Expolicajt dostal za pohlavné zneužívanie dcérky sedem rokov

Na sedem rokov odňatia slobody nepodmienečne odsúdil senát Okresného súdu v Prešove bývalého policajta Jozefa P. za pohlavné zneužívania maloletej dcéry. Trest si má odpykať v zariadení s minimálnym stupňom stráženia.

18.05.2015 16:18
debata (6)

Rozsudok nie je právoplatný, odsúdený hneď po vynesení rozsudku vyhlásil, že sa voči verdiktu súdu odvolá. Po celý čas súdneho konania trval na tom, že je nevinný. Stála za ním aj jeho manželka. Keď sa prípad prevalil, maloletá dcéra Natalka chodila do materskej školy. Od vznesenia obvinenia v decembri 2010 prešli viac ako štyri roky. Súdny proces trvá od 25. júla 2011.

Predsedníčka senátu uviedla, že obžalovaný ako rodič zneužíval svoju dcéru. Robil s ňou sexuálne aktivity, ktoré narušili jej vývin. Vyneseniu rozsudku predchádzalo rozsiahle dokazovanie. Súd sa oprel o skupinu dôkazov, ktoré zistila pri vyšetrení dievčatka psychologička. Medzi listinnými dôkazmi boli aj kresby dieťaťa, ktoré na ľudskej postave vždy kreslilo alebo modelovalo mužský pohlavný úd. Podľa výpovede učiteľky zo škôlky Natalka svojím správaním vykazovala znaky zneužívaného dieťaťa.

Súd zobral do úvahy aj poľahčujúce okolnosti, ku ktorým patrí predchádzajúci bezúhonný život Jozefa P. a dobré hodnotenie zamestnávateľa. Za zločin sexuálneho násilia je výška trestu od sedem do 15 rokov, súd sa priklonil k dolnej hranici sadzby. Prokuratúra žiadala deväťročný trest.

Expolicajt tvrdí, že jeho dcéru zmanipulovali

Obžalovaný Jozef P. v záverečnej reči uviedol, že nikdy by svojej dcére neublížil. Jeho dieťa bolo zmanipulované, vtláčali mu do hlavy falošné myšlienky. Vyšetrovanie sa dialo v škôlke bez vedomia a prítomnosti manželky. Kresbu, ktorú prokuratúra poskytla súdu, nie je kresbou ich dcéry. Pred súdom vyhlásil, že je nevinný.

Po vynesení rozsudku Jozef P. povedal, že takýto rozsudok vôbec nečakal a je nespravodlivý. Osobne je ochotný ísť aj na detektor lží. Nevie, kto je za celým obvinením. Výsluch s psychologičkou v materskej škole bol podľa neho nezákonný a to z toho dôvodu, že boli použité navádzajúce otázky. Sám nevie definovať, či išlo o výsluch alebo psychologické vyšetrenie. Celý proces považuje za zmanipulovaný.

Jeho obhajca František Komka povedal, že z jeho pohľadu je rozsudok nezákonný, nespravodlivý. Súd sa absolútne nevyrovnal so základnými a veľmi závažnými námietkami voči niektorým znaleckým posudkom. Na druhej strane viaceré znalecké posudky nasvedčujú tomu, že obžalovaný nemá pedofilné sklony ani deviálne správanie. Uznať obžalovaného za vinného je podľa obhajcu možné iba na základe preukázaných faktov a nie na základe domnienok. Preto verí, že druhostupňový súd toto zohľadní a spravodlivosť zvíťazí.

V prospech Jozefa P. vypovedali na začiatku procesu manželka, matka a sestra, tiež niektorí ďalší svedkovia. Proti obžalovanému svedčili niektoré znalecké posudky psychológov, výpovede niektorých učiteliek z materskej školy. Na možné sexuálne zneužívanie maloletej upozornili detskú psychologičku pedagógovia z materskej školy a tá prípad oznámila na polícii. Obžalovaný bol prepustený z Policajného zboru, súdený je na slobode. Dievčatko má dnes osem rokov. Obžalovaný má s manželkou ešte syna, ktorý sa narodil pred pol rokom.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #súd #zneužívanie #rozsudok #expolicajt