Bugár: Smer nedokázal zlepšiť životnú úroveň. KDH: Balíček je sklamaním

Druhý sociálny balíček z dielne Smeru je podľa podpredsedu KDH pre ľudí sklamaním, pretože naň vláda vyčlenila len 200 miliónov eur. Ako povedal Moravčík, je to nielenže menej ako výška prvého balíčka, ale hlavne je to len odrobinka zo zvýšených príjmov vlády z daní a odvodov.

23.05.2015 12:56 , aktualizované: 16:38
Béla Bugár Foto: ,
Predseda strany Most-Híd Béla Bugár.
debata (140)

„Nominálne daňovo-odvodové zaťaženie totiž narástlo až o 3,5 mld. eur ročne. Ako ukazujú posledné prieskumy, tak si ľudia začínajú uvedomovať, že vláda Smeru im oveľa viac berie ako dáva. Preto preferencie Smeru postupne klesajú. Je to dobrá správa pre Slovensko, pretože ak by vláda neožobračovala ľudí, tak by dnes nemusela predstavovať sociálne balíčky,“ vyhlásil Moravčík.

Robert Fico sa dnes, žiaľ, podľa Moravčíka opäť snažil využiť to, že opakovaná lož sa stáva pravdou. „Ak by mu za každé klamstvo a zavádzanie narastal nos, tak na konci svojho prejavu by vyzeral ako Pinocchio. Najväčším klamstvom jeho prejavu bolo, že balíčky nie sú financované zo zvýšených daní, odvodov, prejedaním dôchodkov a z privatizácie. Opak je pravdou, práve to sú hlavné zdroje ich financovania,“ vyhlásil podpredseda KDH s tým, že ľudia si balíčky sami predplácajú z úspor v 2. pilieri, zo zvýšených daní či z predaja štátneho majetku.

Medializované informácie tiež podľa neho dokazujú, že vláda sa nesolidarizuje s bežným ľuďmi, ale s boháčmi a s oligarchami. „Vláda im totiž nadelila trojnásobne väčší balík ako bežným ľuďom. Boháčom a oligarchom dala vláda Smeru 1,5 mld. a bežným ľuďom len 450 miliónov eur,“ dodal.

Ďalší sociálny balíček vlády je podľa predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára len potvrdením toho, že za viac ako tri roky doterajšieho vládnutia Smer nedokázal systémovými opatreniami zlepšiť životnú úroveň ľudí.

Viac o opatreniach druhého sociálneho balíčka vlády si prečítajte v článku Ficov sociálny balíček: Nižšia DPH na potraviny aj vyššia materská.

Ako povedal Bugár, za uplynulé tri roky sa vláda skôr zameriavala na napĺňanie záujmov podnikateľských skupín blízkych Smeru, ako na riešenia problémov bežných ľudí. „Množstvo káuz spojených so schránkovými firmami bez jasných majiteľov bolo dôkazom toho, že Smeru viac záleží na správnom prerozdeľovaní peňazí z verejných obstarávaní ako na riešení zlej situácie bežných ľudí,“ uviedol Bugár. Dnešný snem a predstavené opatrenia preto podľa neho nemôžu prekryť skutočné pôsobenie vlády Smeru. „Je len pár mesiacov pred voľbami a Smer ide robiť to, čo mu ide najlepšie. Rozdávať z cudzieho vrecka a kupovať si tak hlasy voličov,“ pomenoval politiku vládneho Smeru Béla Bugár.

Vláda pritom podľa Bugára nebola schopná prijať počas troch rokov vládnutia systémové opatrenia, ktoré by zlepšili život občanom tejto krajiny. „Preto dnes Smer predstavuje ad hoc riešenia, za dôsledky ktorých nebude niesť po marci 2016 žiadnu zodpovednosť,“ vyhlásil predseda Bugár. Potvrdzuje to podľa neho aj fakt, že toto volebné obdobie bolo premrhaným časom, v ktorom sa Slovensku a jeho občania neposunuli dopredu.

Najväčšiu výzvu pre budúcu vládu bude preto predstavovať tvorba nových pracovných miest, stagnujúca životná úroveň ľudí a nízka kvalita verejných služieb. „Most-Híd je presvedčený, že nová vláda musí byť založená na programe a spolupráci, lebo len tak sa dajú tieto veci zmeniť k lepšiemu. Náš program Občianska vízia ponúka systémové riešenia, o ktorých sme pripravení diskutovať s každým, komu záleží na zlepšení života našich občanov,“ dodal Béla Bugár.

Jurinová: Hlavnou pracovnou metódou Smeru je demagógia

Demagógia zostáva podľa podpredsedníčky NR SR Eriky Jurinovej (OĽaNO) hlavnou metódou práce Smeru. Ako povedala, dnes sme si mohli vypočuť demagogicky ladený príhovor premiéra na sneme. „Vládna strana Smer urobí všetko preto, aby vymámila od ľudí čo najviac peňazí a neštíti sa potom zahrať na Mikulášov. Ak by boli voľby nie o rok, ale o dva, obávam sa, že nášmu rozpočtu by nepomohol ani veľmi silný hospodársky rast, ani ďalšia privatizácia,“ vyhlásila Jurinová s tým, že Smer-SD nevie, že ako dobrý hospodár má v čase rastu odkladať na horšie časy.

Sociálne balíčky sú podľa Jurinovej typickým predvolebným produktom. „Zvyčajne riešia toho veľmi málo a už vôbec nie systémovo. Je to taký malý úplatok pre voličov, ktorým vláda hovorí, že síce počas štyroch rokov nič zásadné pre ľudí neurobila, ale aspoň im hodí zopár eur, ktoré sa ešte nestihli rozkradnúť,“ zdôraznila podpredsedníčka NR SR.

Jurinová upozornila, že niektoré opatrenia zo sociálneho balíčka už dávno predkladal klub Obyčajných ľudí a nezávislých osobností v parlamente. „No sme veľmi radi, že aj keď vláde chýba vlastná kreativita, vie sa inšpirovať dobrými vecami. Škoda, že až v závere volebného obdobia. Smer mal pohodlnú väčšinu a mohol urobiť čokoľvek, čo chcel. Namiesto opatrení, ktoré by posunuli Slovensko dopredu, sme tu tri roky žili rôznymi kauzami, Váhostavom, odvolávaním kvôli stavaniu lacných diaľnic a korupčnými kauzami,“ povedala Jurinová. Na záver antisociálneho vládnutia strany Smer podľa nej zrazu dostávame sociálne balíčky. „Aj v tom je určitý a symbolický druh istoty,“ dodala.

Na snem Smeru prišiel aj predseda Obyčajných... Foto: Pravda, Ivan Majerský
Matovič, snem Smeru Na snem Smeru prišiel aj predseda Obyčajných ľudí a nezávislých osobností (OĽaNO) Igor Matovič. Pred vstupom do hotela, kde sa konal snem, držal transparent s nápisom: „Fico, nehanbíš sa? Kamarátom rozdávaš miliardy a ľudí si ideš kupovať drobnými?.

Na snem Smeru prišiel aj predseda Obyčajných ľudí a nezávislých osobností (OĽaNO) Igor Matovič. Pred vstupom do hotela, kde sa konal snem, držal transparent s nápisom: „Fico, nehanbíš sa? Kamarátom rozdávaš miliardy a ľudí si ideš kupovať drobnými?“

Matovič svoju prítomnosť zdôvodnil tým, že treba ľuďom otvárať oči. „Myslím si, že Robert Fico sa správa ako zlodej, ktorý v noci vtrhne do domu, potichu vykradne špajzu a potom ráno zazvoní a s úsmevom donesie jahodový lekvár. K tomu chce, aby ste ho mali radi. O tom to dnes je. Dnes dáva ľuďom lekvár, ale predtým vykradol našu špajzu,“ vyhlásil Matovič v rozhovore.

Zlo podľa Matoviča treba konfrontovať tam, kde sa pácha. „Fico tu dnes robí politický marketing. Spolieha sa, že oblbne dnes ľudí a bude znovu vládnuť a znovu bude môcť vtrhnúť do našej špajze,“ dodal.

Sulík: Fico dnes odštartoval korupciu voličov za štátne

Fico podľa predsedu SaS Richarda Sulíka odštartoval korupciu voličov za štátne naplno. Ako povedal Sulík, odkaz druhého sociálneho balíčka, ktorý vláda Roberta Fica predstavila presne 287 dní pred voľbami, je úplne jasný. „Ide len o premyslenú taktiku a obrovskú volebnú korupciu,“ upozornil predseda strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík. Je podľa neho o to nebezpečnejšia, že Smer sa neštíti pre vidinu lepšieho volebného zisku zadlžiť budúce generácie. „Opatrenia sú na mieru šité jednej cieľovej skupine, o ktorej si vláda myslí, že s ňou sympatizuje. Tá niečo dostane zadarmo, ale zaplatia to všetci obyvatelia Slovenska bez ohľadu na to, koho volia. Uvidíme, či volič Smeru má takú veľmi krátku pamäť, že si vystačí s darčekmi rok pred voľbami,“ dodáva šéf liberálov.

Niektorí ľudia dostanú podľa Sulíka v predvolebnom roku almužny a oligarchovia na tri roky kľúče od špajze s verejnými financiami. „Napríklad, vlaky zadarmo stoja 13 miliónov eur ročne. Diaľničný obchvat Bratislavy zhltne stonásobok tejto sumy. Vratky za plyn budú tiež výrazne lacnejšie ako straty z kúpy SPP, ktoré Slovensko na seba osobou Roberta Fica prevzalo od súkromných investorov. Zvýšenie minimálnej mzdy zasa zaplatia zamestnávatelia. Nevadí, veď tí predsa Roberta Fica nevolia. Teda okrem tých, ktorých korumpuje daňovými prázdninami a investičnými stimulmi,“ povedal na margo druhého sociálneho balíčka predseda SaS. Zároveň pripomenul privatizáciu Telekomu za 900 miliónov eur. „Tieto peniaze namiesto na dôchodkovú reformu vrazil do sociálnych balíčkov, a nielen to. Na balíčky sa poskladali aj ľudia, ktorí aj vďaka nepresným a zavádzajúcim informáciám vystúpili z II.piliera,“ konštatoval.

Navrhované a schválené opatrenia spôsobujú podľa Sulíka obrovský chaos. Keďže sú zmesou populizmu a nezodpovedného rozhadzovania peňazí nás všetkých, je ťažké vôbec povedať, koľko nás a naše deti budú stáť. „Riešením, ako s týmto rozhadzovaním skoncovať, je nahradiť vládu jednej strany pravicovou vládou. Premiér Fico síce straší ľudí zlepencom, no pravda je taká, že pri koalícii si strany pozerajú na prsty viac, ako keď bezbreho kradne jeden veľký červený moloch pod heslom Vyhraj voľby, môžeš všetko. Skutočným zlepencom je strana Smer-SD – zlepencom oligarchov, ktorí za asistencie Roberta Fica ožobračujú Slovensko,“ vyhlásil Sulík.

140 debata chyba
Viac na túto tému: #KDH #Smer #sociálny balíček