„Vyjasnenie kompetencií prezidenta pri menovaní sudcov ústavného súdu považujem za nevyhnutný príspevok k tomu, aby najvyššie ústavné inštitúcie Slovenskej republiky fungovali plne v súlade s naším základným zákonom – Ústavou Slovenskej republiky,“ uviedol v tlačovom vyhlásení Andrej Kiska.
V ústnom stanovisku Ústavný súd SR konštatoval, že prezident porušil práva kandidátov Evy Fulcovej, Miroslava Duriša a Juraja Sopoligu, pretože neuviedol dostatočné dôvody ich nevymenovania za sudcov. V písomnom stanovisku sa však ústavný súd vyjadril, že právo nevymenovať kandidátov do funkcie sa na kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR nevzťahuje, preto dôvody nevymenovania nie sú podstatné.
„V ústne vyhlásenom právoplatnom náleze zo 17. marca sa na žiadnom mieste výslovne netvrdí, že prezident nie je oprávnený použiť výklad Čentéš aj na kandidátov na sudcov Ústavného súdu. V inom duchu sa nesie dodatočne napísané odôvodnenie, ktoré bolo prezidentovi doručené 15. mája. V ňom sa tvrdí, že výklad Čentéš sa na kandidátov na sudcov Ústavného súdu vôbec nevzťahuje,“ píše sa v stanovisku prezidenta, podľa ktorého písomné odôvodnenie nanovo interpretovalo kompetencie hlavy štátu, k čomu je podľa ústavy oprávnené iba plénum Ústavného súdu SR.
„Žiadam, aby plénum ústavného súdu jasne, zrozumiteľne a bez akýchkoľvek pochybností potvrdilo alebo vysvetlilo, či a akým spôsobom sa ústavné právomoci prezidenta – vrátane výkladu ústavných právomocí prezidenta, aký urobilo plénum Ústavného súdu vo veci Čentéš – vzťahujú na kandidátov na sudcov ústavného súdu," uviedol Kiska.
Prezident Andrej Kiska podľa verdiktu Ústavného súdu porušil práva kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR, keď žiadneho z nich nevymenoval. Prezident vo vyjadrení dospel k názoru, že odborná spôsobilosť kandidátov nie je dostačujúca na zastávanie postu sudcu ústavného súdu, pričom u nich nezistil trvalý záujem o ústavné súdnictvo. Ústavný súd zrušil rozhodnutia prezidenta a prikázal, aby prezident znova konal a rozhodol.