Vedenie rady ako aj celá ľudskoprávna agenda prechádzajú od tohto dátumu na rezort spravodlivosti, preto na piatkovom zasadnutí sedel po boku predsedu i Borec. „Podarilo sa nám dosiahnuť, že rada sa stala hlavnou autoritou pre diskusiu o ľudských právach na Slovensku,“ povedal šéf ministerstva zahraničných vecí Miroslav Lajčák.
Rada si dala za jeho vedenia cieľ dosiahnuť efektívnu koordináciu ľudských práv tak, aby boli procesy účelné a prínosné. Poradný orgán vlády sa pod vedením Lajčáka stretol 17-krát a prijal 84 uznesení, v roku 2012 rada vytvorila výbor pre práva LGBTI ľudí, prijala tiež viacero dôležitých vyhlásení. „Vyhláseniami sme potvrdili, že sa vnímame ako orgán, ktorý sa vyjadruje k dôležitým ľudskoprávnym témam,“ poznamenal Lajčák.
Nosnou témou bola podľa predsedu rady Celoštátna stratégia ochrany a podpory ľudských práv na Slovensku. „Som na to hrdý a považujem to za hlavný výsledok môjho pôsobenia, keď sme splnili záväzok a vytvoril rámcový dokument,“ pripomenul. Lajčák ocenil, že stratégia radu naučila dialógu či prevrátila niektoré kamene. Je rád, že si ľudskoprávna rada dokument osvojila a hlasovanie ukázalo, že za ním členovia stoja. „Som za to vďačný a mám dobrý pocit,“ doplnil s tým, že do budúcna rade želá, aby takýto duch dialógu pretrval, pretože práve preň sa poradný orgán vlády posúva vpred.
Národná rada SR (NR SR) schválila vo štvrtok 25. júna návrh kompetenčného zákona, podľa ktorého prechádzajú ľudskoprávne kompetencie na ministerstvo spravodlivosti. Jeho šéf Tomáš Borec sa tomu teší a dúfa, že po podpise prezidentom Andrejom Kiskom nebude nič brániť jeho účinnosti. „Budem sa snažiť, aby sme kontinuálne pokračovali v začatých úlohách, ktoré tu sú, aby sme ich priebežne plnili. Som pripravený komunikovať o všetkých otázkach, ktoré budú na stole, pričom nemám v pláne nič brzdiť či skrývať,“ povedal na dnešnom zasadnutí budúci predseda. Na novú úlohu sa veľmi teší a je presvedčený, že vzájomnou koordináciou dosiahne rada vlády všetky ciele.
Miroslavovi Lajčákovi sa za celú občiansku komoru rady vlády poďakoval jej člen Kálmán Petőcz. „Nový predseda by mal pokračovať v tejto záslužnej činnosti až do volieb,“ pripomenul.
Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák prechod rady z jeho rezortu na rezort spravodlivosti inicioval z dvoch dôvodov. Ako sám uviedol, prvým bolo zhoršenie medzinárodnej atmosféry najmä v súvislosti s Ukrajinou či Ruskou federáciou, ale aj blížiace sa predsedníctvo Slovenska v Rade Európy. Ako druhý dôvod uviedol fakt, že si splnil najdôležitejšiu úlohu, ktorou bola stratégia ľudských práv. „Prechod na ministerstvo spravodlivosti považujeme za správne rozhodnutie,“ povedal odchádzajúci predseda Rady vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť.