Opozícia: Zistenia o šéfovi Váhostavu potvrdzujú, že reštrukturalizácia je podvod

Zistenia Aliancie Fair-play, že generálny riaditeľ spoločnosti Váhostav - SK, a. s. (Váhostav) Marián Moravčík pracoval pre schránkové firmy so vzťahom k tejto firme, podľa opozície potvrdzujú, že reštrukturalizácia Váhostavu je podvod.

30.04.2015 10:41, aktualizované: 12:01
debata (43)

„Zdá sa, že spriaznené firmy okolo Juraja Širokého majú väčšinu v skupine nezabezpečených veriteľov. Aj dlžník aj väčšina fiktívnych veriteľov spadajú do jednej skupiny. Je to proste jedna veselá mafiánska skupina, ktorá ovláda súčasnú reštrukturalizáciu Váhostavu,“ povedal vo štvrtok na tlačovej besede časti opozície predseda hnutia NOVA Daniel Lipšic.

Opozičný poslanec tvrdí, že nie je problém v zákone, ale v tom, že predstavitelia Váhostavu obchádzajú a sústavne porušujú platný zákon o konkurze a reštrukturalizácii. „Informácie, ktoré zverejnila Aliancia Fair-play, znamenajú, že schránkové firmy, ktoré si uplatňujú vo Váhostave pomerne vysoké pohľadávky, sú spriaznené osoby,“ uviedol Lipšic. Preto by podľa neho mali byť v podriadenom postavení, čiže na štvrtkovej schôdzi veriteľov by nemali mať vplyv na hlasovanie a ich pohľadávky by nemali byť uspokojené v rovnakej výške ako malí nezabezpečení veritelia.

Šéf Váhostavu sa podľa Lipšica za to, že klamal verejnosť a uviedol nepravdivé údaje v zozname aktív a pasív, mohol dopustiť minimálne dvoch trestných činov, a to poškodzovania veriteľa a marenia konkurzného a vyrovnávacieho konania. Lipšic si myslí, že Moravčík je len biely kôň a vykonáva pokyny niekoho iného. Reštrukturalizácia Váhostavu má podľa Lipšica znaky páchania vážnych zločinov a osoby, ktoré sú v nej zapojené, vykazujú znaky „zločineckej mafiánskej skupiny“. Lipšic tvrdí, že ak polícia v tejto situácii nebude konať, tak je podľa neho zrejmé, že „tandem Fico – Široký kryje vážne zločiny“.

Líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je presvedčený, že polícia, prokuratúra aj Slovenská informačná služba, ako aj premiér Robert Fico disponovali informáciami o väzbách šéfa Váhostavu a schránkových firiem skôr ako Aliancia Fair-play. Zároveň vyslovil počudovanie, prečo premiér nepodal trestné oznámenie v tejto veci a nevykonal kroky, ktoré by zamedzili podvodu s názvom Váhostav. „Buď kryje svojich vlastných sponzorov, ktorí sa skrývajú za schránkovými firmami, alebo majiteľmi týchto schránkových firiem sú priamo ľudia z vedenia Smeru,“ dodal Matovič.

Predseda KDH Ján Figeľ označil v súvislosti s Váhostavom posledné tri roky za sériu podvodných, ilegálnych a podobných pochybných krokov v réžii tandemu Široký – Fico. „To, ako sa tri roky správali kompetentné rezorty, alebo orgány štátnej moci, keď Váhostav neplatil, čo mal platiť (dodávateľom) a pritom štát mu plne hradil výkony na stavbách, potvrdzuje, že nebol záujem chrániť slabých, malých, ale veľkých a Širokého,“ povedal Figeľ. Najvyšší kontrolný úrad podľa neho nezistil, že odtekajú štátne peniaze do cudziny a nedostávali ich dodávatelia Váhostavu. Reštrukturalizácia Váhostavu je podľa neho od začiatku nezákonná, čo vyvoláva otázku, či Slovensko je právny štát. Premiér Fico má podľa lídra KDH plnú zodpovednosť za podvod okolo Váhostavu a generálna prokuratúra by už mala začať konečne účinne konať.

Prokuratúra podľa Kaníka nemôže zasiahnuť

Prípadné schválenie reštrukturali­začného plánu spoločnosti Váhostav – SK, a. s. je známka bezprávia na Slovensku a dostatočný dôvod na pád vlády Roberta Fica. Vyhlásil to vo štvrtok na brífingu poslanec Ľudovít Kaník (SDKÚ). Podľa neho firiem, ktoré postupovali ako Váhostav je viac a spôsob vládnutia Roberta Fica na to vytváral priestor.

Ako informoval poslanec, minulý týždeň sa obrátil so žiadosťou na generálneho prokurátora, aby využil všetky zákonné možnosti, prostriedky a svoje postavenie v rámci reštrukturali­začného procesu spoločnosti Váhostav. Prokurátor mal zabrániť, aby schránkové firmy nemali možnosť vytiahnuť peniaze z Váhostavu. „Ide o sumu asi 20 miliónov eur, ktoré by takýmto spôsobom navždy zmizli zo Slovenska a nikdy v živote by sa s tým už nič nedalo robiť. Aj keď by sa zistilo, že to bolo protizákonné,“ povedal Kaník.

Po štvrtkovom stretnutí, nie s generálnym prokurátorom, ale s jeho dvomi námestníkmi, však Kaník konštatoval, že Slovensko nie je právnym štátom. „Generálna prokuratúra, ako najvyšší orgán ochrany zákonnosti, nemá žiadnu možnosť podľa slov, ktoré som počul, aby z úradnej moci zasiahla do procesu a aby zabránila schváleniu reštrukturali­začného plánu,“ uviedol Kaník.

Ako priblížil poslanec, dostal však ubezpečenie od jedného z námestníkov, že čo sa týka trestného úseku, vykonávajú všetky kroky k tomu, aby peniaze neodišli zo Slovenska. „Nedá mi ale vysloviť pochybnosť, či na to bude dostatok nástrojov, keď prokuratúra hovorí, že nemôže nič robiť, len sa prizerať,“ uzavrel Kaník.

Žitňanská: Ak súd neschváli reštrukturalizáciu, je to vina vlády

Ak súd neschváli reštrukturalizačný plán Váhostavu pre pochybnosti a firma sa ocitne v konkurze, bude to podľa podpredsedníčky Mosta-Híd Lucie Žitňanskej len výsledok dlhodobého ignorovania problému zo strany vlády a premiéra Roberta Fica.

Ako povedala, informácie o prepojeniach a konflikte záujmov generálneho riaditeľa Váhostavu Mariána Moravčíka, ktorý zároveň zastupuje resp. v minulosti zastupoval schránkové firmy figurujúce vo veriteľskom výbore, spochybňujú celý proces reštrukturalizácie. „Strana Most-Híd dlhodobo upozorňovala kompetentné orgány na viaceré pochybnosti týkajúce sa nielen reštrukturalizačnej správkyne, ale aj ďalších okolností celého procesu. Ministerstvo spravodlivosti však nekonalo a doteraz nepreverilo zaujatosť správkyne a zákonnosť reštrukturali­zácie,“ vyhlásila Žitňanská.

Podľa Žitňanskej nie je možné, aby predstavitelia Váhostavu o týchto skutočnostiach nevedeli. „Premiér pritom rokoval so zástupcami firmy viackrát, pričom držal parlament v pohotovosti, aby schválil zmeny v reštruktura­lizačnom procese. Dnes sa ukazuje, že schránky napojené na Juraja Širokého a reprezentované generálnym riaditeľom Moravčíkom vyjdú z celého procesu ako víťazi,“ zdôraznila.

Abrhan: SIS a Fico museli vedieť o prepojení schránok s Váhostavom

Predseda parlamentného výboru na kontrolu činnosti SIS Pavol Abrhan (KDH) je presvedčený, že o prepojení schránkovej firmy a riaditeľa Váhostavu musela vedieť aj SIS a od nej premiér Robert Fico. „Ak Aliancia Fair-play získala podklady o prepojení schránkovej firmy a riaditeľa Váhostavu Mariána Moravčíka, som presvedčený, že o tom vedel aj predseda vlády od SIS,“ povedal Abrhan. Podľa neho Fico aj konal podľa týchto informácií od SIS, ale jeho konanie nebolo v prospech verejného záujmu. „Dôležité teraz bude, ako rozhodne príslušná sudkyňa, či schváli pripravenú reštrukturalizáciu, keďže časom prenikajú informácie, že je to od počiatku podvodná reštrukturalizácia. Premiér musel o tom vedieť,“ vyhlásil Abrhan.

Generálny riaditeľ stavebnej spoločnosti Váhostav – SK, a. s. (Váhostav) Marián Moravčík podľa Aliancie Fair-play v minulosti zastupoval záujmy schránkových firiem so vzťahom k Váhostavu. Ako napísal na blogu Peter Kunder z mimovládnej organizácie, Moravčík zastupoval napríklad firmu Lomark, s. r. o. Bratislava, ktorá je vo veriteľskom výbore pre reštrukturalizáciu Váhostavu na základe generálneho splnomocnenia z konca roku 2010.

Ďalší z nezabezpečených veriteľov stavebnej firmy – Regio Enterprise Ltd. uvádza Moravčíka ako registrátora svojej webovej domény. Firma Tortuga, s. r. o. Bratislava zas podľa Aliancie Fair-play splnomocnila Moravčíka zastupovaním vo všetkých právnych a iných úkonoch v roku 2007. Lomark a Tortuga majú rovnaké sídlo na Radlinského ulici v Bratislave a ich majiteľom je britská firma Oldsbury Consultants Limited so sídlom v Londýne. Moravčík vtedy pracoval pre advokátsku kanceláriu Futej & Partners, s. r. o. ktorá sídli na tej istej adrese ako Lomark a Tortuga. Moravčík je generálnym riaditeľom Váhostavu od októbra 2014 a dva mesiace do decembra bol aj predsedom predstavenstva.

43 debata chyba
Viac na túto tému: #reštrukturalizácia #Váhostav #Lucia Žitňanská
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy