KDH odmieta výzvy, aby stiahlo Žilinku z volieb šéfa NKÚ

KDH nestiahne svojho kandidáta na post predsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) Maroša Žilinku. Kresťanských demokratov mali k tomu vyzvať niektorí poslanci Most-Híd a OĽaNO, teda z poslaneckých klubov, ktoré sa pod kandidatúru podpísali.

18.05.2015 10:21
Maroš Žilinka Foto: ,
Kandidát KDH na post predsedu Najvyššieho kontrolného úradu Maroš Žilinka
debata (9)

Dôvodom má byť fakt, že Žilinka hlasy Smeru nedostane. Zrejme nezíska ani hlasy poslancov, ktorí podporili jeho kandidatúru, pretože už dvaja poslanci zo Siete avizovali, že sa na voľbách nezúčastnia. Hlasy na stiahnutie kandidáta dokonca zaznievajú aj v KDH.

Podľa predsedu poslaneckého klubu KDH Pavla Abrhana je Maroš Žilinka jediný opozičný kandidát, ktorého navrhlo 60 opozičných poslancov. „Robert Fico tvrdí, že tento post patrí opozícii, preto nevidím žiadny dôvod na stiahnutie kandidáta, ktorý spĺňa všetky odborné i morálne predpoklady. Na voľbe sa zúčastníme a verím, že poslanci za Smer neurobia z predsedu vlády klamára a podľa jeho slov zvolia jediného opozičného kandidáta Maroša Žilinku za predsedu NKÚ,“ vyhlásil Abrhan.

Iný názor má však okresný predseda KDH v Zlatých Moravciach Miroslav Kráľ, ktorý zakladá v hnutí skupinu Ľud. „Maroš Žilinka by bol najlepší predseda NKÚ, ale za súčasnej situácie by sa opozícia na voľbe nemala zúčastniť,“ povedal. Podľa neho po predložení akoby ďalších opozičných kandidátov, ktorí skrývajú rôzne tajomstvá a vyvolávajú rôzne dohady, by bolo najrozumnejšie pre opozíciu, aby sa na najbližšej voľbe predsedu NKÚ nezúčastnila. „Súčasná vláda má dostatok poslancov na voľbu predsedu NKÚ a svoje tvrdenia a zvolení opozičného kandidáta nech preukáže, nie rečami, ale skutkami. Vyhneme sa tak zbytočným prázdnym rečiam, či ten alebo onen kandidát bol alebo nebol opozičný, či bol zvolený len hlasmi vládnych poslancov, alebo či nakoniec Frešovho kandidáta volila celá opozícia,“ zdôraznil Kráľ.

Smer: Nie je naša chyba, že sa opozícia nedohodla

Poslanci Smeru rozhodnú o tom, ktorého kandidáta podporia na post predsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) v utorok pred hlasovaním na rokovaní poslaneckého klubu. Bez ich hlasov nemôže byť zvolený nový predseda NKÚ. Členka predsedníctva Smeru Renáta Zmajkovičová pripomenula, že na základe politických dohôd na začiatku volebného obdobia Smer deklaroval, že funkcia predsedu NKÚ patrí opozícii. „Všetci traja kandidáti sú navrhnutí opozíciou. To, že sa nezhodli na spoločnom kandidátovi, nie je vina Smeru,“ povedala.

Zmajkovičovú prekvapuje, že opozícia, ktorá kritizuje poslancov Smeru za jednotu, aj keď mnohokrát nemajú identické hlasovanie, napáda opozičných kolegov, ktorí si dovolia uplatniť slobodný mandát a navrhnúť vlastných kandidátov na predsedu NKÚ. „Smer nikdy nevyzýval poslancov, aby zmenili svoje rozhodnutie alebo aby vystúpili z poslaneckého klubu. Prekážkou pre zotrvanie v poslaneckom klube je pre opozičné strany slobodný výkon poslaneckého mandátu,“ konštatovala. KDH vyzvalo Mariána Kvasničku, ktorý navrhol vlastnú kandidátku, aby svoj návrh stiahol, inak ho vylúči z klubu. Kvasnička napokon klub opustil sám.

Voľba predsedu NKÚ sa uskutoční v utorok 19. mája o 17.00 h, rokovanie o kandidátoch sa začne o 14.00 h. Za predsedu úradu bude zvolený kandidát, ktorý získa v hlasovaní nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov. KDH a ďalšie opozičné strany navrhli ako kandidáta prokurátora Maroša Žilinku, bývalého štátneho tajomníka rezortu vnútra za Daniela Lipšica, pod jeho nomináciu sa podpísalo šesťdesiat opozičných poslancov.

Poslanec SDKÚ Pavol Frešo navrhol niekdajšieho primátora Spišskej Novej Vsi, exposlanca SDKÚ a bývalého šéfa SIS Karola Mitríka a Marián Kvasnička (KDH) a Štefan Kuffa (OĽaNO) nominovali bývalú kvestorku Univerzity Palackého v Olomouci a exšéfku služobného úradu ministerstva školstva za Dušana Čaploviča a Petra Pellegriniho Henrietu Crkoňovú.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #NKÚ #KDH #voľba šéfa NKÚ #Maroš Žilinka
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy