Ministerstvo vnútra neplánuje zlučovať obce, chce konsolidovať samosprávu

Ministerstvo vnútra si uvedomuje potrebu reformných krokov týkajúcich sa územnej samosprávy, no zlučovanie obcí neplánuje. Uviedla to Alena Koišová z tlačového odboru kancelárie ministra vnútra. Na možnosť zlučovania obcí totiž upozornil predseda Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) Karol Mitrík, podľa úradu treba spraviť v územnej samospráve systémové zmeny.

19.07.2015 11:25
debata (3)

Rezort vnútra tak pri príprave návrhov reformných krokov vezme do úvahy všetko relevantné, a teda i závery z kontroly NKÚ, ktorá sa zamerala na výkonnosť samospráv, informovala.

Riešením problémov miest a obcí na Slovensku pri výkone ich kompetencií by mohol byť podľa Mitríka minister či dokonca podpredseda vlády. Ten by vedel preniesť informácie zo samospráv priamo ku kompetentným. „Vo všeobecnosti sa budeme i naďalej pokúšať konsolidovať fungovanie územnej samosprávy,“ zdôraznila Koišová.

Zlučovanie obcí, municipalizáciu ministerstvo tiež neplánuje. „Cieľ vidíme v dosiahnutí optimálneho stavu medzi dostupnosťou verejnej služby pre obyvateľa a efektívnym a kvalitným výkonom verejnej služby v limitoch disponibilných verejných zdrojov,“ poznamenala.

Dosiahnuť to možno podľa nej napríklad stabilizáciou systému spoločných obecných úradov. „Budú však potrebné ďalšie odborné diskusie, aby sme si vyjasnili, čo pod pojmom "konsolidácia sídelnej štruktúry“ rozumieť," dodala.

Predseda NKÚ: Riešenie je vo vytváraní spoločných úradov

Predseda NKÚ SR by riešenie videl okrem zlučovania obcí aj vo vytváraní spoločných úradov, ako sú napríklad zastupiteľstvá. "Starosta zostane, no kompetencie bude vykonávať spoločný úrad,“ vysvetlil. Veľkým problémom je podľa neho regionálny rozvoj v prípade malých obcí, pretože je ťažké, keď je v obci starosta a jedna úradníčka, aby spolu zabezpečili všetky povinnosti, ktoré im ukladá zákon. „To sa jednoducho nedá, starosta na to nestačí,“ povedal novinárom Mitrík.

Ak sa zlúči viac obcí a bude na čele stáť jeden úrad, združia sa i prostriedky, pripomenul. „Šanca, že budú vedieť svoje povinnosti zabezpečiť, je väčšia a rovnako je väčšia aj nádej, že sa budú obce rozvíjať,“ priblížil s tým, že toto je podnetom na zastavenie stagnácie v obciach.

Svoje kompetencie vedia podľa jeho slov celkom dobre vykonávať obce, ktoré majú nad tritisíc obyvateľov, menšie obce na to nestačia. „Nie, že by nechceli, no systém, ktorý je zastaraný, im to neumožňuje. Nemajú financie, potenciál ani podmienky,“ zdôraznil predseda úradu.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #NKÚ #obce #ministerstvo vnútra #Karol Mitrík
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy