Prezident Kiska vymenoval nových profesorov

02.06.2015 12:29

Prezident Andrej Kiska vymenoval 26 nových vysokoškolských profesorov. Medzi akademickú elitu sa zaradilo 10 žien a 16 mužov.

Profesori po dnešku pribudnú napríklad v odboroch teória politiky, športová humanistika, pravoslávna teológia či predškolská a elementárna pedagogika. Noví profesori sú aj z oblasti environmentálne inžinierstvo, normálna a patologická fyziológia alebo anorganické technológie a materiály.

Prezident Kiska v príhovore počas slávnostného ceremoniálu zdôraznil, že aj od profesorov závisí budúcnosť slovenského školstva. "Asi sa všetci zhodneme na tom, že o tom, aká bude budúcnosť našej krajiny, rozhoduje v prvom rade naše školstvo. Vôbec nie je jedno, či brány našich škôl opúšťajú ľudia kreatívni, hladní po poznatkoch alebo ľudia, ktorí len budú čakať, že ich len niekto zamestná. Nie je to vôbec jedno hlavne v prípade krajiny, ako je tá naša. Našu budúcnosť, naše bohatstvo musíme hľadať v ľuďoch – vzdelaných, kreatívnych a tvorivých ľuďoch. Našu budúcnosť musíme stavať na poznatkoch,“ povedal Kiska.

Slovensko dnes nepatrí ku krajinám s najlepším školstvom, konštatoval prezident. "Budúcnosť našej krajiny, pokiaľ hovoríme o budúcnosti školstva, je neistá. Najšikovnejší mladí ľudia – a je ich veľké množstvo – odchádzajú za kvalitnými vysokými školami do zahraničia. A potom tam aj ostávajú žiť. Ja som presvedčený o tom, že sa s tým nesmieme zmieriť. To, čo sa podarilo vo Fínsku, v Singapure, sčasti aj v Poľsku, sa môže podariť aj na Slovensku. Na to potrebujeme ale veľa malých krokov, ktoré musíme byť odhodlaní spraviť. Chcem veriť, že aj tento dnešný krok – vaše menovanie – je jedným z krokov, ktoré povedú k tak očakávanej zmene,“ povedal Kiska.

Prezident Kiska počas svojej funkcie menoval profesorov už dvakrát. Prvý raz sa 31 osobností tejto pocty dočkalo 19. novembra 2014. Medzi akademickú elitu sa vtedy zaradilo deväť žien a 22 mužov, pričom profesori pribudli napríklad v odboroch logistika, estetika, fyzika, chirurgia či pozemné stavby, ale aj vo výtvarnom umení, filmovom umení či v oblasti telekomunikácií. Druhýkrát Kiska vymenoval sedem žien a 17 mužov za profesorov 12. marca, pribudli napríklad v odboroch športová edukológia, systematická filozofia, národná a medzinárodná bezpečnosť, silnoprúdová elektrotechnika, záhradníctvo či environmentálne inžinierstvo.

#vymenovanie #Andrej Kiska #vysokoškolskí profesori
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku