Fico o kvótach: Nevytvárajme obraz, že Slovensko je xenofóbne

Predseda vlády Robert Fico absolvoval v závere týždňa podľa vlastných slov jeden z najnepríjemnejších summitov v Bruseli, ktorý sa týkal utečeneckých kvót. Ako ďalej povedal v relácii RTVS Sobotné dialógy, taký nátlak a takú nepríjemnú noc ešte nezažil. Podstatné však podľa neho je, že kvóty utečencov pre jednotlivé štáty Európskej únie neboli schválené.

27.06.2015 14:49
Robert Fico Foto:
Premiér Robert Fico
debata (86)

Dodal však, že problém zostal. Podľa premiéra bude veľkou chybou, ak sa diskusia skončí pri tom, či kvóty budú, alebo nie." Ich neschválenie považujem za veľké víťazstvo slovenskej diplomacie, pretože nám nikto nebude prikazovať, kto má na Slovensko prísť. Nič o týchto ľuďoch nebudeme vedieť a medzi nimi môže byť podobný blázon, ktorý vystrieľa na Zlatých pieskoch 40 ľudí," povedal Fico s tým, že hovorí o infiltrácii terorizmu do Európy, čo práve tieto migračné vlny umožňujú.

Nikto však nemôže podľa premiéra na Slovensko povedať, že sa nesprávalo solidárne, poznamenal s tým, že „kvóty sme považovali za smiešne“. Pokiaľ však nezačneme riešiť problémy tam, kde vznikajú, ani kvóty, ani nič iné nevyrieši migráciu do Európy, povedal predseda vlády v Slovenskom rozhlase. „Nevytvárajme obraz, že Slovensko je xenofóbne,“ zdôraznil. Vieme podľa neho pomôcť vo viacerých smeroch, či už je to humanitárne poskytnutím liekov a zdravotníckych pomôcok, ale aj posielaním lekárov do Afriky, odkiaľ prichádza najviac migrantov.

Vieme prijať niekoľko kresťanských rodín, vyhlásil premiér

„Dokonca si myslím, že vieme pomôcť i Taliansku a Grécku, pokiaľ ide o prijímacie úrady, no stále máme výhrady voči tomu, ako si strážia svoju schengenskú hranicu,“ povedal v diskusnej relácii. „Vieme prijať niekoľko kresťanských rodín, sme pripravení pomôcť riešiť problém, no na druhej strane máme povinnosť chrániť záujmy našej krajiny,“ povedal premiér v relácii Sobotné dialógy a dodal, že si vieme na dobrovoľnej báze zmonitorovať ľudí, ktorí nie sú nebezpeční.

Riešenie Fico vidí napríklad i vo vytvorení vojenskej jednotky v Líbyi. Vytvorila by sa tak zóna, kde by ľudia, ktorí utekajú pred násilím, našli bezpečie. Európa musí podľa neho riešiť tento problém spolu, pričom podľa jeho slov Slovensko k nemu pristupuje solidárne a zodpovedne.

„Slovensko je pripravené pomôcť tým úbožiakom z Afriky a Sýrie, ktorí to potrebujú,“ povedal v relácii Fico. V prípade ochrany zdravia či života utečencov bude SR veľmi solidárna, no treba rozlišovať medzi tými, ktorí do Európy utekajú z ekonomických dôvodov a tými, ktorí zo strachu o život, priblížil. Utečenecké kvóty podľa neho nič neriešia.

„Bez ohľadu na to, či rozmiestnime 40– alebo 60-tisíc migrantov, podstata problému zostáva,“ poznamenal a dodal, že tým problémom je rozbitý sever Afriky, žiadne alternatívy, žiadne spôsoby riadenia. Kvóty by boli len malá náplasť. „Ide nám o to, aby sa situácia riešila tam, kde vzniká,“ povedal Fico.

Fico: Pokiaľ sa nezačne robiť poriadok, útoky islamistov budú eskalovať

Premiér odsúdil tiež formy násilia zo strany Islamského štátu, ktorého členovia zabíjali v piatok 26. júna v Tunisku, Kuvajte i vo Francúzsku. „To, čo sa udialo v Líbyi či Iraku a inde na severe Afriky, je jasným dôkazom toho, že nestačí len zlikvidovať či zabiť Kádáfiho, musí prísť aj alternatíva B. V Líbyi nie je žiadna vláda, je to hniezdisko teroristov,“ povedal.

Aj preto existuje podľa neho obava z migrácie z tejto krajiny, pretože je veľmi ťažké ustrážiť, aby v skupinách, smerujúcich do Európy, neboli aj ľudia, ktorí chcú páchať to, čo sme v posledných dňoch videli. „Pokiaľ sa nezačne robiť poriadok, bude to eskalovať,“ upozornil predseda vlády. Dá sa podľa neho očakávať, že podobné útoky budú pokračovať, pretože aj v piatok bolo vidieť, že boli koordinované.

KDH: Utečencom treba pomôcť v ich domovských krajinách

Kresťanskodemo­kratické hnutie (KDH) preferuje pomoc utečencom v domovských krajinách. Zároveň KDH podporuje, aby sa jednou z prioritných krajín pre poskytovanie slovenskej oficiálnej rozvojovej pomoci stala Sýria. Nachádzajú sa tam totiž tisícky utečencov a komunity, ktoré už majú vzťahy, kontakty a skúsenosti s pomocou zo Slovenska. Témou utečencov sa dnes zaoberala Rada KDH, ktorá zasadá v Žiari nad Hronom.

Rada KDH vníma podľa schváleného uznesenia vážnosť utečeneckej krízy v Európe. Víta, že Európska rada potvrdila dobrovoľný princíp rozdelenia 40-tisíc utečencov ako dohodu členských krajín podľa ich ekonomických a azylových možností. Slovensko by malo podľa kresťanských demokratov poskytnúť súčinnosť a pomoc v rámci svojich kapacít a prijať utečencov, ktorí spĺňajú podmienky pre udelenie azylu alebo potrebujú doplnkovú humanitárnu ochranu.

Ako najvážnejšiu príčinu krízy považuje KDH vojnové konflikty a extrémnu chudobu. Za dôležité pokladá preto odstraňovanie príčin exodu obyvateľstva. „Je potrebné, aby EÚ a svetové spoločenstvo urobili viac pre pokoj a stabilitu na Blízkom východe a v krajinách afrického kontinentu,“ zhodli sa kresťanskí demokrati.

Rada KDH pripomína, že demokratické štáty v minulosti urobili viaceré chyby, keď nevhodne vojensky zasiahli alebo poskytli zbrane rôznym skupinám, ktoré síce pomohli odstrániť nedemokratické režimy, ale výsledkom nebola nová stabilita a perspektíva rozvoja, ale rozvrat, násilie a veľké straty na ľudských životoch.

„Medzinárodné spoločenstvo, predovšetkým OSN a zvlášť stáli členovia jej bezpečnostnej rady, musia preto preukázať viac jednoty, súčinnosti a solidarity pri riešení stavu, ktorý sa bytostne dotýka miliónov ľudí,“ zdôrazňuje Rada KDH v uznesení.

86 debata chyba
Viac na túto tému: #azyl #Robert Fico #utečenci #kvóty pre cudzincov
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy