Nikto nechce vláde priznať žiadnu zásluhu, tvrdí Fico

05.07.2015 14:54
Robert Fico
Premiér Robert Fico. Autor: ,

Keď je na Slovensku zle, tak vždy je na vine vláda Roberta Fica a keď je dobre, tak jej nikto nechce priznať žiadnu zásluhu. Povedal to predseda vlády Robert Fico v diskusnej relácii televízie TA3 V politike.

Premiér tak reagoval na výsledky, v ktorých Slovensko zaznamenalo najsilnejší ekonomický rast v rámci krajín eurozóny.

Podľa neho to ale nie je len zásluhou vlády. „Je to mierne oživenie v rámci Európskej únie a v eurozóne, a to pomáha aj Slovensku, pretože Slovensko je šiesta najotvorenejšia ekonomika na svete. Z toho dôvodu, ak k tomu pridáme rôzne podporné aktivity zo strany vlády, tak vyšlo, že Slovensko má dnes naozaj najvyšší hospodársky rast v eurozóne. Sú predpoklady, že tento rast bude pokračovať aj v roku 2016,“ hovorí Fico a tvrdí, že by mal by byť dokonca najvyšší v celej Európskej únii.

„Darí sa nám držať pri tomto hospodárskom raste pod kontrolou aj verejné financie, pretože deficit je bezpečne pod troma percentami a máme aj klesajúcu tendenciu verejného dlhu aj klesajúcu tendenciu nezamestnanosti. Plus vytvárame aj nové pracovné miesta,“ uviedol predseda vlády s tým, že sme politicky stabilná krajina, a to ekonomicky aj finančne. „Verím, že robíme veľa aj v sociálnej oblasti,“ zhodnotil a pripomenul, že spôsob, ako ľuďom ukázať, že sa vláde darí, je niekoľko. „Bez toho, aby sme krajinu zadlžovali, aby sme zvyšovali deficit, s tým, že máme najvyšší hospodársky rast a klesá nám nezamestnanosť, má vláda aj financie na to, aby mohla ísť do opatrení, na ktoré by inak nemala,“ vymenoval.

Podľa Bugára vláda nerobí systémové riešenia

Ekonomický rast vidí aj opozícia, ale má iné výhrady. „My si myslíme, že sa nerobia systémové riešenia. Sú to populistické riešenia. Či už rozdávanie v rámci sociálnych balíčkov. Pre mňa základným kritériom hodnotenia, či sa ľudia majú dobre a či cítia hospodársky rast, je ich pocit. A ich pocit nie je najlepší. Materiál ministra práce a sociálnych vecí hovorí o tom, že len päť percent občanov hovorí, že ich životná úroveň je lepšia. Dokonca, deväťdesiatpäť percent ľudí tvrdí, že aby sa mali lepšie, musí nájsť známeho na vyšších úrovniach. A toto je zle,“ spomenul v politickej relácii predseda strany MOST-HÍD Béla Bugár. Ako uviedol, na jednej strane máme dobré prepozície, ale na druhej strane by sme sa mali starať o to, aby boli systémové riešenia lepšie.

„Musím odmietnuť, že sa nerobia systémové riešenia. Robíme kroky, na ktoré pravica nikdy nemala odvahu. Pravica dlhé roky rozprávala o tom, ako treba znížiť zdravotné odvody a nikdy to neurobila. My sme znížili zdravotné odvody pre nízkopríjmové skupiny. Pravica nikdy nemala odvahu urobiť poriadok v štátnej správe. My sme zrušili krajské úrady, zrušili sme špecializovanú štátnu správu na úrovni krajov, teraz rušíme miestne špecializované orgány a vytvorili sme silné okresné úrady. Len na tejto reforme zarobíme sedemsto miliónov eur. Ako tretí príklad uvediem duálne vzdelávanie, čo je prepojenie praxe s teóriou. Na to nikdy nemala pravica odvahu. Štvrtou oblasťou sú dane. Nikdy sa pravici nedarilo vyberať dane tak, ako sa to darí nám. Je to predovšetkým efektívny boj s daňovými únikmi. My sme si nastavili na roky 2013–2015, že na lepšom výbere daní, nie na zvýšenom DPH, vyberieme o 1,6 miliardy eur viac. A to sa nám podarilo. A preto môžeme financovať sociálne balíky,“ zhrnul Robert Fico a dodal, že našej krajine sa začalo dariť.

#vláda #Robert Fico #ekonomický rast
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku