Kandidatúra Crkoňovej prekvapila aj mňa, priznal Pellegrini

Predseda parlamentu Peter Pellegrini urobí všetko pre to, aby bol 19. mája zvolený nový predseda Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) a aby ho 20. mája hneď ráno do úradu uviedol. Povedal to v diskusnej relácii televízie TA3.

10.05.2015 16:33
Peter Pellegrini Foto: ,
Predseda parlamentu Peter Pellegrini (Smer)
debata (4)

„Voľbu som nevypísal ako krycí manéver. Veľmi by som si želal, aby predseda zvolený bol,“ povedal Pellegrini. „Premiér Robert Fico, ako sľúbil, ponechá rozhodnutie na parlament a poslancov,“ doplnil.

Žiadneho z troch kandidátov na post šéfa NKÚ však Pellegrini favorizovať nechcel. „Nemôžem nikoho favorizovať, ešte to je čerstvé. Budeme o kandidátoch diskutovať, budeme trvať na tom, že voľby majú byť tajné, pretože v personálnych otázkach je slušné hlasovať tajne, a voľba následne ukáže, ktorý z kandidátov bude úspešný,“ povedal v relácii. Nerád by tiež hovoril o konkrétnom mene víťaza. „Ani u nás definitívne rozhodnutie nepadlo,“ poznamenal. Všetky návrhy na kandidátov budú predmetom rokovania parlamentného výboru pri financie a rozpočet, kde kandidátov podrobia tzv. hearingu.

Pellegrini s Crkoňovou v minulosti spolupracoval

Kandidátka Henrieta Crkoňová, ktorú navrhli v piatok 8. mája na post predsedu NKÚ poslanci Marián Kvasnička (KDH) a Štefan Kuffa (OĽaNO), je pre Petra Pellegriniho prekvapením. „Aj za našej vlády pracovala v oblasti školstva, takže ja osobne nemôžem byť úplne nezaujatý. Nehodnotím jej odborné kvality, pretože som s ňou pracoval na ministerstve školstva,“ povedal. Každý si však so sebou nosí svoju minulosť, pripomenul, no pri rozhodovaní budú brať do úvahy odborné a morálne zdatnosti, musia to byť osobnosti, pretože NKÚ je vysoko postavený úrad.

Pellegrini by bol rád, keby sa situácia okolo NKÚ konečne po toľkých rokoch uzavrela. Nepáči sa mu však, že aj pri voľbe sa z toho robí politika. „Chce byť z toho súboj opozície a koalície a súboj proti vládnej strane. Má to byť však pragmatické riešenie,“ uviedol v relácii V politike. Podľa neho to je príbeh, ktorý sa, ako pevne verí, po 19. máji uzavrie. V prípade opozície však pripomenul, že už boli momenty, keď mohol byť jej kandidát do tejto funkcie zvolený a dnes už mohol pracovať.

Podľa predsedu KDH Jána Figeľa je v prípade doterajšieho nezvolenia šéfa NKÚ chyba na strane premiéra Fica, pretože sľuby treba plniť. Nejde však podľa neho o kreslo a posty, ale o to, že ľudia si zaslúžia účinnú kontrolu peňazí, eurofondov či hospodárenia s majetkom štátu. „Opozícia nie je Národný front, no má predkladať vhodných kandidátov. Takých už predložila, no nebol záujem niektorého z nich zvoliť,“ poznamenal.

Figeľ: Ak Smer neurobí teátro, Žilinka má veľkú šancu

„Slovensko modernú, nezávislú a účinnú kontrolu verejných financií potrebuje, je to nový pilier moci, ktorý je dnes slabučký a krehučký,“ dodal. Kandidát Maroš Žilinka, ktorého podporuje väčšina opozície, je podľa jeho slov dobrý návrh. Šéf KDH si myslí, že ak Smer svoje slovo dodrží, a voľba nebude teátro alebo zablokovanie, Žilinka má veľkú šancu. „Takého rozhodcu na ihrisku potrebuje aj Smer, pretože, ak sa bude rozvíjať korupcia, poškodí to aj jemu,“ dodal.

Smer opozíciu podľa šéfa SDKÚ Pavla Freša už päťkrát podviedol. Je to teda signál, že sa netreba dať šiesty raz oklamať, ale zvoliť inú stratégiu. Strana preto na post šéfa NKÚ navrhla Karola Mitríka, ktorý je podľa Freša iný kaliber ako všetko, čo tu doteraz bolo. „Bude sa to mimoriadne ťažko odmietať,“ poznamenal.

Mitrík je podľa neho človek, ktorý má veľmi dobré renomé a ako šéf tajnej služby za vlády Ivety Radičovej nemá za sebou žiadny škandál. „Nepovedal som, že Žilinka nie je pre mňa dostatočne zdatný, je to však o tom, že niekto je lepší a niekto ešte lepší,“ povedala na záver v relácii na TA3 s tým, že Mitrík má iné kvality ako Žilinka.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Ján Figeľ #Peter Pellegrini #voľba šéfa NKÚ