Arcibiskup Zvolenský: Nebol som katom Bezáka

Bezák bol odvolaný rozhodnutím Svätej stolice, povedal bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský a zdôraznil, že on nebol katom odvolaného trnavského arcibiskupa.

22.04.2015 14:20
Stanislav Zvolenský, arcibiskup Foto: ,
Arcibiskup Stanislav Zvolenský.
debata (222)

„Uvedomujem si, že mnohí to označia za alibizmus, ale dovoľte mi zopakovať ešte raz, že Róberta Bezáka som neodvolal ani ja, ani Konferencia biskupov Slovenska. Na to nikto z nás jednoducho nemá právomoc. Ja som nebol Bezákovým “šéfom” ani “katom”, aj keď to niektorí stále opakujú.

Bezák podľa Zvolenského nebol odvolaný bezdôvodne

"Bezák bol odvolaný rozhodnutím našej najvyššej autority. Ja som o jeho odvolanie nežiadal,“ vyhlásil Zvolenský s tým, že k odvolaniu viedli ťažkosti v Trnavskej arcidiecéze. „Celá záležitosť bola a je pre nás veľmi bolestná. Zložitejšie je to o to viac, že Svätá stolica nemusí presne špecifikovať dôvody takýchto odvolaní. A neurobila to ani v tomto prípade,” konštatoval arcibiskup.

Bezák podľa Zvolenského nebol odvolaný bezdôvodne. Upozornil, že odvolanie prišlo po ťažkostiach a sporoch v jeho arcidiecéze. „Otázka ľudskej spravodlivosti alebo nespravodlivosti je tu nesmierne komplikovaná, pretože jej súčasťou je veľké množstvo vzťahov a súvislostí – a nie je v mojej právomoci ani silách vynášať o tom rozhodnutia. Po uskutočnení apoštolskej vizitácie však prišlo odvolanie.

"Rím rozhodol, že Mons. Bezák by mal v situácii, ktorá vznikla, odísť z úradu. Nebola to bežná vec, ale chápali sme ju ako právoplatnú a definitívnu, i keď sa nezverejnili jej presné dôvody,“ konštatoval predseda KBS s tým, že na Slovensku si uvedomovali obrovskú citlivosť i ťažkosť okolností, no pokladali za svoju povinnosť toto rozhodnutie rešpektovať. „Všetko sa však stalo oveľa zložitejšie, pretože Mons. Bezák svoje odvolanie neprijal,“ dodal.

Rím rozhodol, že Bezák by mal v situácii, ktorá vznikla, odísť z úradu

Zvolenský tvrdí, že jemu odvolanie neprináleží spochybňovať. „Naozaj to nehovorím preto, že sa chceme skrývať za Vatikán. Rozhodnutie sme prijali ako rozhodnutie Svätého Otca – a v tom duchu nasledovali aj všetky ďalšie kroky. V danej situácii sme pokladali za správne ísť cestou nespochybňovania toho, ako rozhodol Rím.

Je pre nás veľkou bolesťou vnímať rozdelenie medzi našimi veriacimi a je nám veľmi ľúto, že sme tomu nedokázali zabrániť. Ale nepovažovali sme za náležité, aby sme sa zo Slovenska angažovali takým spôsobom, akým to urobil napríklad pán kardinál Vlk,“ zdôraznil.

Práve český kardinál Vlk vybavil Bezákovi audienciu u pápeža. Zvolenský o tom vôbec nevedel. „Nepovedal by som pravdu, keby som tvrdil, že táto audiencia nebola prekvapením. Bola. Pre nás všetkých. Nevedel som, že to pán kardinál pripravuje. Bol som tou správou skutočne prekvapený. Nahnevaný však nie. Nemám dôvod sa hnevať, že pápež prijal Mons. Bezáka,“ uviedol. Zároveň bratislavský arcibiskup vyhlásil, že nemá nijaký strach z rozhodnutí pápeža Františka.

„Vravel som to v minulosti a hovorím to aj teraz. Rešpektovali sme vždy a bez výhrad všetky rozhodnutia predchádzajúcich pápežov. Rovnako budeme rešpektovať aj rozhodnutia terajšieho Svätého Otca. Vážime si ho a máme ho radi.

A nebojím sa pravdy. Nemám nijaký dôvod sa jej báť,“ povedal. Zvolenský tiež tvrdí, že nerobil nič pre to, aby sa Bezák ku Svätému Otcovi nedostal. „Nik zatiaľ presne nevie, čo z toho celého bude. Ale nech pápež rozhodne akokoľvek, prijmem to,“ dodal.

Celá vec je veľmi bolestná nielen pre Bezáka, ale aj pre všetkých

Celá vec je podľa Zvolenského veľmi bolestná nielen pre Bezáka, ale aj pre všetkých. "Keď situáciu Rím vyhodnotil tak, že bude nasledovať odvolanie, bolo to neočakávané, avšak ešte neočakávanejšia bola pre nás reakcia pána arcibiskupa. To, čo nasledovalo, nikto neplánoval, ani si nepredstavoval, ani nevedel domyslieť do dôsledkov. S Mons. Bezákom sme sa pokúšali komunikovať. Keď sme sa však nepostavili za jeho úmysel otvorene odporovať odvolaniu, aj za cenu prenesenia sporu do médií, postupne o komunikáciu s nami stratil záujem. Doteraz sa nám ju, bohužiaľ, nepodarilo obnoviť,“ tvrdí arcibiskup.

Pripomenul, že slovenskí biskupi sa pokúšali Bezákovi ponúknuť aspoň materiálne zabezpečenie. „Nebola to snaha si ho kupovať. To by bolo nielen zahanbujúce, ale aj, samozrejme, nedosiahnuteľné. Veď to je každému jasné. Zahanbujúce by však bolo aj to, keby sme sa aspoň nepokúsili ponúknuť mu prostriedky na živobytie. Museli sme napokon rešpektovať, že pán arcibiskup túto ponuku neprijal. Zároveň sme ju však nikdy neodvolali. Rovnako sme, bohužiaľ, postupne dospeli k tomu, že musíme rešpektovať aj jeho rozhodnutie viac sa s nami nekontaktovať,“ vysvetlil Zvolenský, podľa ktorého takéto rozhodnutie Bezáka v tomto smere, zdá sa, trvá naďalej.

Zvolenský tvrdí, že prijme každé rozhodnutie Svätého Otca. „Aj keby hneď Bezáka vymenoval namiesto mňa. Som tu len správca. Ja pozíciu bratislavského arcibiskupa nevlastním. Bola mi iba zverená autoritou, ktorá ma presahuje a ktorá mi ju môže kedykoľvek odobrať,“ vyhlásil. Z funkcie však sám odstúpiť nemieni, aj keď ho niektorí na to vyzvali.

„A tým zobral vinu za všetko na seba? Myslíte, že by to bol ten správny happyend? Predtým ste sa ma spýtali, či sa nebojím pravdy. Nebojím sa jej. Ale ak uzavrieme túto záležitosť tak, že za ňu bol zodpovedný bratislavský arcibiskup, potešíme pár ľudí, no nebudeme verní pravde,“ povedal.

Podľa Zvolenského kardinál Vlk mu svojou angažovanosťou vylepil zaucho

Zvolenský si myslí, že nie je ľahké povedať, aký by bol spravodlivý happyend. „Reálny život nezodpovedá americkým filmom. Je komplikovanejší. Ale jednu túžbu mám. Aby to prijatie u pápeža prinieslo niečo dobré. Lebo ak sa budeme donekonečna hádať, kto ho tam mal doviesť, kto je zlý a kto je dobrý, kto je zloduch a kto hrdina, zas to celé zle dopadne, na radosť tých, ktorí sa smejú, že cirkev sa háda vo vlastnej rodine,“ zdôraznil.

Jeho túžba je, aby sa vykročilo dobrým smerom, aby sa nepremárnila príležitosť a dospelo sa k pokoju. Predovšetkým pre dobro veriacich. „Ak zostane pachuť konfliktu, ak sa znovu rozhorí hádka, ak nenájdeme schopnosť byť na oboch stranách veľkodušní, vydať svedectvo o hodnotách, ktoré nás spájajú, pokazíme šancu, ktorá sa nemusí zopakovať,“ dodal.

Podľa Zvolenského kardinál Vlk mu svojou angažovanosťou vylepil zaucho. „Pri všetkých tých zauchách, čo sme už dostali… jedno hore-dole. Ak by to mala byť cena za to, že sa pred nami otvorí šanca vykročiť na cestu, ktorá bude pre dobro Róberta Bezáka a pre dobro našich veriacich… tak nech. Rád to znesiem,“ povedal. Zvolenský si nechce s Bezákom odkazovať cez noviny. „Moje dvere nie sú zatvorené a telefón je zapnutý.

Niekedy si však výnimočné chvíle vyžadujú výnimočné prostriedky. Preto poviem, že mojím odkazom Bezákovi je želanie, aby stretnutie s Františkom Róbertovi slúžilo na dobro a aby sme spoločne pamätali na to, že tu nejde o nás, ale o celé spoločenstvo veriacich. Myslím, že toto vedomie a táto zodpovednosť nás napriek všetkému spája,“ dodal Zvolenský v rozhovore.

Svätý Otec Benedikt XVI. odvolal arcibiskupa Róberta Bezáka z pastoračného riadenia Trnavskej arcidiecézy 2. júla 2012. Rozhodol sa tak na základe apoštolskej vizitácie, ktorá sa uskutočnila od 22. januára do 1. februára 2012. V decembri 2013 Bezák opustil Slovensko a presťahoval sa do talianskeho Bussolenga. Od decembra 2014 sa opäť zdržiaval na Slovensku. Pápež František 10. apríla prijal Bezáka na audiencii.

222 debata chyba
Viac na túto tému: #Bezák #arcibiskup #Stanislav Zvolenský
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy