Vatikán sa zaoberá blahorečením slovenského kňaza, ktorého mučili komunisti

Možným blahorečením slovenského katolíckeho kňaza a saleziána Titusa Zemana sa už zaoberá Vatikán. Salezián Rastislav Hamráček informoval, že v pondelok materiály o mučeníctve Zemana odovzdali na vatikánskej Kongregácii pre kauzy svätých.

09.06.2015 17:00
9
Komunisti Titusa Zemana vyhlásili za... Foto: printscreen, youtube.com
Titus Zeman Komunisti Titusa Zemana vyhlásili za vatikánskeho špióna a vlastizradcu. Hrozil mu trest smrti, nakoniec strávil vo väzení 12 rokov. Komunisti ho počas vyšetrovania i väzby kruto mučili.

Odovzdaný materiál podľa Hamráčka zahŕňa všetok kriticky a do hĺbky spracovaný materiál dôkazov, dokumentov a svedectiev o mučeníctve Božieho služobníka. Obsahom sú krátke predstavenie, teologická časť, v ktorej je dokazované, že podstúpil mučeníctvo a svedecké a dokumentačné dôkazy. Materiály budú skúmať teológovia Kongregácie pre kauzy svätých.

Titus Zeman sa narodil v kresťanskej rodine 4. januára 1915 vo Vajnoroch pri Bratislave. Po absolvovaní noviciátu 6. augusta 1932 zložil svoje rehoľné sľuby a stal sa saleziánom. V Turíne dosiahol 23. júna 1940 métu kňazstva. Keď československý komunistický režim v apríli 1950 zakázal rehole a začal deportovať zasvätených do koncentračných táborov, Titus organizoval tajné výpravy do Turína, aby umožnil mladým saleziánom dokončiť štúdiá a stať sa kňazmi. Uskutočnil dve výpravy pre vyše 60 mladých saleziánov.

Titus Zeman bol nenapraviteľne poznačený... Foto: printscreen, youtube.com
zeman Titus Zeman bol nenapraviteľne poznačený podstúpeným utrpením vo väzení. Päť rokov po prepustení 8. januára 1969 zomrel.

Pri tretej výprave Zemana spolu s účastníkmi výpravy zatkli. Podstúpil tvrdé vyšetrovanie, počas ktorého bol označený ako vlastizradca a vatikánsky špión, a hrozil mu trest smrti. S prihliadnutím na niektoré poľahčujúce okolnosti bol 22. februára 1952 odsúdený na 25-ročný trest. Zeman vyšiel z väzenia po 12 rokoch 10. marca 1964. Nenapra­viteľne poznačený podstúpeným utrpením vo väzení zomrel po piatich rokoch 8. januára 1969 s povesťou mučeníka a svätca.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
9 debata chyba
Viac na túto tému: #väzenie #Vatikán #mučenie #blahorečenie #komunisti #Titus Zeman