Kubiš: Slovensko je vo výnimočnej situácii, má silnú diplomatickú elitu

Slovensko má veľmi silnú diplomatickú elitu a fakt, že s témou nástupcu generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov (OSN) sa spájajú dve slovenské mená, nás stavia do vynikajúcej a výnimočnej pozície. Povedal to osobitný predstaviteľ OSN v Iraku a súčasne vedúci misie OSN v Iraku (UNAMI) Ján Kubiš.

23.06.2015 13:41
Ján Kubiš Foto: ,
Diplomat a bývalý minister zahraničných vecí Ján Kubiš
debata (43)

Jána Kubiša a súčasného ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Lajčáka niektoré médiá uvádzajú ako možných nástupcov generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna.

„Nie je na svete tak veľa krajín, ktoré by iní označovali ako krajinu, ktorá je schopná vygenerovať dvoch kandidátov,“ povedal Kubiš. Zatiaľ sa chce venovať svojej práci v Iraku. „Mám svoje úlohy v Iraku a tie sa budem snažiť plniť čo najlepšie. Tieto otázky budú horúce možno na jar budúceho roka,“ uviedol.

Kubiš: Slovensko Ukrajinu podporuje

Kubiš sa v rozhovore vyjadril aj k postoju Slovenska vo vzťahu k Ukrajine. Tvrdí, že medzinárodné inštitúcie vnímajú vyhlásenia politikov, ale rovnako aj konkrétne kroky, ktoré Slovensko robí.

Podľa jeho slov už len zariadenie reverzného toku energií bolo obrovským krokom zo strany Slovenska. „Je dôležité, čo konkrétne robíme a domnievam sa, že v mnohých krokoch sme vo vedúcej línii krajín, ktoré Ukrajinu podporujú,“ povedal Kubiš.

Pokiaľ ide o humanitárne otázky a podporu utečencom, Európska únia pôsobí v Iraku veľmi silne a cielene s humanitárnymi organizáciami OSN, tvrdí Kubiš. „Medzi Úniou a OSN je veľmi dobré partnerstvo, ktoré je jedným zo základných kameňov, ktoré pomáhajú krajine a tým aj vnútorne premiestneným ľuďom,“ skonštatoval šéf misie OSN v Iraku.

Ani Kubiš kvótam veľmi neverí

Kuviš tvrdí, že pomoc utečencom je spoločná výzva, a preto treba nájsť spoločné riešenie. Nemyslí si však, že situácia by sa zlepšila zavedením kvót, ktoré navrhuje Európska komisia. „Myslím si, že je dôležité hľadať riešenia, ktoré by zamedzili vzniku situácií, keď utečenci nevidia iné možnosti, ako opustiť svoje krajiny,“ uviedol Kubiš.

Ján Kubiš je diplomat, v rokoch 2006 až 2009 bol ministrom zahraničných vecí. V rokoch 2012 až 2014 pôsobil ako šéf Asistenčnej misie OSN v Afganistane, vo februári tohto roka ho generálny tajomník OSN Pan Ki-mun menoval do funkcie v Iraku. Kubiš počas svojej diplomatickej kariéry pôsobil na veľvyslanectve v etiópskej Addis Abebe, v Moskve, ale pôsobil aj ako osobitný predstaviteľ Európskej únie pre Strednú Áziu.

43 debata chyba
Viac na túto tému: #OSN #diplomacia #Ján Kubiš