Romana Schlesinger do SaS nevstúpi, hnevá ju postoj strany k utečencom

07.08.2015 15:14
Romana Schlesinger
Romana Schlesinger Autor: ,

Ľudskoprávna aktivistka Romana Schlesinger, ktorá na jeseň minulého roku prejavila záujem vstúpiť do strany Sloboda a Solidarita (SaS), sa nakoniec rozhodla s ňou nespolupracovať. Ako uviedla, dôvodom sú rôzne názorové odlišnosti.

Schlesinger vyjadrila svoj názor na nevstúpenie do strany tento týždeň i na sociálnej sieti, týkal sa okrem iného názoru SaS na utečencov. „V prvom rade ma zaskočila jednoznačnosť riešení Richarda Sulíka, ktoré sú radikálne a nereflektujú skutočný proces prijímania migrantov na území Európskej únie. Únia a jej jednotlivé štáty vynaložili nemalé finančné prostriedky na to, aby zriadili a systematicky ošetrili otázku prijímania migrantov, vybudovania sietí, ľudských zdrojov, záchytných táborov či procesov,“ informovala.

To, že na Slovensku nemáme zatiaľ masovú skúsenosť, podľa nej neznamená, že utečenecké tábory tu už roky nefungujú, práve naopak.

„Absolútne ma zarazilo, že Sulík chce vynakladať nové zdroje na prenájom akejsi pôdy niekde v Afrike. A to hlavne keď sa bavíme o utečencoch z území, ktorí momentálne zažívajú podobnú genocídu, akú zažívali Židia počas druhej svetovej vojny,“ vysvetlila Schlesinger.

Jedným zo štyroch navrhovaných riešení predsedu SaS Richarda Sulíka je totiž zriadenie exteritoriálneho tábora na území napríklad severnej Afriky financovaného z Európskej únie, kde budú sedieť sudcovia z krajín únie a budú posudzovať žiadosti o azyl. „Predseda strany si asi nenaštudoval, že len zlomok migrantov sa nakoniec naozaj ocitne v EÚ a že väčšina z nich hľadá zázemie v táboroch v Libanone a Turecku,“ uviedla s tým, že jeho riešenia sú jednak nerozmysleným plytvaním z pohľadu ekonomického a z pohľadu ľudského stratou humanistických ideí, na ktorých bola Európska únia vybudovaná.

Na jej názor na sociálnej sieti reagovala i strana Sloboda a Solidarita. „V súvislosti s výrokmi Romany Schlesinger opakujeme, že podľa nás nie je prijímanie utečencov funkčným riešením. Mrzí nás, že Romana tento názor nezdieľa,“ píše sa v stanovisku strany, ktoré agentúre SITA poskytla jej hovorkyňa Katarína Svrčeková. Nezdieľanie názoru je však podľa SaS dôkazom toho, že rozídenie ciest bolo správne rozhodnutie. „Želáme jej veľa šťastia do budúcnosti,“ uviedla strana.

Aktivistka sa pre nevstúpenie do SaS rozhodla v máji. Jedným z dôvodov je podľa nej i vyjadrenie predsedu strany Richarda Sulíka v júnovom rozhovore pre portál Aktuality.sk. „Sulík je ochotný vzdať sa v programe svojej strany registrovaných partnerstiev v prípade, ak vstúpi do predvolebnej koalície s OĽaNO a hnutím NOVA, čo ma veľmi zarazilo,“ poznamenala na záver.

#SaS #Romana Schlesinger
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
24,99
Flower box vintage srdce "L" červené ruže

Flower box vintage srdce "L" červené ruže

34,99
Kytica Zimona 10

Kytica Zimona 10

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk