Radičová: Figeľ zastavil predražené projekty. Odvolávať ho je absurdné

Odvolávať Jána Figeľa z postu podpredsedu parlamentu za to, že zastavil predražené projekty a vysúťažil štandardné európske ceny, považuje expremiérka Iveta Radičová za absurdné. Ako povedala Radičová, politik musí zniesť viac útokov ako bežný občan.

16.04.2015 13:59
Radičová, Figeľ Foto:
Šéf KDH Ján Figeľ na archívnom zábere s Ivetou Radičovou v čase, keď bola premiérkou.
debata (141)

„Preto som sa naučila, ako v takomto prostredí prežiť a mať chuť napriek mnohým podpásovým podrazom robiť zmysluplné veci,“ povedala s tým, že politika je aj súboj, konflikt a používanie moci. „Ale útok nemá mať podobu zlomyseľnej lži, moc nemá byť zneužívaná a má predovšetkým chrániť verejný záujem, a verejný záujem je zodpovedné používanie našich peňazí,“ vyhlásila Radičová.

Expremiérka upozornila, že otvorená súťaž, v ktorej účasť bola dobrovoľná, určila ceny diaľnic a tie zodpovedajú cenám v Rakúsku, Nemecku či odporúčaným cenám podľa prepočtov Európskej komisie pre SR a vyjadreniam Jána Počiatka, že tieto ceny sú reálne. „Podľa Smeru (Ľubomír Vážny) sú diaľnice cez PPP projekty o 50 až 70 percent drahšie,“ dodala.

Figeľovo odvolanie navrhli poslanci Smeru, podľa premiéra Roberta Fica problémy Váhostavu spôsobili pohľadávky zo zmlúv, ktoré boli podpísané za čias, keď Figeľ viedol ministerstvo dopravy. Opozícia návrh na Figeľovo odvolanie odmietla. Hnutie OĽaNO podľa predsedu Igora Matoviča stiahne všetkých svojich nominantov z funkcií, ak Smer odvolá Figeľa z postu podpredsedu NR SR. Rovnako predseda strany Most-Híd Béla Bugár potvrdil, že aj poslanci za jeho stranu sa vzdajú funkcií predsedov výborov národnej rady.

141 debata chyba
Viac na túto tému: #parlament #odvolávanie #Ján Figeľ #Iveta Radičová #kauza Váhostav