Počet kolapsov z tepla v nedeľu klesol, extrémne horúčavy sa nekončia

Pre kolapsy spôsobené vysokými teplotami v nedeľu záchranári Záchrannej zdravotnej služby absolvovali 67 výjazdov. Ako informoval hovorca záchranárov Jozef Minár, najviac práce, konkrétne 18 výjazdov, mali v Prešovskom kraji. Naopak, len dva výjazdy absolvovali zdravotníci v Banskobystrickom kraji.

09.08.2015 12:29 , aktualizované: 18:29
debata (10)

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahu tretieho stupňa pred vysokými horúčavami aj na pondelok a utorok. V pondelok výstraha platí pre celé západné Slovensko, južné Slovensko a južné časti stredného a východného Slovenska. Teploty tam môžu v čase od 12:00 do 18:00 dosiahnuť 36 až 38 stupňov Celzia.

Pre severnú časť Slovenska, konkrétne pre Žilinský kraj a severné časti Banskobystrického a Prešovského kraja, platí výstraha druhého stupňa. Teploty tam v čase od 12:00 do 18:00 môžu dosiahnuť 32 až 35 stupňov.

V utorok platí výstraha tretieho stupňa pre celú krajinu s výnimkou okresov Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín, Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Poprad a Kežmarok, kde platí druhý stupeň výstrahy. Podľa meteorológov by ani v noci z pondelka na utorok nemali teploty na západnom a južnom Slovensku klesnúť pod 20 stupňov Celzia.

Pri horúčavách sú najrizikovejšími skupinami deti a seniori, ľudia trpiaci srdcovo-cievnymi ochoreniami či fyzicky pracujúci ľudia vystavení celodennému slnečnému žiareniu. Preto je veľmi dôležité dodržiavať správne zásady pobytu na slnku. Opatrný treba byť aj pri prechode z chladnejšieho, napr. klimatizovaného prostredia do tepla. Telo môže dostať tzv. teplotný šok.

Dôležité je piť pravidelne v dostatočnom množstve, nie naraz väčšie množstvo chladených nápojov. Najlepšie je mať vodu vždy pri sebe a piť priebežne počas celého dňa. Vyhýbať sa treba alkoholu. Príznaky prehriatia organizmu sú bledá pokožka, potenie, bolesť hlavy, únava, slabosť, nutkanie na vracanie či samotné vracanie.

Človeka je najlepšie v takomto prípade premiestniť do chladnejšieho a tienistého prostredia, vhodne ho uložiť, sledovať jeho základné životné funkcie a komunikovať s ním. Veľmi dôležité je u postihnutého nahradiť stratu tekutín spôsobenú prehriatím, ochladiť telo vlažnou sprchou alebo studenými obkladmi. Postihnutému nikdy nepodávame alkoholické nápoje alebo kávu.

Kolapsový stav človeka v bezvedomí vyžaduje okamžité privolanie záchrannej zdravotnej služby na tiesňovej linke 155 a dodržanie pokynov operátora zdravotnej služby. Operátor pri komunikácii s volajúcim rozhodne o postupe a bezodkladne vydá pokyn na zásah skupine ambulancie záchrannej zdravotnej služby.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #leto #SHMÚ #výstraha #kolapsy #extrémne horúčavy