Rekordná pokuta za kartel neplatí, Harabin nezákonne menil sudcov

22.06.2015 09:21
diaľnica, stavba, D1, Martin
Rekordná pokuta za diaľničný kartel neplatí. Zrušil ju Ústavný súd. /Ilustračné foto/ Autor:

Pokuty za 44,8 milióna eur za kartel šiestich stavebných firiem z roku 2004 pri stavbe diaľnice neplatia. Minulý týždeň ich zrušil Ústavný súd.

Kauza sa vracia na Najvyšší súd a ten musí opätovne posúdiť, či si stavbári v roku 2004 dohodli ceny v súťaži o osemkilometrový úsek diaľnice D1 medzi Jánovcami a Mengusovcami. Ak sudcovia Najvyššieho súdu tentoraz nevyrieknu, že išlo o kartel, Protimonopolný úrad bude musieť firmám vrátiť zaplatené pokuty, informuje denník Sme.

Spoločnosti Betamont, Inžinierske stavby, Skanska a Strabag zaplatili na pokutách 24,3 milióna eur. Doprastav mal zaplatiť pokutu 6,6 milióna eur, ale zbavil sa jej cez reštrukturalizáciu. Zvyšných 13,9 milióna pripadlo na portugalskú firmu Mota-Engil, tá pokutu dodnes nezaplatila.

Ústavný súd sankcie pre stavbárov zrušil, pretože Najvyšší súd porušil ich základné právo nebyť odňatý zákonnému sudcovi. Ide o ústavné právo, ktoré ľuďom i firmám garantuje, že o ich žalobe bude rozhodovať náhodne určený sudca a neskôr sa už nebude svojvoľne meniť. V senáte, ktorý rozhodoval o rekordnej pokute pre stavbárov, sa však sudcovia svojvoľne menili, a to na základe rozhodnutia vtedajšieho predsedu Najvyššieho súdu Štefana Harabina.

Bývalý šéf Najvyššieho súdu Štefan Harabin
Bývalý šéf Najvyššieho súdu Štefan Harabin Autor: Ľuboš Pilc, Pravda

Keď žaloby proti pokutám prišli na súd, v senáte sedeli sudcovia Igor Belko, Zdenka Reisenauerová a Alena Polačková, no tí nakoniec rozsudok nevyniesli. Harabin v roku 2009 nahradil Reisenauerovú a Poláčkovú inými sudcami – Miroslavom Gavalcom a Elenou Berthotyovou. Táto zmena sa dodnes podľa denníka vníma ako pomsta Harabina voči Gavalcovi a Berthotyovej, ktorí patria spolu s Belkom medzi jeho kritikov.

Verdikt v prospech stavebných firiem sa očakával. Harabinove šachovanie v senáte totiž Ústavný súd spochybnil už v inom prípade. Sudcovia Gavalec a Berthotyová upozorňovali na rozhodnutie ÚS v spore štátnej lotérie Tipos s cyperskou firmou Lemikon. Ústavní sudcovia vtedy ostro kritizovali Harabina za to, že svojvoľne zmenil troch z piatich členov senátu. „Takéto zmeny sa dali označiť prinajmenšom za účelové,“ rozhodli vtedy ústavní sudcovia.

Vedenie Najvyššieho súdu námietky Gavalca a Berthotyovej vtedy nevypočulo a nechalo ich rozhodovať, hoci bolo pravdepodobné, že ich verdikty nakoniec Ústavný súd zruší. Sudcovia napísali na koniec svojich rozsudkov aj upozornenie, že sa snažili nezrovnalosti riešiť, no neúspešne. „Sudcom Berthotyovej a Gavalcovi bola napriek ich opakovaným námietkam voči zloženiu senátu uložená povinnosť konať v tejto veci,“ píše sa aj v rozsudku proti stavbárom, ktorý teraz Ústavný súd SR zrušil. Keď sa spis fyzicky vráti na Najvyšší súd SR, o pokute pre stavbárov by mali rozhodnúť zákonní sudcovia, teda Belko, Reisenauerová a Polačková.

#pokuta #Najvyšší súd #Štefan Harabin #monopol #stavebné spoločnosti
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku