško #Náhorný Karabach