Aj vo štvrtok pre extrémne horúčavy ľudia kolabovali

Záchranári vo štvrtok ratovali 113 ľudí, ktorí z pretrvávajúcich horúčav skolabovali. Najhoršie extrémne teplo zvládali v Bratislavskom kraji, najmenej prípadov zaznamenali v Žilinskom kraji. Informoval o tom Boris Chmel z Operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby.

23.07.2015 21:09
debata

Teplé počasie bude i naďalej. Meteorológovia na piatok síce predpokladajú mierny pokles teplôt, no naďalej platí pre západnú časť a južné okresy Slovenska výstraha 1. stupňa pred vysokými teplotami. Teploty by sa mohli vyšplhať na 33 až 34 stupňov Celzia. V sobotu sa do západných a južných okresoch opäť vrátia horúčavy, teploty vystúpia na 35 až 36 stupňov Celzia. No v najbližšie dni možno očakávať aj búrky.

Pri horúčavách sú najrizikovejšími skupinami deti a seniori, ľudia trpiaci srdcovo-cievnymi ochoreniami či fyzicky pracujúci ľudia vystavení celodennému slnečnému žiareniu. Preto je veľmi dôležité dodržiavať správne zásady pobytu na slnku. Opatrný treba byť aj pri prechode z chladnejšieho, napr. klimatizovaného prostredia do tepla. Telo môže dostať tzv. teplotný šok.

Dôležité je piť pravidelne v dostatočnom množstve, nie naraz väčšie množstvo chladených nápojov. Najlepšie je mať vodu vždy pri sebe a piť priebežne počas celého dňa. Vyhýbať sa treba alkoholu. Príznaky prehriatia organizmu sú bledá pokožka, potenie, bolesť hlavy, únava, slabosť, nutkanie na vracanie či samotné vracanie. Človeka je najlepšie v takomto prípade, pokiaľ je pri vedomí, premiestniť do chladnejšieho a tienistého prostredia, vhodne ho uložiť, sledovať jeho základné životné funkcie a komunikovať s ním.

Veľmi dôležité je u postihnutého nahradiť stratu tekutín spôsobenú prehriatím, ochladiť telo vlažnou sprchou alebo studenými obkladmi. Postihnutému nikdy nepodávame alkoholické nápoje alebo kávu. Kolapsový stav človeka v bezvedomí vyžaduje okamžité privolanie záchrannej zdravotnej služby na tiesňovej linke 155 a dodržanie pokynov operátora zdravotnej služby. Operátor pri komunikácii s volajúcim rozhodne o postupe a bezodkladne vydá pokyn na zásah skupine ambulancie záchrannej zdravotnej služby.

debata chyba
Viac na túto tému: #záchranári #horúčavy #kolapsy