Šebej: Odvolanie Figeľa by bolo porušením parlamentnej tradície

Prípadné odvolanie Jána Figeľa z funkcie podpredsedu parlamentu by podľa Františka Šebeja (Most-Híd) bolo porušením parlamentnej tradície a zásad parlamentarizmu. Ako povedal Šebej, Smer odvoláva Figeľa za to, čo nespáchal. „Odvoláva ho za lotrovinu sponzora Smeru Juraja Širokého,“ uviedol.

19.04.2015 10:04
František Šebej Foto: ,
František Šebej
debata (189)

Šebej pripomenul, že Figeľ bol zvolený na začiatku volebného obdobia celým parlamentom na základe politických dohovorov všetkých parlamentných strán. Rovnako sú volení všetci funkcionári parlamentu.

„Táto dohoda je počas celého obdobia nedotknuteľná. Funkcie sú výsledkom dohovorov a voľby. Je to porušenie parlamentnej tradície a parlamentarizmu. Existuje len jeden precedens, zbavenie poslaneckého mandátu Františka Gauliedera jeho stranou, HZDS. Toto bude ďalšia škvrna na slovenskom parlamentarizme,“ povedal Šebej s tým, že opozičným funkcionárom v prípade odvolania Figeľa nezostane nič iné len odstúpiť zo svojich postov. Šebej je predsedom parlamentného zahraničného výboru.

Parlament sa tri dni zaoberal odvolávaním podpredsedu parlamentuJána Figeľa z funkcie. O jeho odvolaní však zatiaľ nerozhodol. Do rozpravy je totiž ešte prihlásených 13 poslancov. Okrem nich chce na záver prehovoriť aj Figeľ, ktorý sa ako podpredseda parlamentu môže do rozpravy prihlásiť kedykoľvek. Návrh na odvolanie podal v stredu večer Smer.

Figeľovo odvolanie navrhli poslanci Smeru-SD, podľa premiéra Roberta Fica problémy Váhostavu spôsobili pohľadávky zo zmlúv, ktoré boli podpísané za čias, keď Figeľ viedol ministerstvo dopravy. Opozícia jednotne návrh na Figeľovo odvolanie odmietla. Hnutie OĽaNO podľa predsedu Igora Matoviča stiahne všetkých svojich nominantov z funkcií, ak Smer odvolá Figeľa z postu podpredsedu NR SR. Rovnako predseda strany Most-Híd Béla Bugár potvrdil, že aj poslanci za jeho stranu sa vzdajú funkcií predsedov parlamentných výborov.

189 debata chyba
Viac na túto tému: #Ján Figeľ #František Šebej #kauza Váhostav
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy