Proti ruskému dokumentu o invázii protestuje aj ÚPN

Zľahčovanie a zakrývanie skutočností, ktoré mali pre mnohých občanov bývalého Československa tragické následky, odsudzuje predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa Ondrej Krajňák.

02.06.2015 13:26
Krajňák, kandidáti na ÚPN Foto: ,
Predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa Ondrej Krajňák
debata (76)

Reaguje tak na odvysielanie filmového dokumentu o udalostiach z roku 1968 v bývalom Československu, ktorý 23. mája 2015 uviedla ruská štátna televízia Rossija 1.

„Prezentovanie invázie vojsk Varšavskej zmluvy do bývalého Československa v roku 1968 v dokumente Varšavská zmluva – odtajnené stránky ako aj jej ospravedlňovanie sú v kontexte s následnou 20-ročnou okupáciou Československa sovietskymi vojskami zavádzajúce a nepravdivé,“ uvádza vo vyhlásení Krajňák.

Pripomína, že v noci z 20. na 21. augusta 1968 okupácia 27 vojenskými divíziami zo Sovietskeho zväzu, Maďarska, Bulharska, Poľska a Nemeckej demokratickej republiky s 500 000 vojakmi, viac ako 6 300 tankami, 2 000 delami a 800 lietadlami nebolo „žiadnou internacionálnou pomocou, ale vojenskou okupáciou a porušením medzinárodného práva. Zahynulo pri nej najmenej 108 ľudí a ďalšie stovky boli ťažko zranených. Okupácia zastavila proces demokratizácie a pomaly odštartovala normalizáciu, ktorá priniesla ďalšie obete v podobe zmarených nádejí a osudov mnohých jednotlivcov i celých rodín v bývalom Československu,“ uviedol Krajňák.

„Účelové prepisovanie histórie a nerešpektovanie skutočnej pravdy vedie napríklad k tomu, že 25 rokov po páde železnej opony sa opätovne stávame svedkami nielen relativizovania pravdy o našej minulosti doma alebo v zahraničí, ale aj k tomu, že napríklad príslušníci bývalej ŠtB aj naďalej poberajú vysoké výsluhové dôchodky, že páchatelia trestných činov proti ľudskosti spáchaných počas komunizmu sú nepotrestateľní, alebo že vysokému komunistickému funkcionárovi Vasiľovi Biľakovi, ktorý mal priamy podiel na pozvaní vojsk Varšavskej zmluvy do bývalého Československa, postavili pamätník v rodnej obci,“ uvádza sa vo vyhlásení. To Krajňák považuje za výsmech obetiam komunistického režimu a provokáciu pre všetkých demokraticky zmýšľajúcich občanov.

„Na základe historických výskumov sme presvedčení, že invázia vojsk v auguste 1968 bola mocenským zásahom v záujme udržania vplyvu bývalého Sovietskeho zväzu v jednom zo svojich satelitov, ktorým bývalé socialistické Československo bolo. Osudy tisícok jednotlivcov, či celých rodín počas následnej komunistickej normalizácie sú toho jasným dôkazom,“ tvrdí predseda Správnej rady ÚPN. Z hľadiska vyrovnávania sa s obdobím neslobody preto považuje takéto konanie za rovnako nebezpečné ako pokusy neonacistov ospravedlňovať nacistické zločiny. ÚPN prejavuje úctu účastníkom a veteránom protikomunistického odboja a tisíckam spoluobčanov, ktorí akýmkoľvek spôsobom trpeli počas komunistickej totality.

Z bývalých prenasledovateľov novodobé obete?

„Odmietame sa preto nečinne prizerať, ako zásluhou straty pamäte sa z bývalých prenasledovateľov stávajú novodobé obete, či dokonca hrdinovia. V mene ÚPN tak vyjadrujem rozhodný protest proti tomu, aby sa 25 rokov po skončení komunistickej totality začalo relativizovať zločinecké obdobie komunizmu vo všetkých jeho formách,“ dodal Krajňák. Vo vyhlásení vyzýva "všetky demokratické sily na Slovensku, aby sa pripojili k protestu a odsúdili takéto a podobne zvrátené totalitné propagandistické prejavy, ktoré hrubo znevažujú pamiatku obetí komunistickej totality a vytvárajú priestor na opakovanie tragédií podobného charakteru“.

ÚPN sa tak pripojilo k stanovisku hovorcu ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí. Ten dokument označil za zavádzajúci. „Odvysielanie nepravdivých a pravdu skresľujúcich konštrukcií štátnou televíziou Rossija 1 je o to zarážajúcejšie, že slovenská vláda len pred pár týždňami dôrazne a jednoznačne odmietla všetky pokusy o účelové prepisovanie histórie v prípade oslobodenia Európy od nacizmu a spochybňovania podielu Červenej armády na jeho porážke. Víťazstvo zostane víťazstvom a okupácia zostane okupáciou. Preto trváme na rešpektovaní pravdy aj o udalostiach z roku 1968, ktoré znamenali pre Československo a jeho občanov veľkú a dlhotrvajúcu tragédiu,“ uviedol Peter Stano. Podľa hovorcu sa dokument snaží prepisovať dejiny a falšovať historické pravdy o takej temnej kapitole našej histórie a poškodzuje deklarované tradične dobré slovensko-ruské vzťahy.

Ako uvádzajú médiá, ruský dokument, ktorý nakrútili k 60. výročiu vzniku a 25. výročiu zániku Varšavskej zmluvy, vykresľuje zmluvu ako obrannú alianciu. Tá mala brániť krajiny socialistického tábora pred agresiou Severoatlantickej aliancie. Dokument ruská štátna televízia Rossija 1 odvysielala 23. mája. Uvádza sa v ňom, že sa v Prahe chystal „ozbrojený prevrat“ a dokument tiež zobrazuje zbrane, ktoré údajne sovietski vojaci vzali strojcom prevratu. „S pomocou týchto zbraní chceli nepriatelia československého ľudu vytvoriť stav bezuzdného teroru a doviesť vývoj k ozbrojeným zrážkam a krviprelievaniu,“ zaznelo v komentári.

76 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #august 1968 #ÚPN #dokument