Smer nerobí sociálne balíčky pre voľby ale pre ľudí, tvrdí Zmajkovičová

Členka predsedníctva Smeru Renáta Zmajkovičová odmieta tvrdenia, že Smer nepripravuje sociálne balíčky pre občanov, ale pre blížiace sa voľby. Ako povedala, napríklad znížením sadzby DPH na základné potraviny na 10 percent sa preukázala vláda Roberta Fica, ako prezieravá vláda.

31.05.2015 11:06
Renáta Zmajkovičová Foto: ,
Renáta Zmajkovičová
debata (57)

„Opatrenie pomôže občanom znížením cien na základné potraviny a producentom potravín zvýšenie odbytu a zachovanie výroby na Slovensku. Vláda na čele s premiérom Robertom Ficom sa správa zodpovedne a reaguje na vzniknutú situáciu,“ vyhlásila s tým, že v roku 2015 skončili v EÚ mliečne kvóty, čo má za následok prebytok mlieka a následne pokles cien.

„Práve vláda Roberta Fica zareagovala veľmi prezieravo a znížením DPH na potraviny sa zníži predajná cena, čo má za následok zvýšenie odbytu mlieka a produktov z neho,“ konštatovala Zmajkovičová.

Podľa Zmajkovičovej vláda nemohla ani tušiť, že Rusko podpíše kontrakt s Čínou na dovoz bravčového mäsa. „Následkom toho okamžite klesol odbyt na Slovensku a cena išla na historické minimum. Slovenskí producenti bravčového mäsa bijú na poplach. Ak by sa situácia nezlepšila, čoskoro budú musieť svoje prevádzky zavrieť, čoho následkom bude zvýšenie nezamestnanosti,“ upozornila s tým, že vláda musí reagovať na aktuálne dianie nielen vnútropolitické, ale celosvetové a nie na krik opozície.

Druhý sociálny balíček schválil Smer-SD na sneme pred týždňom v Bratislave. Vlajkovou loďou sociálneho balíčka má byť práve zníženie DPH na základné potraviny na desať percent. Ide o mlieko, mäso, pečivo, sladkovodné ryby. Smer sľúbil, že zvýši aj minimálnu mzdu. Od roku 2016 by mala dosiahnuť 400 eur.

57 debata chyba
Viac na túto tému: #Smer #Renáta Zmajkovičová #sociálny balíček