Rossija 1 je pritom štátna televízia, politológ Juraj Marušiak označil reakciu ruského ministra za zvláštnu. Šéf diplomacie Miroslav Lajčák počas návštevy Moskvy začiatkom týždňa vyslovil znepokojenie nad tým, že film ruskej televízie manipuluje s faktmi.
Vpád vojsk v roku 1968 je vo filme vykreslený ako záchrana pred NATO. Podľa dokumentu sa v Prahe chystal ozbrojený prevrat a nepriatelia československého ľudu chceli vytvoriť stav bezuzdného teroru a doviesť vývoj k ozbrojeným zrážkam a ku krviprelievaniu.
Podľa hovorcu ministerstva zahraničných vecí Petra Stana bol ruský minister zahraničných vecí prekvapený, keď mu jeho slovenský náprotivok vysvetlil, čoho sa ruská televízia dopustila. „Nevedel o tom, dokument nevidel, ale zobral to na vedomie s poľutovaním. Konštatoval, že vláda program tejto televízie nekontroluje a nášmu ministrovi poďakoval, že ho na to upozornil,“ povedal Stano. Slovenské ministerstvo zahraničia už avizovalo, že požiada televíziu o nápravu.
Politológ Juraj Marušiak zdôraznil, že Rossija 1 je štátna televízia, takže vláda istým spôsobom nesie zodpovednosť za takéto programy. „Ten dištanc ruského ministra mal byť rozhodnejší tým skôr, že všetci ruskí predstavitelia po Michailovi Gorbačovovi vrátane neho sa od invázie v roku 1968 dištancovali. Myslím si, že v tomto prípade len poľutovanie asi nie je dostatočné,“ mienil politológ.
Dokument považuje za propagandu v duchu bývalého sovietskeho vodcu Brežneva. „Ide evidentne o snahu nejakým spôsobom rehabilitovať sovietsku minulosť, dokonca aj momenty, keď Sovietsky zväz demonštroval svoju vojenskú silu,“ povedal Marušiak. Myslí si, že dielo ruskej televízie bolo orientované na domácu verejnosť, ktorá ako všade inde vo svete čerpá poznatky o histórii predovšetkým z médií.