A napriek horúcemu počasiu prilákali množstvo návštevníkov. V Bratislave sa najväčšiemu záujmu tešili tradičné verejné záhrady. V Grassalkovichovej, kedysi jednej z najkrajších v Uhorsku, sa konali prehliadky s odborným výkladom lektora.
Pri stánku voňajúcom čokoládou sa dalo čosi naučiť z histórie jej výroby v období baroka. Tri mladé dámy sediace za prestretým stolom a ovievajúce sa v úmornom teple vejárikmi predvádzali ukážky dobového stolovania.
„Som tu v kostýme Márie Terézie, ušitom presne podľa historického vzoru,“ prezradila Lucia Rajčová, jedna z nich. Viazať kvety na barokový štýl ľudí priúčali študenti záhradníckej školy z Malinova. „Privítali sme možnosť takto sa prezentovať,“ chválila si majsterka odborného výcviku Beáta Nagyová.
V Medickej záhrade, ktorú dal v 18. storočí postaviť gróf Ján Gobert z Aspremontu, si deti mohli po svojom vymaľovať pôdorys barokovej záhradky. „Tvoríme s nimi aj svietniky našou technológiou, keď do sklenených baniek s kahančekom sypeme obyčajnú soľ, krásne zafarbenú trochou nastrúhaných farebných kried,“ vysvetlila dobrovoľníčka Martina Pozdechová. Na neďalekom pódiu pobavilo najmenších Papierové divadlo aj CirKus Kus, žonglovalo sa s loptičkami aj taniermi, kráčalo po lane.
Priam nájazdom návštevníkov čelila Kochova záhrada pri sanatóriu na Partizánskej ulici, ktorá je inak verejnosti neprístupná. Postavená podľa projektu významného architekta Dušana Jurkoviča, skrývajúca 122 druhov vzácnych drevín, z nich 88 cudzokrajných. Akurát sprievodcovia mali strach, že v trestuhodne neupravenej húštine záhrady, ktorú momentálne vlastní ministerstvo vnútra, si ktosi zlomí nohu.
Rušno bolo aj v parku pri barokovom kaštieli vo Veľkom Bieli pri Senci. Jeho majitelia sprístupnili okrem nádvoria aj niekoľko komnát, v ktorých vítal návštevy gróf a neskôr ostrihomský arcibiskup Imrich Csáky. „Je to pravdepodobne najväčší barokový kaštieľ na Slovensku. Oficiálne ho však nikto nepremeral,“ zdôraznil dobrovoľník Juraj Bondora.
Chodba lemovaná ružami zaviedla hostí do troch izieb s rôznym farebným motívom. „Išlo o súkromné apartmány, ktoré boli v minulosti prepojené,“ uviedol sprievodca. Vnútrom kaštieľa sa dalo prejsť do kaplnky vo východnom krídle.
Oltár s dvoma sochami za normalizácie zamurovali, stena slúžila na premietanie, ale teraz by ho chceli vlastníci odkryť. Okrem prehliadky si tu bolo možné vypočuť klavírny koncert, zahrať si badminton, skryť sa s gulášom v tieni vŕby či pohladkať dve ovečky v ohrádke.
K ďalším lákadlám víkendu patrili historický park s kaštieľom v Dolnej Krupej, lesné arborétum pri Banskej Štiavnici, kaštieľsky park v Stupave, Modranské záhrady a ďalšie slovenské zelené skvosty. Podujatie zorganizovala nezisková organizácia Národný trust.
„Vieme, že takej Viedni sa v prezentácii parkov a záhrad rovnať nemôžeme. Tam však na zeleň ide aj podstatne viac verejných prostriedkov. My sme sa museli uspokojiť,“ zhodnotil podujatie dobrovoľník Marek Farkaš.