V Slovenskom raji sa zrútil záchranársky vrtuľník. Štyria záchranári zahynuli

Vrtuľník leteckej záchrannej služby sa v piatok podvečer zrútil v Slovenskom raji. Išlo o popradskú posádku. Ako informoval riaditeľ Krajského riaditeľstva hasičského a záchranného zboru Košice Jozef Fedorčák, haváriu im nahlásili krátko po 18:30.

, , , 17.07.2015 19:06, aktualizované: 18.07.2015 07:25
debata (39)

Ako informovala internetová stránka tvnoviny.sk, vrtuľník sa zachytil o elektrické vedenie a padol do vody neďaleko Kláštoriska na prielome Hornádu.

„Na mieste zahynuli štyria ľudia,“ potvrdil Boris Chmel, hovorca Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby. Ide o pilota, lekára, záchranára-operátora a šéfa horských záchranárov v Slovenskom raji.

Podľa zistení denníka Pravda vrtuľník letel na pomoc 10-ročnému chlapcovi nemeckej národnosti. Zraneného chlapca zniesli iní horskí záchranári a momentálne leží v popradskej nemocnici. Na miesto nehody vyrazil aj minister zdravotníctva Viliam Čislák, ktorý vyjadril sústrasť rodinám obetí. Zvlášť vyslovil smútok z toho, že zomreli ľudia, ktorí zachraňovali životy iných. Dvoch zo záchranárov Čislák, ktorý tiež v minulosti pracoval v záchranárskom sektore, osobne poznal.

Miesto nehody je ťažko dostupné. Práce v teréne obnovili v sobotu ráno. Ide o 7-kilometrovú roklinu. K tragédii v piatok večer smerovali zdola horskí záchranári, zhora išli na prieskum vrtuľníky, aby našli pozostatky a vrak. Na miesto išli aj psychológovia. Svedkom tragédie bol český hasič, ktorý bol na túre. Práve on volal záchrannú službu k chlapcovi a videl, čo sa stalo.

***Exkluzívne zábery z miesta havárie vrtuľníka od reportérky Ivany Ratkovskej a kameramana Juraja Baltu.***V rokline Prielom Hornádu prišli o život štyria ľudia. Náčelník Záchrannej služby Slovenský raj Dušan Leskovjanský a traja členovia posádky. Boli na ceste k chlapcovi so zlomenou nohou. Ten je už v poriadku. Na mieste zasahujú záchranári aj letka ministerstva vnútra. Na zásah sa prišiel pozrieť aj minister zdravotníctva Viliam Čislák.

Posted by Spravodajstvo RTVS on 17. júl 2015

Muži vo vraku boli zakliesnení a hasiči ich budú musieť z vraku vystrihávať. Vrtuľníkom priviezli hydrauliku a svetlá, aby si mali čím svietiť. Akcia totiž potrvá niekoľko hodín. Na mieste zasahovali hasiči, ktorí v minulosti zasahovali aj pri páde mostu v Kurimanoch.

Na mieste zasahovali hasiči so Spišskej Novej Vsi, snažili z rieky vytiahnuť trosky vrtuľníka a pomocou norných stien zachytávali unikajúce prevádzkové kvapaliny. Na to, že sa niečo deje, upozornili aj obyvatelia Hrabušíc, ktorým v celej dedine vypadla elektrina.

Na poli pri obci Hrabušice je niekoľko záchranárskych vrtuľníkov. S odstraňovaním následkov nehody pomôže aj letka ministerstva vnútra, potvrdil to riaditeľ tlačového odboru Kancelárie ministra vnútra Ivan Netík.

Pellegrini: Je mi veľmi ľúto, že nehoda sa stala práve ľuďom, ktorí zachraňujú ľudské životy

Stroj patril spoločnosti ATE, ktorá prevádzkuje sedem staníc Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby, a to v Bratislave, Nitre, Trenčíne, Žiline, Banskej Bystrici, Poprade i Košiciach.

„V tejto fáze nemáme žiadne bližšie informácie o okolnostiach nehody. Spoločnosť AIR – TRANSPORT EUROPE v súčasnej dobe spolupracuje s príslušnými orgánmi za účelom objasnenia príčin leteckej nehody,“ povedala jej hovorkyňa Zuzana Turočeková. Vedenie spoločnosti vyjadrilo spolu so zamestnancami úprimnú sústrasť pozostalým.

Podobne úprimnú sústrasť vyjadril aj predseda Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini. „Je mi veľmi ľúto, že táto nehoda sa stala práve ľuďom, ktorí zachraňujú ľudské životy. Týmto chcem vyjadriť príbuzným obetí, ale aj ich kolegom, svoju úprimnú sústrasť,“ povedal Pellegrini.

39 debata chyba
Viac na túto tému: #obete #záchranári #vrtuľník #Slovenský raj
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy