SIS: Informácie o mučení väzňa sú vymyslené

Slovenská informačná služba (SIS) nemá informácie o mučení žiadneho väzňa z Guantánama na Slovensku a takéto informácie považuje za vymyslené a účelovo šírené, informoval hovorca SIS Branislav Zvara.

14.08.2015 16:18, aktualizované: 17:16
video, zásah, guantanamo Foto:
Stránka aljazeera.net priniesla video o zásahu slovenskej polície.
47

Dodal, že k zákroku policajných zložiek proti bývalému väzňovi z Guantánama sa už v minulých dňoch pre niektoré médiá vyjadril prezident Policajného zboru Tibor Gašpar, ktorý zrozumiteľne vysvetlil jeho priebeh i dôvody a spravodajská služba ho nemá dôvod akokoľvek komentovať. SIS očakáva, že sa v najbližších dňoch celá situácia vysvetlí.

Podľa SIS je v čase internetu bez hraníc prakticky nemožné zabrániť šíreniu nepravdivých informácií, odmieta preto mediálne nepravdivé konštrukcie o plnení svojich úloh v súvislosti s medializovaným videozáznamom policajného zákroku proti bývalému väzňovi z Guantánama a jeho zverejnením na internete. „Kompetenciu obmedzovať umiestňovanie videozáznamov alebo iných informácií na internete naša spravodajská služba nemá a v takomto prípade by išlo o nezákonnú cenzúru, ktorá je neprípustná,“ uviedol Zvara.

Amnesty: Policajný zásah proti Tunisanovi musia prešetriť

Amnesty International (AI) Slovensko žiada ministra vnútra Roberta Kaliňáka a viceprezidenta Policajného zboru SR Ľubomíra Ábela, aby policajný zásah na občana tuniského pôvodu okamžite, nezávisle a dôkladne prešetrili.

Podľa koordinátorky kampaní Amnesty International Slovensko Lucie Bernátovej, ktorá o žiadosti informovala, môže policajný zásah z konca júna vážne narušiť jeho rehabilitačnú činnosť a proces reintegrácie do spoločnosti. Slovenské úrady majú v rámci svojich medzinárodných ľudskoprávnych záväzkov a záväzkov vyplývajúcich z členstva v Európskej únii povinnosť zaručiť obetiam policajného zásahu adekvátnu nápravu a mali by ju v tomto prípade splniť.

Bývalého väzňa presídlili z Guantánamy na Slovensko v novembri 2014. Súhlas s jeho prepustením bol vydaný ešte v roku 2009. Bernátová uviedla, že Amnesty International uvítala krok slovenskej vlády prijať bývalého guantánamského väzňa, poskytnúť mu podporu a začleniť ho do spoločnosti a dodala, že podľa šiestich amerických orgánov, ktoré sa jeho prípadom zaoberali, nepredstavuje pre USA žiadnu bezpečnostnú hrozbu.

Bernátová zdôraznila, že podľa medzinárodného práva môže polícia použiť silu iba v nevyhnutnom prípade a to iba do takej miery, ktorá je potrebná pre výkon ich povinností. Príslušníci polície musia využiť všetky možné nenásilné prostriedky pred tým, ako použijú silu a to len v prípade, že všetky ostatné nenásilné prostriedky boli neúčinné. “Je otázne či v tomto prípade boli splnené podmienky nevyhnutnosti a primeranosti policajného zásahu”, povedala Bernátová.

Video so zákrokom slovenskej polície podľa týždenníka Plus 7 dní zverejnila v uplynulých dňoch arabská televízia al-Džazíra. Autor nahrávky televíziu informoval, že polícia zadržaného muža mučila v azylovom dome na Slovensku. Policajný zásah nahrával muž z vyššieho poschodia napriek tomu, že jeden policajt si ho všimol a upozorňoval ho, aby s tým prestal.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
47 debata chyba
Viac na túto tému: #Guantánamo #Amnesty International #teroristická hrozba