Záchranári vyšli do ulíc, aby robili osvetu

Kedy volať číslo 155 a čo robiť do príchodu záchranárov? Osvetu na túto tému sa rozhodli robiť v bratislavských uliciach zamestnanci Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby. Stánok s defibrilátormi, figurínami aj letákmi v piatok rozložili v priestoroch obchodného centra pri Dunaji.

17.05.2015 15:30
zachranna zdravotna sluzba, linka 112, 115,... Foto: ,
Záchranári v piatok v bratislavskom obchodnom centre učili ako poskytnúť prvú pomoc.
debata (1)

Pri stánku sa zastavili aj študenti z bratislavského gymnázia na Hubeného ulici. Šestnásťročného Sama sme hneď aj otestovali. Kedy sa volá na tiesňové linky 112 a 155? „Linka stodvanástka sa volá na všetko, teda polícia, zdravotné problémy a hasiči, a 155 sú len zdravotní záchranári,“ odpovedal pohotovo prvák gymnázia. Prvú pomoc by vedel poskytnúť.

„Zatiaľ nemám osobnú skúsenosť s volaním na tiesňové linky, ale poskytnúť prvú pomoc by som vedel. Som športovec a pri športe sa vždy niečo vyskytne,“ odpovedal. Zato učiteľky volali na tiesňovú linku už viackrát.

„Občas na telesnej výchove sa stane úraz – zlomená ruka, nevoľnosť, epileptické záchvaty a už sme riešili aj rozbitú hlavu,“ prezradili. Študentom vysvetľujú, aby telefonovali na číslo 112, pretože je to integrovaný záchranný systém. Operátor ich potom prepne, kam treba.

Chaos s volaním na tiesňové linky hovorca operačného strediska Boris Chmel nechcel hodnotiť. „Môžem hovoriť iba za 155, naši operátori sú so zdravotníckym vzdelaním na urgentnú medicínu, ktorí vedia rýchlo, pohotovo a odborne reagovať na problémy volajúcich,“ povedal Chmel.

Piatková vzdelávacia akcia ku dňu 155 mala za cieľ dostať túto tému do povedomia ľudí. „Chceme, aby ľudia vedeli, kedy majú volať na toto tiesňové číslo, s akými problémami, a aby si vyskúšali, ako sa dáva prvá pomoc, ako aj to, že sa vôbec nemusia báť poskytnúť ju,“ povedal Chmel.

Ľudia by si podľa hovorcu mali uvedomiť, že ak zavolajú záchranárov, s postihnutým treba zostať do ich príchodu, čo môže trvať aj niekoľko minút. Preto by mali vedieť poskytovať prvú pomoc. „Každý z nás má túto veľkú šancu vo svojich rukách, len sa nesmie báť. Ak sa ľudia boja, alebo majú pocit, že nevedia, tak ich operátor navedie, len ho musia počúvať, čo všetko by mali robiť,“ dodal.

Chlapci aj dievčatá si vyskúšali, ako sa robí masáž aj poskytuje prvá pomoc. Zdravotnú výchovu nemajú ako samostatný predmet, vyučuje sa v rámci hodín telesnej výchovy a biológie. V každom roku majú po 4 hodiny. Učiteľky ich na akciu vzali preto, aby teoretické vedomosti mohli konfrontovať priamo s odborníkmi.

„Masážou srdca môžete zachrániť človeku život, kým prídu záchranári,“ vysvetľoval operátor Filip verejnosti. „Treba poriadne tlačiť vystretými rukami. Stane sa, že sa pritom aj zlomia kosti, ale pri záchrane života to v tom momente nie je dôležité,“ dodal a zatlačil do figuríny.

Pri prvej pomoci je podľa operátora základom zistiť, či postihnutý dýcha, alebo nie. Dá sa to urobiť priložením ruky na hrudník. „Ak nedýcha, zakloníte mu hlavu, uvoľnia sa dýchacie cesty. Často sa stane, že človek už pri tomto úkone začne dýchať. V opačnom prípade začnite s masírovaním. Je to oveľa jednoduchšie, ako dávať dýchanie z úst do úst. Aj záchranárom trvá chvíľu, kým sa to naučia,“ vysvetlil.

Treba nájsť stred hrudníka, položiť dlaň jednej ruky a druhou rukou pritlačiť. Do rúk je nutné oprieť sa celou váhou. Ruky by pritom mali byť vystreté. Operátor nezabudol pripomenúť, že masáž, aká sa vidí v zahraničných filmoch, nie je správna. „Je to len na efekt,“ zasmial sa. Akciu na Deň 155 si operačné stredisko zvolilo kvôli dátumu 15. 5. 2015.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #záchranári #prvá pomoc #tiesňová linka