Ochránia podnety pacientov nemocniční právnici?

02.06.2015 10:00
nemocnica, Košice
Protikorupčú linku ako prvá spúšťa košická univerzitná nemocnica. Autor: ,

Ak si lekár od chorého vypýta úplatok, môže to pacient ohlásiť na protikorupčnej linke priamo v nemocnici. Od júna ich ministerstvo zdravotníctva zriaďuje vo všetkých fakultných aj univerzitných nemocniciach.

Majú mať podobu mailovej adresy. O funkčnosti takýchto liniek sú však pochybnosti. Podľa zástupcu pacientov sa môže stať, že nemocnice si budú svojich lekárov chrániť.

O korupcii v zdravotníctve podľa ministra zdravotníctva Viliama Čisláka takmer každý hovorí, ale málokto je ochotný reálne konať a pomenovať konkrétnosti. Rezort preto zriaďuje v 13 štátnych nemocniciach protikorupčné linky. Majú podobu mailovej adresy vo formáte: korupcia@domena nemocnice.sk. Koncovka bude teda presne taká, ako koncovka mailovej adresy nemocnice, ktorej sa podozrenie z korupčného správania týka.

Viacročné skúsenosti podľa Čisláka naznačujú, že občania skôr oznamujú trestné činy písomne než telefonicky. „Na ministerstve máme takúto linku už takmer päť rokov a na políciu sme postúpili deväť podnetov,“ uviedol minister s tým, že niekomu sa môže zdať, že ide o nízky počet. Je však presvedčený, že každý jeden pacient, ktorý sa pre podnet rozhodol, posunul tému korupcie v zdravotníctve o výrazný krok vpred.

„Ministerstvo zdravotníctva či nemocnica nie sú kompetentnými orgánmi, ktoré sa majú zaoberať korupciou. Tú má riešiť predovšetkým polícia, a to špeciálny policajný úrad NAKA,“ hodnotí zámer zdravotníckeho rezortu advokát Stanislav Pavol. Pripomenul, že pokiaľ páchateľ nie je prichytený priamo pri preberaní úplatku, tak sa mu korupčné správanie dokáže len veľmi ťažko. Prvou štátnou nemocnicou na Slovensku, ktorá zaviedla protikorupčnú linku a už funguje, je Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach. „Mailová adresa korupcia@unlp.sk je k dispozícii všetkým občanom, ktorí takto môžu uviesť svoje podozrenie z korupcie v našej nemocnici,“ povedal riaditeľ Milan Maďar. Zavedenie takejto linky vníma ako ďalší ústretový krok k pacientom a ako povedal, „ide o opatrenie, vďaka ktorému sa naša nemocnica viac otvára pacientom“.

Podania o podozrení z korupcie bude v Košiciach vyhodnocovať právne oddelenie, ktoré bude informovať aj ministerstvo a políciu. Nik iný okrem právnikov by k mailovej schránke nemal mať prístup, aby nedošlo k manipulácii podnetov od pacientov a tiež k úniku informácií. Na týchto linkách musia byť podľa advokáta Pavla školené osoby. „Tá príprava tam je nevyhnutná. Tak ako sa školia prokurátori, sudcovia či advokáti, tak sa musia školiť aj nemocniční právnici,“ uzavrel Pavol.

Pacientska organizácia Asociácia na ochranu práv pacientov vníma zavedenie týchto liniek pozitívne, zároveň však vyslovuje obavu, či ich aj budú pacienti využívať. „Ak bude niekto chcieť podať podnet, tak ho podá, napríklad na políciu, a to bez ohľadu na to, či je linka zriadená, alebo nie,“ myslí si prezidentka organizácie Katarína Kafková. Veľké očakávania však nemá. Podľa nej je lekárov nedostatok. „Nemocnice si ich budú chrániť,“ dodala. Antikorupčné linky začnú v najbližších dňoch fungovať aj v ďalších nemocniciach v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#korupcia #lekári #nemocnice #právnici #úplatok #pacienti #protikorupčné opatrenia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku