Novým šéfom NKÚ je Karol Mitrík

, 20.05.2015 12:02
Karol Mitrík, Mitrík, nkú
Karol Mitrík. Autor: ,

Novým predsedom Najvyššieho kontrolného úradu sa stal Karol Mitrík. Parlament ho zvolil v tajnej voľbe počtom hlasov 82 zo 142 odovzdaných hlasov, proti bolo 43 poslancov, 16 sa zdržali.

Poslanec Pavol Goga ohlásil výsledky hlasovania. Ako druhý skončil Maroš Žilinka, ktorý získal 54 hlasov a tretia Henrieta Crkoňová s piatimi hlasmi.

Rozprava o kandidátoch na predsedu NKÚ v utorok trvala necelých sedem hodín. Za predsedu úradu bol zvolený kandidát, ktorý získal v hlasovaní nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov.

Mitríka ako kandidáta navrhol poslanec za SDKÚ Pavol Frešo Mitríka. KDH a ďalšie opozičné strany navrhli Žilinku, pod jeho nomináciu sa podpísalo šesťdesiat opozičných poslancov. Marián Kvasnička (KDH) a Štefan Kuffa (OĽaNO) nominovali Crkoňovú.

Kto je Karol Mitrík

Má za sebou kariéru manažéra v súkromnej spoločnosti, komunálneho politika, poslanca Národnej rady a riaditeľa Slovenskej informačnej služby.

Vzdelanie nadobudol na strednej poľnohospodárskej škole technickej a Vysokej škole poľnohospodárskej v Nitre. Začínal ako prevádzkový technik v Štátnom majetku v Spišskej novej Vsi. Tri roky na prelome pádu totalitného režimu a nastolenia demokratických pomerov v rokoch 1989 až 1991 šéfoval poľnohospodárskemu družstvu v Iliašovciach. Od roku 1991 až do roku 2002 pracoval v samospráve. Najskôr ako viceprimátor, neskôr prednosta mestského úradu a potom osem rokov ako primátor Spišskej novej Vsi.

V rokoch 2000 až 2002 bol poradcom premiéra Mikuláša Dzurindu pre verejnú správu.

V roku 2002 sa stal poslancom parlamentu za SDKÚ. V parlamente pôsobil ako člen osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti SIS a výboru pre verejnú správu. Desať rokov sa angažoval v KDH a desať rokov v SDKÚ.

V roku 2010 sa stal šéfom SIS a viedol ju do apríla 2012. Do funkcie ho vtedy navrhla premiérka Iveta Radičová. „Má dôveru celej koaličnej rady,“ uviedla v júli 2010 Radičová na adresu Mitríka. Keď vo funkcii končil, premiér Robert Fico ho ocenil, ako tajnú službu viedol. Podľa premiéra za Mitríka mala SIS profesionálny a zákonný prístup k plneniu úloh.

Po odchode zo SIS sa dal na podnikanie, je konateľom spoločnosti DND Trade, ktorá sa venuje prevádzke športových zariadení. Spravuje lyžiarske stredisko Mlynky – Gugel blízko Spišskej Novej Vsi.

Medzi svoje vlastnosti v životopise Mitrík uviedol, že je flexibilný, komunikatívny, má príjemné vystupovanie a je odolný voči stresu. Má 69 rokov. (su)

#NKÚ #Karol Mitrík
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku