Janiga: Nasadenie vrtuľníka závisí aj od stavu zraneného

O tom, či nasadiť do záchranárskej akcie terénne auto, alebo vrtuľník, rozhoduje niekoľko faktorov, medzi nimi aj náročnosť terénu, aj stav zraneného. Jozef Janiga, riaditeľ Horskej záchrannej služby, však pripomína, že Slovenský raj má úzke a hlboké rokliny, ktoré sú na prístup záchranárov veľmi náročné.

20.07.2015 08:11
vrtuľník, záchranári, pád vrtuľníka Foto: ,
Vyšetrovanie príčin nehody je stále na začiatku.
debata (8)

Aký je postup záchranárov? Kedy sa nasadzuje vozidlo a kedy už musí vyraziť vrtuľník?
Nasadenie záchranárskej techniky je dané algoritmom, do ktorého vstupuje niekoľko základných faktorov. Je to zdravotný stav raneného, lokalita, obťažnosť a náročnosť terénu, dostupnosť, ako ďaleko sa zranený nachádza, manažment rizík, či je priestor pre záchranárov rizikový a letecká dostupnosť, to znamená, či je možné nasadiť vrtuľník. Všetky tieto faktory sa vyhodnocujú a na základe toho sa určí postup, ktorý je záväzný. Nie všetky informácie, ktoré dostanú, sú stopercentné. V priebehu záchrany, ak dôjde k zmene, tak sa, samozrejme, prispôsobuje okolnostiam.

Jozef Janiga
Jozef Janiga Jozef Janiga

Súčasťou posádky musí byť lekár?
Vrtuľníková posádka je na úrovni pozemnej sanitky s lekárom. V horách môže byť nasadená aj bez lekára, ale v tom prípade to už nie je poskytovanie zdravotnej starostlivosti, ale sú to technické lety.

Je pre záchranárov odstupňovaná náročnosť terénu?
Terén sa posudzuje podľa medzinárodnej stupnice NKL, ktorá je rozdelená do jedenástich stupňov, podľa toho, o aký terén ide. Každá oblasť má v podstate celú škálu. Keď si zoberieme oblasť Vysokých Tatier, tak oblasť Hrebienka je dostupná terénnym vozidlom, ale západná stena už nie, tá sa nachádza v sutinách. Vždy sa obťažnosť vzťahuje na konkrétnu lokalitu, nie na celú oblasť. Slovenský raj nemá extra veľké steny, ale má veľmi úzke a hlboké rokliny, ktoré sú mnohokrát pre prístup záchranárov veľmi nebezpečné a zásah, ktorý tam je, je vyslovene technický. Nedá sa to globalizovať.

Kde ešte záchranári zasahovali, okrem Slovenského raja, tento víkend?
Len v nedeľu sme mali okrem Slovenského raja ďalších desať záchranárskych akcií. Nepamätám si, koľko presne sa ich skončí šťastne, ľudia sa zaujímajú hlavne o tie s tragickým koncom. Ročne máme asi 1¤800 záchranných akcií, tých so šťastným koncom je však viac.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #záchranári #pád vrtuľníka