Fico: Grécko musí najneskôr do štvrtka predložiť plán reforiem

Grécko má predložiť oficiálnu žiadosť o pomoc z trvalého eurovalu a najneskôr do štvrtka tohto týždňa aj detailný plán reforiem. Také sú závery utorňajšieho summitu lídrov členských krajín eurozóny, o ktorých v stredu po skončení rokovania informoval premiér Robert Fico.

08.07.2015 08:03
fico, premier Foto:
Premiér Róbert Fico na zasadnutí Európskej rady v Bruseli.
debata (24)

„Grécko sa bude musieť uchádzať o spoluprácu v rámci trvalého eurovalu, ktorá má zabezpečiť schopnosť Grécka prežiť. Predpokladá sa, že túto oficiálnu žiadosť predloží Grécko už túto stredu. Plán reforiem bude predložený v sobotu euroskupine. Na nedeľu bolo zvolané stretnutie, kde sa stretnú členské krajiny eurozóny a všetky krajiny Európskej únie, pretože neustále je tu požiadavka nečlenských krajín, aby boli zakomponované do rozhodnutí, ktoré prijíma eurozóna,“ priblížil Fico.

Pokiaľ by došlo k dohode krajín s Gréckom, nedeľňajší summit môže byť nahradený telekonferenciou. Tento scenár ale premiér nepredpokladá a očakáva, že lídri sa kvôli Grécku v nedeľu stretnú. „Tak ako sa grécky premiér cítil posilnený referendom, tak narazil na čoraz väčší odpor viacerých členských štátov,“ podotkol Fico.

Ten počas summitu skonštatoval, že „odmieta, aby si jeden individuálny premiér budoval politickú kariéru na úkor 18 premiérov a prezidentov členských krajín eurozóny“. „Privítali by sme, ak by Grécko zostalo v eurozóne, ale nie za každú cenu. Zdá sa, že referendum významne skomplikovalo možnú dohodu medzi Gréckom a ostatnými členskými štátmi eurozóny,“ doplnil Fico.

Taktiež uviedol, že aj Slovensko má za sebou niekoľko reforiem, ktoré viedli napríklad k stabilite domáceho bankového sektora. „Ak grécka vláda nesúhlasí s tým, čo navrhujú veritelia a inštitúcie, je teraz na gréckej vláde, aby povedali, čo sú schopní urobiť v horizonte dvoch, troch rokov, aby to bolo udržateľné a zabezpečilo schopnosť splácať dlhy,“ uviedol premiér s tým, že odmietol v mene Slovenska, aby bola Grécku na krátku dobu 50 alebo 60 dní poskytnutá pomoc a až potom aby sa premiéri vrátili k diskusii o reformách.

„Záver z dnešného stretnutia je, že Grécku zatiaľ nehrozí žiadna pomoc. Bude musieť predstaviť vlastnú predstavu reforiem. Vláda SR nikdy nebude súhlasiť s odpisom akejkoľvek časti dlhu, ktorý dnes Grécko má,“ doplnil Fico.Túto pozíciu Slovenska na summite podporili aj severské krajiny.

24 debata chyba
Viac na túto tému: #Grécko #Robert Fico