Kvasnička s KDH nekomunikuje, Kuffa kandidatúru Crkoňovej nestiahne

Poslanci Marián Kvasnička (KDH) a Štefan Kuffa (OĽaNO), ktorí navrhli vlastnú kandidátku na predsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) Henrietu Crkoňovú, so svojimi stranami nekomunikujú.

10.05.2015 11:40 , aktualizované: 15:35
Štefan Kuffa Foto:
Poslanec OĽaNO Štefan Kuffa
debata (25)

Ako povedal predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Abrhan, s Kvasničkom sa mu nepodarilo spojiť, má vypnutý mobilný telefón. Kuffa hoci má mobil zapnutý, predsedovi poslaneckého klubu OĽaNO Richardovi Vašečkovi nedvíha a ani neodpovedá na SMS správy.

KDH i OĽaNO podporujú na post šéfa NKÚ prokurátora Maroša Žilinku. Ani jeden z poslancov neavizoval, že by s ním mal problém, do parlamentu však v piatok predložili svoj návrh. „Chceme počuť vysvetlenie,“ povedal Vašečka. KDH už Kvasničku vyzvalo, aby svoj podpis spod tohto návrhu stiahol, najneskôr do poludnia dňa 13. mája. Ak tak neurobí, k tomuto termínu prestáva byť členom Poslaneckého klubu KDH. Predsedníctvo KDH prijme ďalšie rozhodnutia.

Kuffa: Kandidatúru nestiahnem, aj keby ma vylúčili

Poslanec Štefan Kuffa (OĽaNO) nestiahne svoju nomináciu Henriety Crkoňovej na predsedu NKÚ, aj keby ho na to vyzýval poslanecký klub OĽaNO, ktorého je členom. Kuffa sa v nedeľu vyjadril, že si stojí za nomináciou, ktorú podal v piatok spolu s poslancom za KDH Mariánom Kvasničkom. „Crkoňová je vhodný človek, ktorý by dôstojne mohol zastávať post predsedu NKÚ. Potrebujeme na tomto úrade spravodlivosť namiesto tvrdosti. Bolo by tiež vhodné, aby na čele úradu bola žena, ktorá dokáže byť zmierlivá. Má všetky osobnostné predpoklady na výkon funkcie. Bola by to dobrá voľba, ak by takýto kandidát prešiel,“ vyhlásil Kuffa.

Kuffa z nominácie neustúpi, aj keby ho chceli vylúčiť z poslaneckého klubu, ako to avizujú kresťanskí demokrati voči Kvasničkovi. „Človek musí byť pripravený na všetko najmä v politike. Som pripravený. Všetko je možné. Treba, aby sme si veci vysvetlili. Nebol na to priestor. Nie je to nové, hovorili sme o nej ako kandidátke už pred dvomi rokmi,“ konštatoval Kuffa, ktorému sa nepáči, ako sa vyhráža KDH Kvasničkovi. „Poslanec má slobodný mandát. Ak si ho poslanec uplatní, prídu hneď vyhrážky,“ zdôraznil.

Podľa Kuffu nemusia všetci súhlasiť s jeho návrhom, ale je presvedčený, že každý svoju slobodnú vôľu vyjadrí v tajnom hlasovaní. „Myslím si, že kandidát opozície Maroš Žilinka 60 hlasov poslancov, ktorí ho podporili, nezíska,“ povedal. Kuffa chce o svojom návrhu komunikovať so všetkými poslancami. Začne s kolegami v OĽaNO, ale nevynechá ani poslancov Smeru.

Kuffa už komunikoval aj s predsedom poslaneckého klubu OĽaNO Richardom Vašečkom. „V sobotu som nezdvíhal mobil. Bol som na oslavách konca druhej svetovej vojny,“ vysvetlil.

Opozícia má tak troch kandidátov na post šéfa NKÚ

Poslanci podali tri návrhy kandidátov na voľbu predsedu NKÚ SR. Poslanec SDKÚ Pavol Frešo navrhol na tento post Karola Mitríka, ktorý bol v rokoch 2002 až 2006 poslancom NR SR a zastával aj funkciu riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS). Podpredseda NR SR a predseda strany KDH Ján Figeľ navrhol na post predsedu NKÚ SR Maroša Žilinku, ktorého do funkcie navrhuje ďalších 60 poslancov za KDH, MOST – HÍD, OĽaNO a SaS, ako aj ďalší opoziční poslanci.

Maroš Žilinka je prokurátor – zástupca riaditeľa odboru ekonomickej kriminality Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR a pôsobil aj ako štátny tajomník Ministerstva vnútra SR. Poslanci Marián Kvasnička z KDH a Štefan Kuffa z OĽaNO podali návrh kandidátky na predsedníčku NKÚ SR Henrietu Crkoňovú. Uvedená kandidátka zastávala funkciu generálnej riaditeľky Metodicko-pedagogického centra a bola vedúca služobného úradu na Ministerstve školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Voľba predsedu NKÚ SR sa bude konať 19. mája 2015 na prebiehajúcej 51. schôdzi, rokovanie o kandidátoch sa začne o 14-tej hodine a hlasovanie sa uskutoční o 17-tej. Za predsedu NKÚ SR bude zvolený kandidát, ktorý získa v hlasovaní nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov.

25 debata chyba
Viac na túto tému: #KDH #OĽaNO #Štefan Kuffa #Marián Kvasnička #Henrieta Crkoňová