Fico: Mitrík je kandidát opozície, čistý ako božie oko

Voľba šéfa Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) ukázala, v akom stave je opozícia. Vyhlásil na tlačovej besede premiér Robert Fico.

20.05.2015 14:28
Robert Fico Foto: ,
Premiér Robert Fico odmietol špekulácie, že by Karol Mitrík nebol opozičným kandidátom.
debata (51)

Národná rada SR v stredu zvolila v tajnej voľbe za šéfa NKÚ Karola Mitríka, ktorého navrhol predseda SDKÚ Pavol Frešo. Premiér poukázal na to, že Maroš Žilinka, pod ktorého návrhom na kandidatúru bolo podpísaných 60 opozičných poslancov, získal 54 hlasov. „Opozícia je v dezolátnom stave, je to jej veľká prehra,“ zdôraznil. Nie sú schopní zaktivizovať sa, prísť na hlasovanie a garantovať hlasy tých, ktorí sa pod návrh podpísali, dodal.

Premiér odmietol akékoľvek špekulácie, že by Karol Mitrík nebol opozičným kandidátom. Navrhol ho predseda SDKÚ Pavol Frešo, zakladal KDH, SDKÚ, bol šéfom SIS za vlády Ivety Radičovej, ktorá o ňom povedala, že má chrbtovú kosť. „Kto je teda opozičnejší?“ spýtal sa Fico. „Je to kandidát opozície, čistý ako božie oko, nepoznám čistejšieho opozičného kandidáta,“ vyhlásil.

Voľba predsedu NKÚ patrí do plnej kompetenciu NR SR, vláda ani vládna strana Smer nenavrhovala žiadneho kandidáta. Rešpektovali sme plne právo opozície navrhnúť kandidáta, dodal Fico. Zároveň uviedol, že ako predseda strany sa nezúčastnil na žiadnych rokovaniach o podpore pre jednotlivých kandidátov. Uviedol, že ako diskutovali vo vnútri strán opozičné subjekty, tak aj Smer diskutoval o voľbe šéfa NKÚ. Vedeli sme, že bez našich hlasov by nebolo možné zvoliť nové vedenie úradu a že máme najväčšiu zodpovednosť za kvalitu zvoleného človeka.

„Nevolili sme nejaký budzogáň opozície, volili sme piateho najvyššieho ústavného činiteľa v krajine a ten musí spĺňať určité kritéria, ktoré stanovujú príslušné predpisy,“ dodal premiér. Fico verí, že dôjde urýchlene k výmene vedenia NKÚ a že úrad bude dostatočne dynamický a bude plniť úlohy podľa príslušného zákona a nie podľa pokynov opozície.

51 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #NKÚ #Karol Mitrík