Figeľ: Téma utečencov by nemala byť doménou extrémizmu

Bolo by na škodu, keby sa podľa predsedu KDH Jána Figeľa téma utečencov stala na Slovensku doménou extrémizmu a populizmu. Ako povedal Figeľ, páčivých a lacných hesiel bolo v dejinách veľa, ale vždy viedli do slepej uličky alebo do krízy a konfliktu.

10.08.2015 10:05
Ján Figeľ Foto: ,
Predseda KDH Ján Figeľ
debata (29)

„Boli to vyhlásenia typu: cudzie nechceme – svoje si nedáme; čo ťa nepáli, nehas; nás sa to netýka; tí druhí sú problém… Pokušenia ľahostajnosti a sebectva sú medzi nami aj dnes,“ povedal Figeľ s tým, že zvlášť pochod v Bratislave a čiastočne v Žiline bol pre vládu tvrdým výkričníkom. „Myšlienka Fica, že zorganizujeme celoštátne referendum o utečencoch, patrí medzi populistické nápady. Dúfam, že sa z toho poučí nielen vláda, ale aj celá slovenská politická scéna,“ uviedol.

Podľa predsedu KDH treba účinne pomáhať nevinne prenasledovaným, pretože tu ide o základnú ľudskú solidaritu. Pomáhať treba bez ohľadu na pôvod, rasu alebo vieru. „Ochrana života a slobody nevinných – to je prvý rozmer ľudskosti. Pri ekonomickej migrácii by som bol opatrný. Ona totiž reprezentuje často aj špekulatívne, ilegálne obchodovanie, ktoré je nebezpečné. Pašeráci využívajú atraktívnosť Európy a zneužívajú núdzu ľudí z Afriky a Ázie. Teda solidarita so skutočnými utečencami áno, ale nie povinné kvóty. Solidarita má byť spontánna a skutočná, nie nadiktovaná. Má reprezentovať viac postoj človeka a spoločnosti, než anonymnej administratívnej štruktúry,“ dodal s tým, že KDH a rozumní ľudia si neželajú, aby spoločná Európa bola vnímaná ako diktát silnejších a vplyvnejších voči slabším, ale ako dobre zorganizované spoločenstvo slobodných a demokratických krajín a ich občanov.

Čo sa týka referenda v obci Gabčíkovo, Figeľ povedal, že „aj vďaka komunikácii členov vlády pri téme utečencov by zrejme odmietavo dopadlo hlasovanie v ktorejkoľvek inej obci na Slovensku. A pritom Gabčíkovčania sa stavali v minulosti konštruktívne k utečencom z Bosny a Čečenska.“ Migračná a azylová politika podľa Figeľa znovu naberá na vážnosti v Európe i na Slovensku. A preto si vyžaduje zo strany štátnych orgánov viac odbornosti a citlivosti pri komunikácii s verejnosťou.

V máji tohto roku priniesol svedectvo o prenasledovaných kresťanoch na Slovensko priamo zo Sýrie patriarcha Gregorios III. Počas návštevy vyjadril názor, že pomoc potrebujú prenasledovaní v prvom rade vo svojich domovoch, v krajinách, kde žijú. V tejto myšlienke podporil patriarchu aj predseda kresťanských demokratov: „Pomoc ľuďom v ich domovine má byť na prvom mieste, až potom by sme mali riešiť prijatie a adopciu rodín politických utečencov zo Sýrie v tých farských komunitách, ktoré sú na to pripravené kapacitne a ľudsky. Pomoc ľudia-ľuďom je vyjadrením spolupatričnosti a býva najúčinnejšou formou solidarity," dodal Figeľ. Podobný model pomoci rozvíjajú v súčasnosti aj v Poľsku. KDH opakovane vyzýva vládu, aby bola Sýria zaradená medzi prioritné krajiny v rámci slovenskej rozvojovej pomoci.

29 debata chyba
Viac na túto tému: #KDH #utečenci #Ján Figeľ