"Ak riaditeľ Váhostavu tvrdí, že jeho firma má nulovú hodnotu, tak veritelia dostanú bezcenné akcie,“ povedal predseda strany Pavol Frešo. „Dnešní veritelia Váhostavu nebudú mať žiadne rozhodovacie právomoci a navyše, ak vymenia svoje pohľadávky za bezcenné papiere s podpisom Juraja Širokého a Roberta Fica, vydávajú sa napospas hlavnému akcionárovi,“ reagoval predseda Sekcie podnikania a zamestnanosti SDKÚ Milan Roman.
Strane SaS sa nepáči, že poslanci v parlamente rokujú a majú hlasovať za niečo, čo vláda tají. „Je to vrchol drzosti. My stále nevieme, o čom ideme rokovať a hlasovať, pritom ide o zásadnú novelu. Navyše, kompetentní sa k danej veci odmietajú vyjadrovať,“ informujú liberáli. Upozorňujú, že premiér Robert Fico zaviedol nový systém pripomienkového konania. Všetky pripomienkové miesta nahradil ním vybranou skupinkou ľudí. Verejnosť však vylúčil. Uvádza sa tak v stanovisku strany, ktoré poskytla hovorkyňa liberálov Katarína Svrčeková. „Ani Robert Fico, ani Peter Kažimír nemajú pravdu, ak tvrdia, že takýto spôsob reštrukturalizácie Širokého Váhostavu nebude mať negatívny dopad na tzv. bohatstvo štátu,“ konštatujú poslanci za SaS. „Je to vážny precedens do budúcna. Váhostav nie je a ani nebude jediná firma v reštrukturalizácii,“ dodávajú. Taktiež tvrdia, že ak je Ján Figeľ vinný, že zmluvy zazmluvnil lacno, Ján Počiatek „musí niesť následky za to, že za tri roky nepohol ani prstom“.
Lipšic predstavil opozičný pozmeňujúci návrh
Konečný návrh novely Obchodného zákonníka, ktorý predložila vláda do parlamentu, je výsledok chaotického, marketingového prístupu vlády Roberta Fica. Vyhlásil to na tlačovej besede viacerých opozičných predstaviteľov predseda strany KDH Ján Figeľ. Podľa neho vláda narýchlo a na poslednú chvíľu prijíma rozhodnutia.
Nezaradený poslanec Daniel Lipšic zároveň predstavil opozičný pozmeňovací návrh. “Nie je zo strany vlády celkom fér, aby vyplatila záväzky Váhostavu voči malým a stredným podnikateľom z peňazí nás všetkých a Váhostav nechala v princípe v neporušenej podobe,“ upozornil Lipšic. Podstatou pozmeňujúceho návrhu je podľa predsedu strany NOVA, že v prípade reštrukturalizácie, keď firma nie je v predĺžení, má vyšší majetok ako záväzky, by musela všetkých veriteľov uspokojiť v plnej výške 100 percent. “Ak v prvom roku uspokojí firma veriteľov vo výške napríklad 50 percent, čo môže byť prípad Váhostavu, tak v tej ďalšej časti si veritelia budú kapitalizovať pohľadávky a môžu získať kontrolu nad firmou,“ vysvetlil Lipšic.
Ako doplnila poslankyňa Jana Kiššová (SaS), pozmeňujúci návrh obsahuje aj opatrenie, aby dodávateľ spoločnosti, ktorá sa dostane do reštrukturalizácie a neplatí, mohol ukončiť zmluvu a ísť pracovať inam. V súčasnosti to podľa platnej právnej úpravy možné nie je.
“Tvrdíme v Slovenskej občianskej koalícii, že od vypuknutia celej kauzy Váhostavu, Širokého dlhy musí zaplatiť Široký,“ uviedol na tlačovej besede strany SKOK poslanec Jozef Kollár. Podľa neho banky majú v súčasnosti vo Váhostave poskytnuté úvery a záruky vo výške 32 miliónov eur. Ako dodal, banky prisľúbili vzdať sa 15 percent pohľadávok. “Koľko je to z 32 miliónov eur, niekde pod päť miliónov eur. Aké sú zisky celého bankového sektora, 500 miliónov eur. Čiže banky sa idú vzdať v porovnaní so ziskom celého bankového sektora približne jedného percenta svojich ziskov,“ vysvetlil Kollár.
Na tlačovú besedu opozičných strán reagovala strana Smer tlačovým vyhlásením, ktoré poskytla Ľubica Končalová z tlačového odboru Smeru. Píše sa v ňom, že „opozícia sa v plnej nahote odhalila a usvedčila z politizácie prípadu Váhostav. Ukázalo sa, že jej nejde o vecné riešenie problému, ktorý sama v minulosti spôsobila. Po tom, čo vláda SR dosiahla dohodu so všetkými zainteresovanými stranami vrátane veriteľov, pozvala na tlačovú besedu niektorých ich zástupcov, aby mohla o celej téme opäť len politikárčiť. Jej cieľom nie je nič iné, len komplikovať proces prijatia príslušných zákonov, ktoré majú pomôcť veriteľom.“
Veriteľské banky sa vzdajú 15 percent zo svojich pohľadávok v prospech nezabezpečených veriteľov spoločnosti Váhostav. Po rokovaní ministrov so spoločnosťou Váhostav a jej veriteľmi to oznámil Fico. Premiér zároveň informoval, že veritelia budú môcť za svoje pohľadávky dostať aj akcie Váhostavu – spoločnosť sa rozhodla takto sprístupniť 49 percent svojich akcií. „Musí aj spoločnosť Váhostav prevziať nejakú ekonomickú zodpovednosť za stav, ktorý vznikol,“ uviedol Fico. „Tieto akcie nie sú ničím zaťažené a budú použité výlučne v prospech nezabezpečených veriteľov z obchodného styku,“ dodal. Kritériom pre získanie akcií bude výška pohľadávok potvrdených súdom.
Minister financií Peter Kažimír povedal, že na základe zákona, ktorý parlament schváli, vláda rozhodne, aký objem časti štátnych finančných aktív z osobitného odvodu bánk sa použije na uspokojenie nezabezpečených veriteľov z obchodného styku. „Musíme počkať na rozhodnutie veriteľov, či schvália reštrukturalizačný plán (Váhostavu). Musíme počkať na rozhodnutie súdu, ktorý potvrdí zoznam nezabezpečených veriteľov z obchodného styku a potom musíme schváliť objem prostriedkov a subjekt, ktorý túto operáciu vykoná,“ uviedol Kažimír. Minister financií si stále stojí za tým, že táto operácia nebude mať žiadny negatívny vplyv na čisté bohatstvo štátu. „Trvám na tom, že to nebude mať žiadny dopad na verejný dlh, pretože je to konštruované z hľadiska štátnych finančných aktív, do ktorých banky stále prispievajú cez osobitný odvod,“ dodal Kažimír. Túto operáciu napokon ešte zhodnotí Eurostat.