Šéf NKÚ je ústavný činiteľ, nie nejaký budzogáň, tvrdí Fico

Predseda Najvyššieho kontrolného úradu je piaty najvyšší ústavný činiteľ, a nie nejaký budzogáň. Vyhlásil to predseda vlády Robert Fico v relácii V politike na televízii TA3.

24.05.2015 14:12
Robert Fico Foto: ,
Premiér Robert Fico.
debata (53)

Zároveň odmietol, že by sa na zvolení Karola Mitríka ako šéfa NKÚ dohodol s Pavlom Frešom. „Preboha, na čom a o čom sme sa s pánom Frešom mali dohodnúť,“ zareagoval na slová opozície. „To tak pri tej našej farizejskej opozície býva,“ dodal.

Premiér uviedol, že Smer zvolil „čisto opozičného kandidáta“. Pripomenul, že Mitrík bol pri zakladaní strán KDH aj SDKÚ a za vlády Ivety Radičovej bol šéfom Slovenskej informačnej služby. To, že pod meno kandidáta väčšiny opozície Maroša Žilinku sa podpísalo 60 poslancov, ale zahlasovalo 54, je podľa Fica hra opozície. Premiér vyhlásil, že proti Žilinkovi nič nemá, ale pripomenul, že bol štátnym tajomníkom za KDH. „Iba bol navrhnutý a už bol považovaný za nejaký nástroj politického boja. Dostával zadania, že musí ísť po Smere, bolo zreteľné, že sa má stať politickým nástrojom,“ povedal. Zároveň mal Fico pocit, akoby Žilinka už v kolíske bol šéfom NKÚ. Podľa premiéra do voľby opozícia navrhla troch kandidátov, z ktorých si Smer musel vybrať, a nevidí dôvod, prečo by mali „automaticky zahlasovať za niekoho, na koho pán Figeľa ukáže prstom“. Zároveň uviedol, že miera sebareflexie v Smere v prípade zlyhania nastavená „tak vysoko, že my ani nepotrebujeme kontrolné úrady“.

Frešov návrh Figeľa sklamal

Podľa predsedu KDH Jána Figeľa opozícia mala jedného kandidáta, a to Maroša Žilinku. „Chceli sme ponúknuť skvelý typ človeka v optimálnom veku z hľadiska zdravia aj výkonnosti,“ okomentoval Žilinkovu kandidatúru Figeľ. Podľa neho NKÚ dnes potrebuje dynamického kandidáta a Mitrík už vyhlásil, že on veľké zmeny robiť nebude. To, že Pavol Frešo navrhol vlastného kandidáta, Figeľa prekvapilo. „Bol som prekvapený a sklamaný. Frešo minulé voľby predsedu NKÚ podmieňoval verejnou voľbou. Podal kandidatúru človeka, ktorého si vypýtal,“ vyhlásil Figeľ. Pripomenul, že Mitríkovo navrhnutie kritizovala aj SDKÚ v Prešovskom kraji a druhý poslanec za SDKÚ v parlamente, Ľudovít Kaník, sa pridal k väčšine opozície a podpísal sa pod Žilinkovu kandidatúru.

Fico zvolenie šéfa NKÚ podmieňoval jednotou opozície a nestranníckym kandidátom, uviedol Figeľ. To teraz Robert Fico porušil a „nakydal si do úst“. Varuje, že Smer teraz obsadil všetky kľúčové kontrolné úrady.

53 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #NKÚ #voľba šéfa NKÚ #Karol Mitrík