Vláda odsúhlasila kandidátov na post sudcu ESĽP

22.04.2015 11:58, aktualizované: 13:04

Vláda odsúhlasila kandidátov na post sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP). Sú nimi bývalá právnička ESĽP Zuzana Dlugošová, sudkyňa Najvyššieho súdu SR Alena Poláčková a košický krajský sudca Ladislav Duditš.

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák predloží túto kandidátku Sekretariátu Poradného panelu expertov ku kandidátom na post sudcu ESĽP a generálnemu tajomníkovi Parlamentného zhromaždenia Rady Európy.

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák po rokovaní vlády uviedol, že schválenú kandidátku považuje za kvalitnú a vyváženú. „Má všetky predpoklady, aby uspela,“ vyhlásil. Podľa Lajčáka by sa ňou mohli v Štrasburgu zaoberať na júnovom zasadnutí. Predchádzajúce kandidátky mali problém a ten sa ukázal pri ich prerokovávaní, do­dal.

Konečné slovo pri výbere sudcov má Parlamentné zhromaždenie Rady Európy (RE). Ide už o štvrtý zoznam kandidátov, dva nám odmietli v Štrasburgu, jeden zastavila vláda ako nevyvážený. Na nej boli Zuzana Dlugošová, Ladislav Duditš a Ján Mazák. Pre postup vlády sa Mazák obrátil na Ústavný súd SR, ktorý ešte o jeho podaní nerozhodol.

Zuzana Dlugošová pôsobila v rokoch 2003–2009 ako advokátka a venovala sa predovšetkým sporovej agende v oblasti občianskeho, pracovného, správneho práva a ochrane verejného záujmu a základným ľudským právam. Pôsobila aj ako členka Rozkladovej komisie Ministerstva vnútra SR. V rokoch 2004–2008 pôsobila ako národná expertka v rámci Európskej siete právnych expertov v oblasti nediskriminácie.

V rokoch 2009–2013 pôsobila ako právnička na ESĽP. V tejto pozícii posudzovala sťažnosti doručené na súd zo Slovenska, pripravovala rozhodnutia a právne analýzy, zúčastňovala sa na zasadnutí súdu a prezentovala sťažnosti. Pôsobí ako poradkyňa ambasády USA v Bratislave pre oblasť právneho štátu. Venuje sa publikačnej činnosti, pôsobila aj ako pedagóg. Absolvovala viaceré zahraničné vzdelávania.

Alena Poláčková je sudkyňou od roku 1994. Najprv pôsobila na Okresnom súde Bratislava I., kde sa venovala obchodnej a civilnej agende. Na Najvyššom súde SR pôsobí od roku 2007 v správnom kolégiu, od roku 2011 je predsedníčkou senátu správneho kolégia. V rokoch 2005–2006 zastupovala Slovensko pred ESĽP.

Je členkou Poradnej rady Európskych sudcov (CCJE) a Európskej asociácie sudcov práva hospodárskej súťaže (AECLJ). Je spoluautorka odborných kníh a autorka článkov. Poláčková kandidovala vo všetkých doterajších voľbách, dostatočnú podporu v rade získala až teraz. Jej kandidatúru v minulosti predkladal aj minister spravodlivosti Tomáš Borec.

Ladislav Duditš je sudcom od roku 1993, najprv v Košiciach pôsobil na okresnom, neskôr na krajskom súde. V súčasnosti je predseda senátu Krajského súdu v Košiciach. Pôsobil ako zástupca vlády v Eurojuste v rokoch 2004–2007. V rokoch 2007–2008 riadil sekciu Civilného práva na Ministerstve spravodlivosti SR. Je národným zástupcom a korešpondentom v Európskej komisii pre efektívnosť súdnictva (CEPEJ). Absolvoval v zahraničí viaceré študijné pobyty a semináre. Je autor odborných článkov, prednáša.

ESĽP bol založený v roku 1959, jeho sídlom je Štrasburg. Je inštitúciou Rady Európy a každá členská krajina v ňom má jedného sudcu, v súčasnosti je ich 47. Na súd sa môže obrátiť každý, kto sa domnieva, že niektorý z členských štátov RE porušil jeho práva zaručené Európskym dohovorom o ľudských právach alebo dodatkovými protokolmi. Sudcovi ESĽP za Slovensko Jánovi Šikutovi sa skončilo funkčné obdobie 31. októbra 2013. Na súde môže pracovať do zvolenia nástupcu.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#sudca #kandidát #ESĽP
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku