Figeľ: V Smere je pri pohľade zvonku stabilita, zvnútra vidieť napätie

V Smere je podľa predsedu KDH Jána Figeľa pri pohľade zvonku stabilita, o ktorej rád hovorí aj predseda strany Robert Fico, ale zvnútra vidieť napätie. „Keď padol muž číslo 2 na konci minulého roku, tak sa ho v podstate nikto nezastal. Padol nielen Pavol Paška, ale aj séria ministrov. Vážnosť situácie v rezortoch by si však vyžadovala ešte väčšie personálne zmeny. V koaličnej vláde by už na svojich postoch mnohí ministri byť nemohli,“ povedal Figeľ.

08.08.2015 12:31
Ján Figeľ Foto: ,
Predseda KDH Ján Figeľ.
debata (184)

Podľa neho kauza predraženého nákupu CT prístroja v Piešťanoch, ale aj ďalšie kauzy v zdravotníctve, palivové karty pri diaľničnom mýte či mocenské manipulácie pri Váhostave otriasli súdržnosťou aj v Smere.

„Bol som toho svedkom, keď prišiel v apríli návrh na moje odvolávanie v NR SR. Podpísala ho len polovica poslancov za Smer. A postupne aj ich odhodlanie dokonať túto pomstu sa rozkladalo. Absurdnejší návrh na odvolanie z parlamentného vedenia si nepamätám. Odvolávať niekoho po štyroch rokoch za to, že ako bývalý minister som pri plnom vedomí súhlasil s nižšími, transparentne vysúťaženými cenami diaľnic je arogantná a zúfalá snaha prekryť vlastné podvody a skutočné problémy.

Pri odvolávaní sa ukázalo, že Smer nebol jednotný ani pri podaní návrhu a ani pri koncovke, kde Robert Fico musel dať pokyn na stiahnutie návrhu,“ tvrdí Figeľ, podľa ktorého práve kauza Váhostav poukázala na to, že ľudia nechcú skorumpovanú vládu, ale očakávajú rozumnú politiku. „Nie takú, ktorá pomáha Širokému zbaviť sa svojich dlhov za štátne peniaze, ale takú, ktorá pomáha slabým a postihnutým. Dnes je vládna pomoc nastavená mocensky a nespravodlivo a v skutočnosti pomáha silným, nie slabým,“ dodal.

Figeľ pripomenul, že Fico neustále zdôrazňuje, že Slovensko má vďaka Smeru stabilnú vládu. „Iba stabilita nestačí. Treba aj zodpovedné vládnutie. Zodpovedná vláda nebude odkladať problémy, nebude ľuďom rozdeľovať malé balíčky a veľké, miliónové zásielky posielať na Cyprus, Bahamy či do iných exotických destinácií schránkovým firmám. Zodpovedná vláda nezadlžuje nasledujúce generácie ani finančne, ani morálne,“ vyhlásil.

Predseda KDH tvrdí, že za osem rokov pôsobenia Roberta Fica vo funkcii premiéra sa slovenský dlh zdvojnásobil. „Každé dieťa, ktoré sa narodí, dostane do vienka takmer mínus 8 000 eur ako podiel na verejnom dlhu. Dlh neklesá, ale rastie, a prekročil už 40 miliárd eur. Zodpovedná vláda bude riešiť vysokú nezamestnanosť ako prioritu, lebo práve rast zamestnanosti je najúčinnejšou sociálnou politikou.

350-tisíc ľudí bez práce potvrdzuje, že Smer nevie riešiť stav v zaostávajúcich regiónoch,“ povedal s tým, že približne 18-percentná nezamestnanosť v Košickom, Prešovskom a Banskobystrickom kraji znamená aj vyľudňovanie chudobných obcí a stratu perspektívy pre mladé rodiny. „To je výsledok deformovanej, neefektívnej sociálnej politiky. Darí sa vybraným firmám, nedarí sa malým podnikateľom a živnostníkom.

V poslednom roku vládnutia ide Smer rozdávať odrobiny vo forme sociálnych balíčkov, kým tri roky venoval pozornosť a podporu tým svojim, vyvoleným subjektom a skupinám. Ľudia si zaslúžia rozumnú a spravodlivú službu zo strany štátu, nie marketingovú a milionársku sociálnu politiku,“ dodal.

184 debata chyba
Viac na túto tému: #Smer #napätie #Ján Figeľ