Fico bude oponovať návrhu EK o rozdelení utečencov, obáva sa terorizmu

S utečencami, ktorí prichádzajú do Európy za prácou alebo lepším životom, môže prísť aj vlna terorizmu. Uviedol to predseda vlády Robert Fico na utorkovej tlačovej konferencii po skončení rokovania vlády. Podľa premiéra existuje stále veľa nejasností v návrhu Európskej komisie o prijatí utečencov.

27.05.2015 15:55 , aktualizované: 16:34
fico, róbert fico Foto: ,
Predseda vlády Róbert Fico.
debata (97)

„Uvedomme si, že Líbya je v absolútnom rozpade, neexistuje ako štát. Je tam niekoľko vlád, sú tam vojny, vraždia tam ľudí,“ uviedol Fico. Preto podľa neho hrozí, že medzi utečencami príde do Európy vlna ľudí, ktorí „neprichádzajú za prácou alebo lepším životom, ale preto, lebo budú šíriť terorizmus“. Dodal, že Líbya je dnes základňou rôznych teroristických skupín.

Fico zároveň kritizoval krajiny, ktoré podľa neho za súčasný stav v Líbyi zodpovedajú. „Niekto zodpovedá za likvidáciu režimu, ktorý nebol demokratický, ale Líbya bola partnerom, chodili tam štátnici z celého sveta,“ vyhlásil.

„Ak niekto zbombardoval režim a výsledkom toho je absolútny chaos, nemôže potom nútiť celú Európu, aby sa poskladala,“ uviedol premiér. Ako dodal, hovorí o krajinách Európskej únie, ktoré sa zúčastnili na bombardovaní a „potom kričia, že celá Európa sa musí poskladať a musíme prijímať utečencov“.

Premiér tiež pripomenul, že utečenci majú iné kultúrne návyky a iné náboženstvo. „Je tu veľmi veľké bezpečnostné riziko, o ktorom musíme hovoriť,“ povedal Fico. Ako dodal, o riziku terorizmu bude hovoriť na Rade Európy, kde chce veci priamo pomenovať a oponovať.

Európska komisia dnes zverejnila návrh na relokáciu utečencov. Ako sa uvádza na stránke Európskej komisie, Slovensko by malo prijať 471 utečencov z Talianska a 314 z Grécka. Celkovo chcú relokovať 40 000 utečencov.

Druhým návrhom EK je odporúčanie, aby si členské štáty rozdelili celkom 20 000 ľudí s nárokom na medzinárodnú ochranu, ktorí teraz nie sú v EÚ. Slovensko by v rámci tohto programu malo prevziať 319 osôb. Celkovo by Slovensko malo prijať 1 104 utečencov.

Členské štáty by zároveň mali za každého utečenca dostať 6 000 eur, čo predstavuje takmer päť miliónov eur. Fico uviedol, že návrh Komisie si najprv preštuduje, potom k nemu zaujme stanovisko.

Európska komisia navrhla, aby ďalšie krajiny Európskej únie v budúcich dvoch rokoch prevzali z Talianska a Grécka celkom 40-tisíc žiadateľov o azyl. Z Talianska by malo byť premiestnených 24 000 tých, ktorí sa zmestia do podmienok programu, z Grécka 16 000. Do krajín dvadsaťosmičky presunú len občanov Sýrie a Eritrejčanov, u ktorých je veľká pravdepodobnosť kladného vybavenia žiadosti o azyl.

Ďalším oznámeným návrhom komisie je odporúčanie členským krajinám, aby si v nasledujúcich dvoch rokoch podľa kvótneho kľúča rozdelili celkom 20 000 ľudí s nárokom na medzinárodnú ochranu.

SDKÚ: Krajiny EÚ nemusia prijímať radikálnych islamistov

Túžba žiť v slobode je podľa SDKÚ prirodzené pre každého človeka. To je jeden z dôvodov, pre ktorý sa desaťtisíce utečencov snažia každý mesiac dostať do Európy. Práve dnes má o riešení utečeneckej problematiky rokovať Európska komisia.

Už dnes je však podľa SDKÚ jasné, že určovanie kvót nie je riešením a dokonca ide proti samotným princípom Európskej únie. „Veľmi dobre rozumieme ľuďom, ktorí utekajú do Európy za slobodou. Za 40 rokov komunistického režimu utiekli z Československa desaťtisíce ľudí na západ. No rovnako ako naši emigranti bezvýhradne rešpektovali kultúrne prostredie a dodržiavali zákony krajín, v ktorých dostali azyl a občianstvo, rovnako musia pravidlá dodržiavať aj dnešní utečenci prichádzajúci do Európy,“ uviedol predseda SDKÚ Pavol Frešo.

Sloboda so sebou prináša aj zodpovednosť. Sloboda každého jednotlivca navyše nie je bezbrehá a končí sa tam, kde sa začína sloboda toho druhého. V opačnom prípade je to anarchia, upozorňuje Frešo. Aby sa tomu predišlo, národy prijímajú zákony, ktoré platia pre všetkých bez výnimky.

Návrh Bruselu, podľa ktorého sa majú utečenci rozdeliť medzi členské krajiny podľa akýchsi kvót, však ide podľa Freša proti princípom, na ktorých stojí Európska únia. Aj Slovensko má v tomto smere podlžnosti a malo by prijímať utečencov, ktorí hľadajú miesto pre svoj lepší a slobodnejší život.

No bruselské kvóty, ktoré sa už „osvedčili“ napríklad v poľnohospodárstve alebo potravinárstve, sú zlým krokom a idú proti princípom slobody a zaváňajú sociálnym inžinierstvom. Podľa Freša navyše vôbec neberú do úvahy možnosti a potreby jednotlivých krajín.

Medzi utečencami sú často kvalifikovaní odborníci, ktorí by sa dokázali uplatniť vo svojej novej vlasti. Kvóty však ich zručnosti úplne ignorujú a ich odbornosť potláčajú.

„Európske krajiny patria medzi najvyspelejšie štáty sveta a preto je prirodzené, že ľudia zo zaostalých a neslobodných regiónov sa snažia dostať na ich územie. Ak sa krajina rozhodne prijať utečenca, musí to byť na základe jej slobodného rozhodnutia a má od neho právo žiadať, aby rešpektoval kultúrne zvyklosti a dodržiaval zákon.

V opačnom prípade nejde o uplatnenie si slobody a zodpovednosti, ale o diktát zo strany Bruselu voči členskej krajine a samotnému utečencovi,“ povedal Frešo.

Podľa SDKÚ je úlohou národných vlád vytvoriť priestor, aby emigranti mali možnosť, ak sa tak rozhodnú, žiť v krajine, v ktorej budú pracovať a dodržiavať zákony. Tie musia platiť pre všetkých a bez výnimky.

„Krajiny Európskej únie jednoducho nemajú žiadnu povinnosť prijímať radikálnych islamistov s ich rodinami, s ich pohľadom na spôsob uplatňovania spravodlivosti a zločinnou ideológiou,“ uzavrel predseda SDKÚ.

97 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #azyl #Robert Fico #utečenci #imigranti